Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-10-12 07:54:58

karolp
Zaczyna się udzielać

MiniBio 20KW + bufor bez modułu rozszerzeń

Dzień dobry, witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem kotła MiniBio 20KW i mam kilka pytań z nim związanych, przeczytałem praktycznie wszystkie tematy, wiele dzięki nim się nauczyłem. Ze względu na to że instalator "doradził" kocioł 20KW na moje 100m2 a ja bezgranicznie zaufałem zastanawiam się nad dołożeniem bufora, niestety ze względu na fundusze oraz małą ilość miejsca, zmięścił by się bufor o pojemności 400l. Poza tym moja instalacja i tak musi zostać troszkę przebudowana ze względu pewien błąd w instalacji (brak sprzęgła hydraulicznego) już wyjaśniam o co chodzi. Powrót do kotła opiera się o zawór temperaturowy 50 oC w związku z tym konieczne było zamontowanie pompy na powrocie  i ta pompa niestety swoim działaniem zakłóca podgrzewanie CWU, tzn po osiągnięciu temperatury zadanej CWU np 40 oC i wyłączeniu pompy ładującej zasobnik, pompa na powrocie swoją siłą przeciąga wodę przez zasobnik i ją powoli ogrzewa i po kilku godzinach pracy kotła temperatura zamiast 40 oC rośnie do 55 oC pewnie gdyby kocioł pracował cały czas to zasobnik nagrzał by sie do temperatury zadanej kotła. Sprawę na pewno załatwiłoby sprzęgło hydrauliczne jego koszt to około 400zł, zapewne pomogłoby by również wyrzucenie zaworu temperaturowego i wstawienie zaworu 4D, tak więc pomyślałem o dołożeniu bufora, jego koszt to 1400zł, a ze względu na trochę przewymiarowany kocioł bufor by zapewne ograniczył ilość startów i wygaszeń. Tylko nie wiem czy instalacja z buforem bez modułu rozszerzeń będzie pracowała poprawnie. Czy ktoś ma u siebie bufor bez sterowania? Poniżej załączam schemat instalacji na tą chwilę.

https://drive.google.com/file/d/0B7a5IYIgevJmeHMzM25YZFpaWWM/view?usp=sharing

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez karolp (2016-10-12 07:58:09)

Domek 90m2, MiniBio 20KW,  podłogówka 70m2 + 4 grzejniki, zasobnik CWU 200l.

#2 2016-10-12 11:03:49

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: MiniBio 20KW + bufor bez modułu rozszerzeń

Bufor bez sterowania?
A jak to ma niby działać?
Daj sobie spokój z buforem, bo oszczędność opału może być minimalna, a koszty wysokie, licząc bufor + moduł...

W niezbyt rozbudowanej instalacji z jedynie dwoma pompami, sprzęgło hydrauliczne nie jest elementem niezbędnym, więc jego brak nie jest błędem.

Zastosowanie zaworu termostatycznego, a co za tym idzie dodatkowej pompy, zrobiło więcej szkody niż pożytku...

Jeśli już jednak masz tą 3-cią pompę to możesz ją wykorzystać w układzie ze sprzęgło - rozdzielaczem i nie powinno być problemów, pod warunkiem dopasowania odpowiednich przepływów na pompach, bo właśnie pompami steruje się pracą sprzęgła...

Dojdzie Ci koszt samego tylko sprzęgło- rozdzielacza i wszystko powinno działać tak jak trzeba, bez zakłóceń...

P.S.
Może być coś takiego.np.

http://puresun.pl/1999-sprzeglo-rozdzielacz-c-o-do-28-kw-spr-28u.html

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-12 12:27:43)

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2016-10-12 13:38:23

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

karolp napisał:

Ze względu na to że instalator "doradził" kocioł 20KW na moje 100m2 a ja bezgranicznie zaufałem zastanawiam się nad dołożeniem bufora...

Ustaw palnik na małe podawanie i w dużym uproszczeniu z 20kW zrobisz sobie i 5kW w czym problem. smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#4 2016-10-12 14:42:24

darecki
Często się udziela

Z tym nie ma żadnego problemu, bo palnik jest "elastyczny", ale kolegi instalacja już tak "elastyczna"  nie jest... więc rozwiązaniem nie jest zmniejszenie mocy palnika...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#5 2016-10-12 18:56:16

tomaszzakopane
Udziela się

Czy mógłbyś narysować schemat swojej instalacji
Ja również mam zawór temperaturowy i dodatkowy tak zwany mały obieg kotłowy  tylko do tego mam sprzęgło i nie mam problemu z przeciąganiem wody
Decyzja o założeniu zaworu temperaturowego była bardzo dobrą decyzją
Faktycznie 20kw to znacznie za dużo na 100 m2 widocznie kolega instalatora mial taki na zbyciu

