Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-12-03 23:26:27

Lukasz.mazi
Nowy na forum

Kociołek do domu parterowego

Witam
Szukam kotła do domu parterowego 157m2 - podlogowka + poddasze użytkowe 80m2 - podlogowka, grzejniki + garaż, pom gosp. i kotłownia - 70m2 grzejniki. Sciany 25 porotherm, 20 cm styropian, podłoga 17cm,  okna 3 szyb. rekuperacjia   dach w planie wełna 25 cm. Tak naprawdę nie mam dobrze wyliczobego zapotrzebowania na energię w projekcie więc proszę o pomoc.
Interesuje mnie kocioł na pelet w pełni automatyczny, nie potrzebuje dodatkowych palenisk, tylko pelet. Braku miejsca się nie obawiam, chce zrobić taki większy własny zbiornik na pellet, mam nadzieję że jest opcja zakupu bez zbiornika?
Zastanawiam się jeszcze nad zbiornikiem buforowym 500l wszystko zależy od ceny. Wprowadzenie na solary już mam więc może kiedyś.
Co mi polecicie, jaki model jaka moc?
Chciało by się powiedzieć cena nie gra roli smile.

Ostatnio edytowany przez Lukasz.mazi (2016-12-03 23:29:41)

#2 2016-12-04 10:20:15

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Kociołek do domu parterowego

Lukasz.mazi napisał:

...
Zastanawiam się jeszcze nad zbiornikiem buforowym 500l wszystko zależy od ceny...

Jak już skończysz się zastanawiać i zdecydujesz co chcesz zrealizować... to wtedy dopiero przyjdzie pora na decydowanie, jak ma wyglądać cały system grzewczy oparty na konkretnym pomyśle...

Najpierw decyzja inwestora wink a potem dopiero projekt instalacji...

P.S.
Bufor ma wiele zalet, które można sensownie wykorzystać przy budowie systemu, dopasowanego do Twoich potrzeb... który zastąpi Ci także potrzebę instalacji dodatkowego zasobnika C.W.U. oraz także sprzęgła hydraulicznego (które w przypadku 3 obwodów grzewczych i oddzielnego zasobnika C.W.U. byłoby raczej niezbędnym elementem, zapewniającym sprawne działanie wszystkich obwodów jednocześnie)
Więc jeśli bufor... to najlepiej "kombinowany", czyli "zbiornik w zbiorniku"... z dodatkową wężownicą, która obsłuży także solary...
Cena nie będzie oczywiście niższa, niż w przypadku budowy zwykłej instalacji... ale komfort użytkowania zdecydowanie wyższy... a precyzja działania takiego sytemu znacznie lepsza...

I żeby było jasne... do zastosowania bufora Cię nie namawiam wink
Choć gdybym miał potrzeby, podobne do Twoich, to oczywiście takie rozwiązanie bym wybrał... oczywiście w wersji bez solarów...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2016-12-06 21:22:02

Lukasz.mazi
Nowy na forum

Sąsiad ma właśnie takie rozwiązanie zbiornik w zbiorniku. Bardzo polecał i na obecna chwile tez jestem takim zbiornikiem zainteresowany.

Moja decyzja podjęta chce piec na petel z dużym zbiornikiem + bufor -  zbiornik w zbiorniku ( wezmę tą dodatkową weżownice na przyszłoć na solary).

Co do pieca to z oferty najbardziej pasuje mi Twin Bio - bo ma właśnie możliwość podłączenia zewnętrzego zbiornika myślę o tym 24kw.

Na co jeszcze zwrócić uwagę i czy moja droga wyboru kotła jest słuszna?

Ostatnio edytowany przez Lukasz.mazi (2016-12-06 21:22:50)

#4 2016-12-06 21:33:26

darecki
Często się udziela

Zrobisz, jak uważasz... aczkolwiek, ja bym Ci raczej polecał zestaw Pellets 100 wink też można go skonfigurować z większym zbiornikiem, niż jest w typowym zestawie...
W eksploatacji, jest to kocioł mało kłopotliwy w czyszczeniu, a ma też największy popielnik z wszystkich kotłów, które są dostępne w ofercie firmy...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#5 2016-12-07 14:21:09

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

A jak u ciebie z miejscem na te wszystkie zabawki?

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#6 2016-12-07 20:57:31

Lukasz.mazi
Nowy na forum

Kotłowania ma 9m2, ten Pellets 1oo wyglada ciekawie, rozumiem ze te twin maja dodatkowo zaladunek na drzewo - ktorego w sumie ja nie potrzebuje. Czy jest jakas istotna różnica za i przeciw jeżeli chodzi o pellets 100 a te twin bio ?

