Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#51 2016-11-13 08:53:05

suchy998
Często się udziela
Od: Ostrołęka

Re: Wygaszanie palnika, a ekonomia

Teraz będe regulował to dokładnie. Zasobnik zasypóję do pełna w sobotę o 16 i będę korygował ustawienie do wskazań idealnych.

Pellasx revo mini, ster. PLUM S.control+moduł mieszaczy+ panel pokojowy, defro optima 20kw. Do ogrzania 200m2 i 50m garaż+kotłownia, cwu 500l

#52 2016-11-13 11:14:49

Harek87
Często się udziela
Od: Stolno

Pytanko
Zasypując kocioł pelletem, który dotychczas użytkuje (6mm) przeważnie w zbiorniku mieściło się max 130kg. Dziś zasypałem od pustego zbiornika nowy pellet (8mm) i wsypałem 140 kg a zbiornik nawet nie był pełen, jeszcze z 10 bym na pewno zmieścił i swobodnie zbiornik przykrył pokrywą. Jest to może wskaźnik jakości pelletu?

MB 10kW, Palnik 16kW. Pow. użytkowa - 130m2, 7 pętli + 7 grzejników, CWU 140l.

#53 2016-11-13 11:43:29

PiotrekB
Gość

Ja z ciekawości zważyłem kiedyś.

Ten mój miał wagę 15,3/15,5kg.

Z Ukrainy ważył 13,7kg.

#54 2016-11-13 12:03:04

Harek87
Często się udziela

U mnie oba rodzaje mają po 20 kg w worku. Jestem ciekaw skąd ta różnica.

#55 2016-11-13 13:15:48

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Harek87 napisał:

Pytanko
Zasypując kocioł pelletem, który dotychczas użytkuje (6mm) przeważnie w zbiorniku mieściło się max 130kg. Dziś zasypałem od pustego zbiornika nowy pellet (8mm) i wsypałem 140 kg a zbiornik nawet nie był pełen, jeszcze z 10 bym na pewno zmieścił i swobodnie zbiornik przykrył pokrywą. Jest to może wskaźnik jakości pelletu?

Jest to skutek większej gęstości nasypowej. co wiąże się z większym ciężarem m3 pelletu... czyli inaczej... zmniejszeniem objętości... więc dlatego weszło Ci tego pelletu więcej...

Musisz teraz zrobić test podawania... to chyba jasne....
A potem go jeszcze skorygować, na podstawie rzeczywistego spalania.
Tak aby wyliczenia sterownika były zgodne ze stanem faktycznym...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#56 2016-11-13 19:19:14

Harek87
Często się udziela

Nie robiłem, bo mam tylko pelletu na 1 zasobnik. Ilość paliwa test to parametr głównie informacyjny więc na jeden zasobnik sobie darowałem. Dziękuje za odpowiedź.

#57 2016-11-13 19:45:39

darecki
Często się udziela

Harek87 napisał:

...  Ilość paliwa test to parametr głównie informacyjny ...

Jest to parametr, według którego sterownik wylicza dawkę paliwa podawaną do procesu spalania oraz także oblicza aktualną moc palnika...

Dlatego parametr wydajności podajnika,  który nie jest zgodny z rzeczywistym podawaniem paliwa... wypacza oba te wyniki...mające wpływ na modulację...

Więc jest to parametr informacyjny... ale dla sterownika... a nie użytkownika... dlatego jego pozostawienie  bez zmiany... pomimo sporej różnicy wagowej pelletu, jest pozbawionym sensu... efektem braku zrozumienia istoty zagadnienia...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#58 2016-11-13 19:58:35

Harek87
Często się udziela

Namówił...
Jak się robi ten test?
Wcześniej nie robiłem, bo miałem jeden rodzaj pelletu i metodą prób i błędów się zbliżałem do wartości się pokrywających.

#59 2016-11-13 20:10:22

darecki
Często się udziela

Po wygaszeniu palnika... uruchamiasz "podaj paliwo" z menu podstawowego palnika... rura zdjęta z palnika i skierowana do jakiegoś pojemnika do którego będzie sypał się pellet...
Uruchamiasz to podawanie 5 razy.. co potrwa 15 minut... wynik wagowy x 4 i jest punkt wyjścia do dokładniejszej regulacji...