#6 2016-10-12 19:30:38

darecki
Często się udziela

karolp napisał:

...Poniżej załączam schemat instalacji na tą chwilę.

https://drive.google.com/file/d/0B7a5IYIgevJmeHMzM25YZFpaWWM/view?usp=sharing

Pozdrawiam

tomaszzakopane napisał:

Czy mógłbyś narysować schemat swojej instalacji
Ja również mam zawór temperaturowy i dodatkowy tak zwany mały obieg kotłowy  tylko do tego mam sprzęgło i nie mam problemu z przeciąganiem wody
Decyzja o założeniu zaworu temperaturowego była bardzo dobrą decyzją...

A czy Ty mógłbyś przeczytać uważniej post założyciela tego wątku?

P.S.
A swoją drogą, to bardzo mnie ciekawi Twój schemat instalacji...

#7 2016-10-12 22:37:27

tomaszzakopane
Udziela się

Kolego nie karlop nie zauważyłem wcześniej  linku do schematu . Za każdą pompa ma być  założony zawór zwrotny
Tutaj masz taki uproszczony schemat
https://www.dropbox.com/s/2djk317ks06hrb9/Screenshot_2016-10-12-21-46-19.png?dl=0

jak ja mam to podłączone ze sprzęgłem
hydraulicznym u mnie nic nie przeciąga
Tylko przy sprzęgle ważne jest ustawienie przeplywow  pompa kotłowa powinna mieć o 10-20% większy przepływ niż pompa odbiorów

Ostatnio edytowany przez tomaszzakopane (2016-10-12 22:39:39)

#8 2016-10-12 22:44:59

karolp
Zaczyna się udzielać

Panowie, bardzo dziękuję za pomoc, na tą chwilę dzięki Dareckiemu porzucam pomysł bufora, pozostają dwie opcje, albo dołożenie do istniejącej instalacji sprzęgło-rozdzielacza tak jak zaleca Darecki, albo wyrzucenie zaworu temperaturowego i wstawienie zaworu 4D (powiem szczerze że bardziej jestem za zaworem 4D lecz nie wiem czy dobrze to obmyśliłem). Żeby podjąć decyzję potrzebuję Waszej opinii lecz opiszę jeszcze jak wygląda ogrzewanie mojego domu. Na parterze 70m2 podłogówka z rozdzielaczem 5 obwodów, pompa, zawór mieszający. W każdym pokoju jest regulator temperatury a na rozdzielaczu zamontowane elektrozawory. Do tego grzejnik w wiatrołapie i w łazience. Na poddaszu użytkowym 30m2 dwa grzejniki z zaworami termostatycznymi. Na grzejniki idzie woda z temperaturą zadaną na piecu (brak zaworu mieszającego) i to też moim zdaniem powoduje straty ciepła bo do grzejników idzie mocno podgrzana woda z kotła gdzie przy grzejniku dławiona jest przez zawór termostatyczny, chyba lepiej by było sterować temperatura zasilania w kotłowni ustawiając niższą temperaturę na grzejniki i podlogówkę(zawór 4D). W tej chwili ten układ jest delikatnie mówiąc lekko ułomny, oczywiście ochronę powrotu zapewnia lecz żeby to wszystko działało temperatura na kotle musi być ustawiona na minimum 60 stopni (zawór temperaturowy ma temp otwarcia 50 oC, pełne otwarcie przy 60oC) poza tym pompa zamontowana na powrocie sterowana jest termostatem przylgowym, gdy pracuję to zawór temperaturowy się otwiera, gdy przestaje zawór się zamyka i powrotu do kotła nie ma i kocioł nie ma odbioru ciepła co powoduje wygaszanie. Wydaje mi się że ten termostat w ogóle jest niepotrzebny, lepiej żeby pompa pracowała cały czas, ale być może się mylę. Tak więc Panowie co byście na moim miejscu zrobili? Musze jeszcze napisać, że wszelkie zmiany nie będą mnie nic kosztowały bez względu na to którą opcję wybiorę.

P.S. tomaszzakopane link do schematu jest w pierwszym poście.
Pozdrawiam

#9 2016-10-12 23:02:01

karolp
Zaczyna się udzielać

Dzięki tomaszzakopane za schemat u Ciebie jest to lepiej rozwiązane tzn przede wszystkim masz sprzęgło i dodatkowo za sprzęgłem zawór 3d, poza tym powrót z CWU masz wpięty za pompą a nie przed nią. U mnie powrót z CWU jest połączony z powrotem z CO dalej zawór temperaturowy i pompa przd wejściem powrotu do kotła. Jak u Ciebie działa cała instalacja? Jesteś zadowolony z tego rozwiązania?