#7 2016-12-07 21:02:04

fotlot
Często się udziela

No to przepychu nie ma. Kocioł i zasobnik swoje potrzebuje.Musisz mieć dojście do podłączeń kotła, plus czasowy serwis -czyszczenie. A gdzie bufor stanie? Gdzie będziesz składował paliwo? O napowietrzaniu kotłowni nawet nie wspomnę, bo to warunek poprawnej pracy.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#8 2016-12-07 23:42:39

darecki
Często się udziela

Lukasz.mazi napisał:

Kotłowania ma 9m2, ten Pellets 1oo wyglada ciekawie, rozumiem ze te twin maja dodatkowo zaladunek na drzewo - ktorego w sumie ja nie potrzebuje. Czy jest jakas istotna różnica za i przeciw jeżeli chodzi o pellets 100 a te twin bio ?

9m2 wystarczy na kocioł ze sporym zbiornikiem i nawet bufor się zmieści... bez przesady kolego Fotlot wink
Składowanie opału będzie zapewne w oddzielnym pomieszczeniu... a napowietrzenie kotłowni, nie zajmuje przecież dodatkowego miejsca, żeby trzeba to było uwzględniać w wielkości kotłowni...

Istotnych różnic, kolego Łukaszu jest wiele.... a wszystkie przemawiają na korzyść zestawu Pellets 100.
Kto ma ten docenia... a to, że posiada komorę spalania, w której można spalać np.drewno, nie jest wadą, bo każdy kocioł komorę spalania przecież mieć musi...
A tylko ten, posiada popielnik, który nie znajduje się w komorze spalania...
I w każdej chwili można sprawdzić, co się w niej dzieje,  co jest bardzo przydatne na etapie np. ustalania wielkości nadmuchu.
Do tego dochodzi jeszcze możliwość dołożenia dodatkowego szamotu, którego się nie da zastosować w żadnym innym kotle... w taki sposób, jak to ma miejsce w tym kotle.
Więc wszystko to przemawia za zestawem Pellets 100...

#9 2016-12-08 12:44:24

fotlot
Często się udziela

Być może za często się zdarza , że przyszły użytkownik nie posiada wiedzy praktycznej, jakim wymaganiom powinna sprostać kotłownia. Dlatego do jednego "kotła" wrzuciłem sprawę napowietrzania, choć wiadomo, że taka instalacja nie wymaga dodatkowych metrów2. Kłopoty wielu wątkopiszców zaczynają się, w momencie gdy stają się ofiarami nieudanych instalatorów.
Wtedy dopytujemy o wszystkie szczegóły, które mogłyby przybliżyć nas do rozwiązania problemów z prawidłową pracą kotła. A więc uwaga o "zetce", jest jak najbardziej zasadna, by w przyszłości wyeliminować część nieprawidłowości.

#10 2016-12-08 13:19:03

darecki
Często się udziela

Masz oczywiście rację...
Dopływ powietrza do procesu spalania odgrywa bardzo istotną rolę.
Podobnie, jak i zbudowanie instalacji, która powstaje czasami kompletnie w oderwaniu od konkretnych potrzeb jakie ma zaspokajać, oraz warunków jakie powinna spełniać...

Tak dla przykładu z ostatnich dni...
Prosta instalacja z samymi grzejnikami i C.W.U. a za pompami brak zaworów zwrotnych... czego efektem było przeciąganie wody przez zasobnik, realizowane przez obwód C.O.  a pompa od C.W.U. była bezrobotna, gdyż woda w bojlerze stale była ciepła.
Na pytanie, dlaczego tak się dzieje... hydraulik odpowiedział bez wahania, że to jest zasługa grawitacji big_smile
A na kolejne pytanie... po co w takim razie instalował pompę C.W.U. skoro jest ona stale wyłączona... zapytał czy ma ją zdemontować...
Chyba dość dobrze obrazuje to stan poziomu jaki reprezentuje część instalatorów, którzy w dużym stopniu odpowiadają za poprawne działanie instalacji.
A przykłady można mnożyć...
Jak choćby bufor bez podniesienia temp. powrotu itp.