#60 2016-11-13 20:21:43

Harek87
Często się udziela

Idę działać - a wartość opałowa paliwa za co odpowiada, jak ustalić, jakie ma znaczenie?

#61 2016-11-13 20:54:47

darecki
Często się udziela

Wartość opalowa... w połączeniu z masą pelletu daje określoną moc...
Tego sam nie ustalisz tylko musi być zbadane laboratoryjnie, więc powinien podawać to producent pelletu...
Jeśli nie znasz... to wstaw 4,9...

#62 2016-11-13 21:01:45

Harek87
Często się udziela

To dlatego taką wartość ustawił mi serwisant ostatnio. Ilość paliwa test wyszła mi 9.6 bo zważonego było 2,4kg pelletu. Przy tym podawaniu, które mam i którego nie zmieniałem podczas modulacji podaje mi że przy 100% spali 1kg/h pelletu. Zakładając że nie będzie mi pracował na 100% mocy to na dobę wyjdzie mniej niż 24 kg. A ostatnia średnia poprzedniego pelleu to 27kg. Mogę się zatem spodziewać oszczędności?

#63 2016-11-13 21:15:55

darecki
Często się udziela

Kolego... co Ty tu robisz za śmieszne wyliczenia z ... fusów big_smile

Dodaj może jeszcze z 1,5 kg. przynajmniej... bo to co wyszło z testu to nie będzie rzeczywiste podawanie w normalnym trybie roboczym...

#64 2016-11-13 22:37:43

Michal 1243
nowy na forum

Eee... Mądruś... A może pokaż swoją instalacje, wymiennik itp... Bo jak narazie wyżej srasz jak dupe masz. Jakby to był już styczeń, to bym pomyślał, że żeś się  z choinki spier.. ił na łeb big_smile

#65 2016-11-13 22:57:30

darecki
Często się udziela

Ty akurat nie musisz nawet czekać do stycznia... żeby za bałwana robić... a nawet nie potrzebujesz niskich temperatur...

#66 2016-11-14 20:23:59

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Pisałem kiedyś o bezwładności układu silnik-motoreduktor. Po odłączeniu zasilania silnik w motoreduktorze dzięki sile bezwładności jakiś ułamek sekundy nadal się kręci. Pomnóżcie to przez ilość załączeń silnika w podajniku po spaleniu jednego zbiornika. Podłączcie sobie jakąś małą żarówkę LED do silnika motoreduktora to zrozumiecie skąd większy wynik w kg spalonych worków niż na wyświetlaczu mimo wprowadzenia wartości w menu z testu "paliwo test".

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#67 2016-11-14 21:50:19

darecki
Często się udziela

Marecki... nie musisz tłumaczyć rzeczy oczywistych, bo każdy wie o przekłamaniu, które wynika z wprowadzania "testu paliwa"... ale nie każdy już zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba wynik wartości wpisywanej w ustawienia palnika skorygować, tak aby wyniki obliczeń sterownika były zgodne z ilością faktycznie spalanych kilogramów... bo dopiero wtedy ilości podawanego do procesu spalania paliwa i moc palnika zgodne będą z wyliczeniami, na których opiera się praca palnika... sterownika oraz działanie modulacji...

#68 2016-11-14 22:28:38

marecki
Często się udziela

Tak owszem, rzecz oczywista to przekłamanie. Ale dlaczego tak się dzieje to już nie tak oczywista. Wystarczyła by mała korekta w oprogramowaniu w opcjach menu, komputer to wyliczyłby inaczej na podstawie liczby załączeń motoreduktora i chwilowego podawania. A tak każdy kombinuje ile dodać do tego co zważone. I wcale czasami różnice nie są małe.

No więc gdzie jest prawda, paliwo test i wyświetlacz czy spalone worki. Uważasz, że to proste pytanie?

darecki napisał:

każdy wie o przekłamaniu, które wynika z wprowadzania "testu paliwa"... ale nie każdy już zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba wynik wartości wpisywanej w ustawienia palnika skorygować, tak aby wyniki obliczeń sterownika były zgodne z ilością faktycznie spalanych kilogramów... bo dopiero wtedy ilości podawanego do procesu spalania paliwa i moc palnika zgodne będą z wyliczeniami, na których opiera się praca palnika... sterownika oraz działanie modulacji...