Pozdrawiam

#10 2016-10-12 23:12:08

tomaszzakopane
Udziela się

Popatrz na mój schemat nie wyzucaj zaworu termostatycznego  to duzy blad dołóż sprzeglo i zawór mieszający  3d aby właśnie na instalację nie szła woda gorąca jaka jest ustawiona na piecu ja mogę sobie to precyzyjnie regulować teraz np mam ustawione około 40 stopni a na powrocie do sprzęgła jest około 32 a to stanowczo za niską temperatura dla powrotu bezpośrednio na piec  . Kocioł będzie oblazil smolą  i wydajność będzie spadać a co za tym idzie będziesz spala duzoo pelletu
Optymalną temperatura kotła na pellet  to 70 stopni jak zrobisz zawór 4d będziesz miał kontrole albo nad temperatura wody na instalację albo na powrót.

Ostatnio edytowany przez tomaszzakopane (2016-10-12 23:41:03)

#11 2016-10-12 23:15:24

darecki
Często się udziela

Jeśli byś zastosował sprzęgło-rozdzielacz to możesz sobie ten zawór termostatyczny zastosować do obniżenia temp. zasilania C.O. nie będzie wtedy na grzejniki szła woda o temp. kotła...

A pompa kotłowa, w tym układzie ze sprzęgło-rozdzielaczem powinna pracować stale, od momentu osiągnięcia przez kocioł określonej temp. np. 50 stopni.
I pompa kotłowa, powinna mieć przynajmniej 30% większy przepływ od sumy przepływów pomp po drugiej stronie sprzęgła...
Pozwoli to uzyskać stabilną temp. wody powrotnej do kotła... gdyż ta nadwyżka będzie zawracana bezpośrednio ze sprzęgła do kotła.

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-12 23:30:59)

#12 2016-10-12 23:19:29

tomaszzakopane
Udziela się

Jestem bardzo zadowolony kocioł czysciutki zero smoly jak nagrzewa się instalacja i mieszkanie to 20%  mocy palnika przy spalaniu jakie pokazuje sterownik  0,5- 0.4 kg   nieraz jest za dużo bo temperatura pieca przekracza maksymalna i piec się wygasza choć grzejnik i podłogowka w łazience są przelotowe bez żadnych głowic termostatycznych

#13 2016-10-12 23:26:08

tomaszzakopane
Udziela się

Nie słuchaj bzdur po co ci stała temperatura na instalację bez możliwości regulacji ?  Lepiej mieć stałą na powrocie a na instalację ustawiać sobie jaka ci się podoba
To tak jakbyś w aucie wywalił termostat który pilnuje temperatury silnika a ogrzewanie włączył na max  nie było by to z korzyścią ani dla ciebie ani dla silnika a w tym przypadku czytaj kotła

Ostatnio edytowany przez tomaszzakopane (2016-10-12 23:29:22)

#14 2016-10-12 23:35:44

darecki
Często się udziela

Bzdury to Ty klepiesz bez zastanowienia...
Regulację to dają termostaty na grzejnikach.

#15 2016-10-12 23:40:05

tomaszzakopane
Udziela się

darecki napisał:

Bzdury to Ty klepiesz bez zastanowienia...
Regulację to dają termostaty na grzejnikach.

To po co mu radzisz aby zamontować zawór  temperaturowy na instalację ? big_smile

To dlaczego autorowi tematu nie podoba się ze teperatura czynnika jest na instalacji taka jak na kotle ? Przecież ma głowice do regulacji.  big_smile

Osobnik ten za kilka minut edytuje post tylko musi doczytać w Google lol
Zresztą co ci będę pisał poczytasz trochę to poznasz bliżej osobnika conajmniej dziwny i chodząca Wikipedia lol

Wypowiada się w dziale mini bio a kolo takiego pieca nawet nie stał a co dopiero mówić o użytkowaniu

Ostatnio edytowany przez tomaszzakopane (2016-10-12 23:51:22)

#16 2016-10-12 23:51:08

darecki
Często się udziela

Metamorfoza jest olśniewająca w Twoim przypadku...

tomaszzakopane napisał:

... mam pytanie ponieważ przymierzam sie do instalacji odnośnie zaworu 4d
tak sobie czytam i wszędzie piszą o tym że chroni kocioł żeby nie zardzewiał
do tej pory czyli 10 lat mam kocioł 16 kw tak zwany śmieciuch i żadnego zaworu nie było i kocio ma się super a rzadko przekraczał 55 stopni na wyjściu zazwyczaj to 45 st 

wiec teoria punktu rosy i rdzewiejącego kotła chyba nie jest do końca prawdziwa przynajmniej u mnie

Czy warto założyć taki zawór i czy da on jakieś oszczędności w spalaniu ?...