#11 2016-12-08 15:18:41

fotlot
Często się udziela

Z ciekawości wszedłem do sąsiada, by obejrzeć w nowo wybudowanym domu nowa kotłownię. Wszystko wyglądało dobrze ale zwróciłem uwagę na jeden szczegół. Powrót w kotle 35kW zrealizowany był rurką fi 22 a zasilanie powyżej 1 i 1/4. Na moje pytanie dlaczego tak? odpowiedział ....ale grzeje i jest ciepło.
Można? można.

#12 2016-12-09 09:21:48

darecki
Często się udziela

Pewnie że "można"  wink
Tak samo,  jak i ogrzewać  pompą od C.O. bojler, który też grzał wodę...
Lecz gdyby to było zrobione celowo, to instalacja zasilająca zasobnik, inaczej by musiała być poprowadzona... a nie była, dlatego woda przepływająca przez bojler, była kierowana inaczej, niż przewiduje typowy schemat podłączenia
A w tej konkretnej sytuacji, zasilanie instalacji działało  "prawie" normalnie...
Natomiast bojler, faktycznie był zasilany wodą pochodzącą z powrotu do kotła, za zaworem 4D...
I rym sposobem, jedna pompa pobierała wodę  z zasilania i powrotu kotła... a do tego realizowała jeszcze dodatkowe podmieszanie czynnika pochodzącego z kotła, z tym który powrócił właśnie z zasobnika...
Można?  "można" wink

#13 2016-12-11 12:45:42

Lukasz.mazi
Nowy na forum

Witam, był u mnie pan przedstawiciel/handlowiec z Kostrzewa oglądał i powiedział że tu się nadaje mini bio B 20kw. Faktycznie Pan od razu zwrócił uwagę że nie ma napowietrzenua. To nie problem zrobimy otworek gdzieś przy podłodze fi 100 czy może być mniejszy?  Pan mówił że pellet 100 jest znacznie większy i jak nie chce spalać nic innego poza pelletem to na pewno mini bio będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu.

Tetraz są dwie wersje czy ta  luxury się opłaca? Czy np dokupić tylko wkład ceramiczny na stronie ok 700zl.  No i co wy na ten mini bio?
Co do bufora to pan nie za bardzo był przekonany o zysku, "no chyba że taki 1000l"

#14 2016-12-11 16:27:12

darecki
Często się udziela

Lukasz.mazi napisał:

Witam, był u mnie pan przedstawiciel/handlowiec z Kostrzewa oglądał i powiedział że tu się nadaje mini bio B 20kw....

Pan mówił że pellet 100 jest znacznie większy i jak nie chce spalać nic innego poza pelletem to na pewno mini bio będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu.
....
Co do bufora to pan nie za bardzo był przekonany o zysku, "no chyba że taki 1000l"

Ciekawe teorie wink  tylko ciekaw jestem uzasadnienia... bo bez poparcia argumentami, to takie gadanie żadnego sensu nie ma...

A ten "większy komfort" MiniBio, to niby czy się objawia?

Tym że nie ma on popielnika?
Że ma tylko jedne "drzwiczki" w których zamontowany jest palnik?

Małe ten "pan", ma pojęcie o komforcie jaki daje eksploatacja kotła Warmet, który jest elementem zestawu Pellets 100...
A miejsca to on zajmuje niewiele więcej, a jeśli już, to raczej na wysokości, co praktycznie nie ma znaczenia jeśli chodzi o powierzchnię kotłowni.
Natomiast dostęp do popielnika z przodu, jak i wyczystki znajdującej się pod 2 i 3 kanałem wymiennika, do której jest dostęp po obu stronach kotła... daje dużo większy komfort i łatwość dostępu w każdej chwili... nawet podczas pracy palnika, który można także nadzorować przy zmianach ustawień powietrza, co daje dodatkowy komfort w trakcie dobierania optymalnych nastaw wentylatora i oględzin na bieżąco skutków wprowadzanych zmian, czego nie ma w żadnym innym kotle.

Natomiast, jeśli chodzi o szamot, to jest podobnie....
Gdyż w kotle Warmet wykorzystywane są typowe płytki szamotowe, które można kupić w składach budowlanych za kilka zł. więc koszt wymiany szamotu, po ewentualnym pęknięciu jednej z płytek jest niewielki.
A możliwość dołożenia dodatkowego szamotu nad palnikiem, także działa korzystnie (i nie mam tu na myśli jedynie typowego wkładu szamotowego w palniku smile.... a możliwości takiej rozbudowy wkładu szamotowego palnika, nie ma w żadnym innym kotle.
Dlatego, jeśli ktoś twierdzi, że "na pewno mini bio będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu." to widać, że nie ma o tym żadnego pojęcia...
A że był to, jak sam napisałeś "handlowiec"... to sprawa jest jasna.