Więc mamy dwa wyniki. Wyświetlacz+test+kaloryczność i kilogramy w workach+kaloryczność. Który jest prawdziwy czyli które kW prawdziwe? Prosta moja odpowiedź: zawyżyć "paliwo" test i proporcjonalnie procentowo obniżyć kaloryczność smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#69 2016-11-15 00:17:21

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

...
Więc mamy dwa wyniki. Wyświetlacz+test+kaloryczność i kilogramy w workach+kaloryczność. Który jest prawdziwy czyli które kW prawdziwe? Prosta moja odpowiedź: zawyżyć "paliwo" test i proporcjonalnie procentowo obniżyć kaloryczność smile

A moja prosta odpowiedź jest następująca...

Wpisać parametr w polu "paliwo test" taki, który jest zgodny z faktyczną wydajnością podajnika w trybie roboczym a nie testowym... czyli faktycznie będzie to wartość sporo wyższa od wyniku testu... ale o ile.... to zależy także od ustawionego podawania, gdyż zmiana parametru "podawanie max" wymusza także dokonywanie korekty parametru, który przy innym podawaniu był z dużą dokładnością zgodny z faktyczną wydajnością podajnika...

Natomiast parametr "wartość opałowa" paliwa powinien być zgodny z tym co podaje jego producent... opierając się na wynikach badań laboratoryjnych...

I dopiero wtedy parametr mocy palnika podawany w kW, będzie zgodny z tym co wychodzi z obliczeń mocy... w oparciu o masę spalanego paliwa w czasie 1 godziny i wartość opałową paliwa...

Jeśli parametr wpisany jako "paliwo test" jest niezgodny z faktycznym podawaniem, czyli także z ilościami faktycznie spalanego pelletu, to wszystkie wyliczenia są fikcją... a więc podawana dawka paliwa, którą sterownik "planuje" podać w procesie spalania, będzie inna niż być powinna, więc także modulacja mocy nie będzie idealnie zgodna z oprogramowaniem sterującym...

Dlatego tak bardzo istotne jest dopracowanie tego parametru na drodze porównań z faktycznym spalaniem pelletu... i znalezienie w miarę dokładnego ustawienia...a wtedy też, spalone kilogramy będą dokładnie zliczane i rejestrowane przez sterownik...

#70 2016-11-15 00:27:31

marecki
Często się udziela

Nie ma takiej opcji. Jeśli jest ścisła zależność (a jest, bo to czysto matematyczne wyliczenie) parametru kW z: "paliwo test" i "wartość opałowa", to wpisanie wartości w kg, roboczej jak to nazwałeś, innej czyli zawyżonej zmieni kW i to diametralnie. Wszyscy wiedzą, że i tak procesu spalania to nie zmieni ale mamy 2 wyniki kW i żaden się nie zgadza smile

#71 2016-11-15 00:38:44

darecki
Często się udziela

Bzdury piszesz...
Bo test paliwa to jest taka wartość startowa od której trzeba zacząć, żeby ustawić wstępnie parametry... a dopiero w czasie faktycznej pracy podajnika w trybie roboczym, można się przekonać jaka jest prawdziwa wydajność podajnika... tym bardziej, że u każdego użytkownika jest ona różna... więc nie można tego załatwić żadną... jak to napisałeś...

marecki napisał:

... Wystarczyła by mała korekta w oprogramowaniu w opcjach menu, komputer to wyliczyłby inaczej na podstawie liczby załączeń motoreduktora i chwilowego podawania...

A niby na jakiej podstawie miałby to "komputer" wyliczyć... jeśli nie zna prawdziwej wydajności podajnika a jedynie wartość testu... który nijak się ma do roboczego trybu pracy podajnika?

Zastanowiłeś się nad tym?

Jeśli parametr wpisany w opcjach nie jest zgodny z faktycznie  podawanymi ilościami pelletu do procesu spalania, to jakim cudem miałyby być wyliczenia mocy zgodne ze stanem faktycznym?