Widać że coś się jednak z tego internetu nauczyłeś... choć musiało minąć trochę czasu...

tomaszzakopane napisał:

Nie słuchaj bzdur po co ci stała temperatura na instalację bez możliwości regulacji ?  Lepiej mieć stałą na powrocie a na instalację ustawiać sobie jaka ci się podoba
...

Kolegi problemy bardziej dotyczą instalacji niż samego kotła więc nie zbaczaj z tematu...

Bo już znowu tu o samochodach zaczynasz nam pisać big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-12 23:56:32)

#17 2016-10-12 23:56:13

tomaszzakopane
Udziela się

Trolu bo ty nie wiesz ze najlepiej uczy się na własnym doświadczeniu którego ty nie posiadasz

Przekonałem się na własnej skórze jak ważna jest ochrona powrotu szczególnie w przypadku kotla na pellet i możliwość plynnej regulacji temperatury czynnika idącej na instalację

Teraz będzie robil to co robi najlepiej  bedzie wyszukiwać stare posty znalazl ten gdzie byłem w podobnej sytuacji co autor wątku i  szukałem dobrego rozwiązania i dziękuję sobie ze nie skorzystałem z twoich porad

Dziękuję za docenienie mojej metamorfozy czas na ciebie yikes

Ostatnio edytowany przez tomaszzakopane (2016-10-13 00:09:11)

#18 2016-10-13 00:07:33

darecki
Często się udziela

No tak... skorzystałeś za to z bezsensownych porad montowania na powrocie ze sprzęgła zaworu termostatycznego... gorszej bzdury nie widziałem...

Korzyści jakie można mieć z zastosowania sprzęgła, zostały zniweczone zastosowaniem tego zaworu...

Byłem ciekaw tego Twojego schematu, bo po samym opisie czułem że to jakiś niewypał... i przeczucie mnie nie myliło...

tomaszzakopane napisał:

... Ja również mam zawór temperaturowy i dodatkowy tak zwany mały obieg kotłowy  tylko do tego mam sprzęgło...

Trzy elementy... które tak naprawdę mają spełniać ten sam cel.

Widać, że wyszedłeś z założenia, że "od nadmiaru głowa nie boli", ale za to wyszedł wynalazek jedyny w swoim rodzaju...

No tak... ochrona powrotu ponad wszystko big_smile
Jak przeginać to na całego...

A wystarczy samo sprzęgło i odpowiednio dobrane przepływy pomp...

P.S.

To też jest dobre wink big_smile

tomaszzakopane napisał:

Zdecydowałem wiec że założę zawór 4d tak na chłopski rozum nie potrzebuje puszczać na instalacje czynnika o temperaturze  50 czy 60  stopni jak przy tamtym zaworze 

(a 50 stopni to minimalna temperatura kotła przy najnowszej wersji oprogramowania  w starej było napewno mniej 40 lun 45 )

przy tak wysokiej temperaturach będą większe straty grzejniki będą pracowały krócej po czym odetnie je głowica termostatyczna następnie będzie stygła instalacja później znowu dużo energii pochłonie nagrzanie jej do tych 60 stopni a po drugie powietrze w pomieszczeniach będzie suche   

to tak jak jazda samochodem przez miasto gdzie co 100 metrów jest skrzyżowanie i ruszanie z każdego z na pełnym gazie po to by zaraz zahamować

Wiesz już po co stosuje się obniżenie temp. zasilania ?

Właśnie po to żeby, NIE  "ruszać na pełnym gazie po to by zaraz zahamować" big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-13 00:16:49)

#19 2016-10-13 00:16:37

tomaszzakopane
Udziela się

Człowieku popatrz w lustro a zobaczysz niewypał i wynalazek jedyny w swoim rodzaju.
Uwierz drugiego takiego nie ma

Wierze ze jak prosty człek czegoś nie rozumie to dla niego jest to dziwne

Kolego karlop juz niestety po kolejnym temacie bo mister darecki rorpieprzy go jak inne

Szkoda ze twoje przeczucie nie mówi ci ze cie tu nie tolerują i jesteś jak wrzód na dupie  tylko ze  moja instalacja jest dziwna jakoś twojej nikt nie widział

Ostatnio edytowany przez tomaszzakopane (2016-10-13 00:24:32)

#20 2016-10-13 00:21:48

darecki
Często się udziela

Człowieku... nawet nie wiesz jaki jest właściwy cel stosowania sprzęgła, więc lepiej się nie ośmieszaj tym swoim "wynalazkiem"...