P.S.
Jedyne z czym można się zgodzić, to kwestia bufora i jego wielkości, gdyż rzeczą oczywistą jest, że czym bufor większy, tym i korzyść z jego użytkowania większa... więc bufor o pojemności 500 l  korzyści wielkich nie przynosi, gdyż takie to niektórzy stosują same zasobniki C.W.U. a tu masz 2 w 1... to ile samej pojemności  bufora zostaje?

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-12-11 17:01:34)

#15 2016-12-11 17:16:20

fotlot
Często się udziela

A czy ten handlowiec przyjechał do ciebie samochodem Kostrzewa i ubrany był w kurteczkę Kostrzewa?
Bo coś mi tu śmierdzi. Jaki to rejon Polski?

...dopisuję..

...a jeśli chodzi o napowietrzanie to: powinieneś zrobić tzw "zetkę" w projekcie pewnie masz to nawet wrysowane - o ile masz zaadaptowaną kotłownię do pieca na paliwo stałe.Nawiew powinien mieć powierzchnię przekroju 200cm2 - wylot w kotłowni nie powinien być wyżej niż chyba 30cm od podłogi w wlot na dworze powinien być  wyżej 150cm.

Ostatnio edytowany przez fotlot (2016-12-11 17:25:15)

#16 2016-12-12 12:05:56

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

darecki napisał:

Natomiast dostęp do popielnika z przodu, jak i wyczystki znajdującej się pod 2 i 3 kanałem wymiennika, do której jest dostęp po obu stronach kotła... daje dużo większy komfort i łatwość dostępu w każdej chwili... nawet podczas pracy palnika [....]

Zrobisz kiedyś zdjęcia jak to wygląda w czasie pracy? Zdjęć MB (których sam wkleiłem sporo) na przestrzeni lat na tym forum jest od groma. Pellets 100 żadnego. Ktoś wkleił jedynie filmik o tym kotle ale bez szczegółów, bez filmowania bebechów. Zdjęcie to zdjęcie, filmik to już komfort. Zareklamuj kocioł, nie porównuj bo do tego, czy to ja, czy ty, czy kto inny musiałby mieć oba do testów. Na schematach oba kotły wyglądają cudownie, foldery reklamowe to już prawie orgazm. W instrukcji również MB ma wyższą o 4,1% sprawność.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#17 2016-12-12 13:15:25

darecki
Często się udziela

Marecki... pewnie że zrobię smile a nawet kilka, takich które pokazują możliwości rozbudowy szamotu nad palnikiem już czekają na publikację...
A budowa kotła w niczym się nie różni się z tym co jest na schematach, więc nawet Ty możesz to porównać i docenić możliwość np. zajrzenia do komory spalania podczas pracy palnika, aby zobaczyć co wnoszą np. ustawienia powietrza, a można to zrobić przez górne drzwiczki umieszczone pod skosem, bezpośrednio nad palnikiem.. .
Można zajrzeć także przez dolne drzwiczki, aby sprawdzić, czy przypadkiem podmuch nie wyrzuca z rusztu niedopalonych grudek pelletu...
A jakby tego było mało wink to można w czasie pracy palnika, otworzyć górną pokrywę, która daje dostęp do 3 kanałów  wymiennika... oczywiście pod warunkiem, że ciąg jest wystarczająco dobry... a wtedy nie ma mowy o tym, aby dym wydostawał się na kotłownię (sprawdzone)...
Więc danych do porównań, jest wystarczająco dużo i można dokonać je na podstawie znajomości konstrukcji kotła i jego właściwości... a wtedy jasne jest, że takich możliwości, nie ma żaden inny kocioł pelletowy...

#18 2016-12-12 21:09:45

MalinaEl
Zaczyna się udzielać

... i jeszcze skromny do tego..., poprosimy jeszcze porównanie sposobów ocieplenia budynku mieszkalnego, gdzie udowodnisz wyższość słomy nad styropianem grafitowym wink

Mini Bio 20 kW Luxury

#19 2016-12-12 21:38:31

darecki
Często się udziela

Masz kolego jakieś wątpliwości wink że np. samochody 3 drzwiowe, są bardziej komfortowe od 1 drzwiowych, że tak pozwolę sam sobie wybrać porównanie big_smile

A jeśli chodzi o styropian, to nie jest to wcale najlepszy materiał izolacyjny ścian... co udowodniły już dawno niemieckie badania tego zagadnienia, wiec materiał ten, nie bardzo mnie interesuje...