Tylko prawdziwe kilogramy spalonego paliwa i prawdziwa wartość opałowa tego paliwa... dadzą w efekcie prawdziwe wyliczenie mocy zgodne z matematycznym wzorem...
Czy to jest naprawdę tak trudne do zrozumienia?

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-11-15 00:49:21)

#72 2016-11-15 01:35:29

marecki
Często się udziela

Jeden grom. Tyle lat większość pisała o "paliwo test" teraz przyjdzie pora na tzw stan faktyczny. A i tak nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, tym bardziej, że ta ilość kW i różnica nigdy nie będzie stała. A jeśli chodzi o oprogramowanie to powinno być to zaimplementowane w opcjach obliczania przez komputer. Prosta korekta, małe podawanie: duża korekta, większe podawanie: mniejsza. Producent wypuszczając kocioł wie co montuje i jaki jest silnik i motoreduktor. Tu chyba jedynie przepływomierz załatwił by temat. Szkoda klawiatury.

#73 2016-11-15 06:13:49

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

Jeden grom. Tyle lat większość pisała o "paliwo test" teraz przyjdzie pora na tzw stan faktyczny. A i tak nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, tym bardziej, że ta ilość kW i różnica nigdy nie będzie stała....

Dalej powtarzasz te same bzdury...

A sprawdziłeś kiedykolwiek czy obliczenia mocy dokonywane przez sterownik są zgodne z faktyczną mocą jakie powinno dawać użyte paliwo?

Pisałeś wcześniej o matematycznych obliczeniach... a pewnie nigdy jej nie zastosowałeś do sprawdzenia  tych wskazań mocy wyświetlanych przez sterownik...
Ani też do tego.... aby policzyć ile paliwo, o ściśle określonej wartości opalowej... powinno generować mocy... nawet bez wsypywania go do zbiornika paliwa....

A pisząc też o matematyce... zachowujesz się tak, jak gdybyś nie pamiętał o tym, że robienie obliczeń w oparciu o fałszywe dane, daje też fałszywy wynik... a wystarczy, że jeden składnik obliczeń jest fałszywy, aby wypaczyć wynik takiego wyliczenia...

W przeciwieństwie do Ciebie, ja to sprawdziłem... i stwierdziłem, że po wpisaniu rzeczywistej wydajności podajnika, czyli wyniku zgodnego z faktycznie spalanymi kilogramami pelletu... wynik  obliczeń mocy podawanej przez sterownik, jest całkowicie zgodny z matematycznym obliczeniem, robionym samodzielnie w oparciu o odpowiedni wzór... i to w całym zakresie mocy palnika... czyli od 20 do 100%
Dlatego jestem pewien tego co piszę...

A to co Ty robisz... to jest trzymanie się uparcie tego, co tu przez lata było powtarzane... bez zadania sobie trudu, aby sprawdzić jak jest naprawdę....

A to co było, a widać że nadal jest przez Ciebie powtarzane, z prawdą nie ma nic wspólnego... bo oparte jest na błędnych danych....
A mogłoby się wydawać, że nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że nieprawdziwe dane, dają również nieprawdziwe wyniki obliczeń...
Ale na Twoim przykładzie widać, że jednak trzeba...

#74 2016-11-15 08:14:11

marecki
Często się udziela

Super, jesteś jak zwykle nieomylny. Przez 6 lat czegoś się z forum nauczyłeś. smile

#75 2016-11-15 09:26:35

darecki
Często się udziela

Lepiej jest się uczyć całe życie... niż całe życie żyć w niewiedzy i powtarzać te same bzdury...

Ale ta wiedza nie pochodzi z forum, bo tutaj propagowane były  teorie o "malowaniu" mocy na wyświetlaczu i tym podobne teorie.
Więc w tym temacie, to akurat "forumowa wiedza" zawsze była niezgodna ze stanem faktycznym... którego warunkiem jest wprowadzenie jak najdokładniejszych danych oraz przeprowadzenie  matematycznych obliczeń...
A jak wiadomo powszechnie... z matematyką się nie dyskutuje...

Stopka forum