No i swoimi wypowiedziami...

tomaszzakopane napisał:

(a 50 stopni to minimalna temperatura kotła przy najnowszej wersji oprogramowania  w starej było napewno mniej 40 lun 45 )

Jak mogła temperatura zasilania być "na pewno" taka jak piszesz... skoro temp. powrotu w kotłach "Kostrzewy" jest ustalona na 45 stopni...
Ciekaw jestem jak te 45 stopni na powrocie byś uzyskał, mając temperaturę kotła ustawioną na 40 stopni...
tym swoim "magicznym" zestawem?

Widać tu jakie masz pojęcie o temacie i o kotle jaki posiadasz big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-13 00:29:10)

#21 2016-10-13 11:58:13

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

A ja do autora wątku: powiem szczerze sprzęgło zawsze jakoś do mnie nie przemawiało. Sterownie przepływami nie przekonuje mnie, oczywiście to moja prywatna subiektywna ocena. Poza tym muszą być 2 pompki, jedna od strony źródła ciepła, druga od strony np. grzejników. Jeden ruch w mojej instalacji zaworu 4D i mam temp taką jaką chcę. Za zaworem 4D jest 3D do regulacji temp. na podłogówkę. Na kotle 68 (CWU do 55), na grzejniki 42-43, na podłogówkę 27-28. Przy dzisiejszych temp piec pochodzi kilka godzin dziennie przy podawaniu 2.0, 2.5, lub 3.0 zależnie ile dom potrzebuje, ogólnie modulacja robi swoje. Takie małe podawanie możesz sobie bez najmniejszych problemów ustawić, w 20 masz większy wymiennik i co za tym idzie więcej miejsca na popiół smile

Inaczej jednym słowem, ustawieniem zaworu 4D mogę bez problemu zmusić MB do pracy z określoną mocą, mając również ochronę powrotu. Może nie jest ta ochrona realizowana tak dobrze jak ze sprzęgłem, na razie jedynie to widzę na + dla sprzęgła.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#22 2016-10-13 13:20:00

karolp
Zaczyna się udzielać

Dzięki za wszelkie sugestie, dużo mi pomogliście, pytanie jeszcze do mareckiego, czyli tak: masz zasilanie z kotła później pompę, dalej zawór 4d, kolejna pompa na grzejniki i dalej pompa z zaworem 3d na podłogówkę??? Rozumiem że zasilanie CWU wpięte jest przed zaworem 4D, czyli na CWU idzie gorąca nie zmieszana woda z pieca?

#23 2016-10-13 13:22:52

darecki
Często się udziela

marecki... jeśli zwracasz się z propozycjami  do autora wątku, to dobrze by było gdybyś przeczytał uważnie pierwszy post...

Wspomniał w nim kolega karolp o przewymiarowaniu kotła, ale nie to jest głównym problemem, lecz błędy w samej instalacji, które powodują problemy w działaniu pomp, a właśnie sprzęgło hydrauliczne jest takim elementem instalacji, który zapobiega tym problemom, a dodatkowo można z jego pomocą zrealizować ochronę powrotu opartą na obiegu kotłowym,
który to obieg jest elementem nierozłącznym samego sprzęgła...

Mówisz, że do Ciebie to nie przemawia, bo konieczne jest zastosowanie dodatkowo  pompy kotłowej?

No trudno wink
Do mnie nie przemawia dla odmiany wink  zdublowany zestaw pomp w Twojej instalacji z kominkiem i łączenie tego powrotami...
A wystarczy np. zintegrowany sprzęgło- rozdzielacz i spięcie całości w jeden system, bez dublowania pomp zasilających obieg C.O. i C.W.U.

Prostsze w realizacji a co za tym idzie  także tańsze, a dodatkowo pewniejsze w działaniu...

#24 2016-10-13 13:27:50

karolp
Zaczyna się udzielać

darecki napisał:

bez dublowania pomp zasilających obieg C.O. i C.W.U.

Co masz na myśli?

#25 2016-10-13 16:34:06

darecki
Często się udziela

To co napisałem, nic innego... kolega marecki dobrze wie, a Twojej instalacji ten fragment nie dotyczył.

Stopka forum