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-12-12 21:39:50)

#20 2016-12-12 21:51:29

MalinaEl
Zaczyna się udzielać

No tak ..., jak pisałem wcześniej więcej czasu będę spędzał jako obserwator, nie polemizuję. Też jak inni nie mogę się doczekać zdjęć tego "mercedesa" W200 Ceramik, którego po dobrej regulacji w złotej instalacji zobaczymy za rok na "alledrogo" jako maszyna, która grzeje i jeszcze produkuje pellet.

Dla mnie jesteś No. 1smile

Mini Bio 20 kW Luxury

#21 2016-12-12 21:58:13

MalinaEl
Zaczyna się udzielać

Acha, nie tylko drwię ale również wnioski wyciągam, po cichu próbowałem nawet zgodnie z Twoimi sugestiami wprowadzić piec w pracę ciągłą, poległem... za duży piec jak sugerowałeś.

Mini Bio 20 kW Luxury

#22 2016-12-12 22:00:01

darecki
Często się udziela

O Tobie tego niestety nie mogę powiedzieć, gdyż swoimi wypowiedziami, sam plasujesz się w kategorii, którą już obstawia na tym forum jeden użytkownik trojga imion... więc nie jest to zbyt elitarne grono... no ale cóż, sam sobie taką rolę wybrałeś jak widać.

P.S.
"Poległeś" bo kocioł przewymiarowany...  co nie znaczy, że praca ciągła w Twoim przypadku jest dobrym rozwiązaniem, bo pewnie tak nie jest, skoro zapotrzebowanie jest niewielkie... więc nie masz czego żałować, tylko dostosować pracę kotła do indywidualnych potrzeb, gdyż to jest zawsze najlepsze rozwiązanie.

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-12-12 22:07:29)

#23 2016-12-12 22:48:51

MalinaEl
Zaczyna się udzielać

Oj, oj nie bądź taki skromny, też do tego rankingu trochę rękę dołożyłeś. Chyba trochę odjechaliśmy od tematu.

Jeżeli chodzi o temat, mareckiemu muszę znowu przyznać rację, trzeba by mieć oba kotły aby wybrać, a i tak wybór byłby subiektywny.
Ze swojej strony mogę polecić Mini Bio, choć widzę, że lubi on dobry pellet bez zanieczyszczeń, właściwy ciąg kominowy i oczywiście nawiew powietrza do kotłowni. Jeżeli jest pewność, że spalany pellet jest cały czas taki sam to sonda nie jest potrzebna. Lektura forum też będzie nieoceniona.

Ostatnio edytowany przez MalinaEl (2016-12-12 22:51:17)

Mini Bio 20 kW Luxury

#24 2016-12-12 23:31:23

darecki
Często się udziela

MalinaEl napisał:

...
Ze swojej strony mogę polecić Mini Bio, choć widzę, że lubi on dobry pellet bez zanieczyszczeń, właściwy ciąg kominowy i oczywiście nawiew powietrza do kotłowni...

To akurat nie są cechy kotła tylko palnika, a palniki są wykorzystywane w tych kotłach takie same, więc w tym aspekcie różnic wielkich nie ma.

Choć uważam, że większa masa szamotu, zastosowanego nad samym palnikiem, może działać korzystnie, a tylko Warmet Ceramik daje możliwości jego rozbudowy w tym kierunku, bez żadnych specjalnych i skomplikowanych zabiegów.
A co do "subiektywnej" oceny, to każdy doświadczony użytkownik wie, jak istotna jest możliwość wglądu do komory spalania i na ruszt palnika, w sytuacjach doboru wartości powietrza do konkretnego pellletu, szczególnie wtedy gdy sondy lambda brak.
Dlatego to wcale nie jest "subiektywna" ale jak najbardziej obiektywna zaleta kotła Warmet wink

#25 2016-12-13 09:07:27

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Czyli MB pozwala na te obserwacje już po otwarciu drzwiczek, jedynych. Widać calutki wymiennik z płomieniówkami. Czyszczenie również odbywa się po otwarciu jedynych drzwiczek. Tył otwiera się raz na pół roku. Jaki jest sens otwierania takich kotłów w czasie pracy? To nie kocioł zasypowy, drewna dokładać nie muszę smile

Chcę zdjęcia, jestem jak św. Tomasz, jak nie dotknę i zobaczę nie uwierzę.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

Stopka forum