Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

• Index
  •  » Inne
  •  » Kominek z płaszczem wodnym - prezentacja powietrze wtórne

#1 2016-10-07 13:59:14

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Kominek z płaszczem wodnym - prezentacja powietrze wtórne

Jakiś czas temu pisałem na forum, o przeróbkach kominka, czyli dorobienie w b.prosty sposób rurek na dopalanie z prawdziwym powietrzem wtórnym. Przeróbka z elementów ogólnie dostępnych, bez spawania, jedynie wiercenie. Firmy czyli nazwy kominka bazowego nie wymienie, bo ów firma po kilku opisach wysłanych na maila mnie olała. Mam nadzieję, że doradca nie będzie miał nic przeciwko.

Znajdą się chętni? Jeśli tak to dokładny opis ze zdjęciami wkleje na forum. Nie bardzo mam czas rozdrabniać się na inne fora.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#2 2016-10-07 15:43:22

suchy998
Często się udziela
Od: Ostrołęka

Re: Kominek z płaszczem wodnym - prezentacja powietrze wtórne

Jestem za, też kombinuję z PW w lechmie. W sumie już mi nie dymi, ale chętnie zobacze twój patent.

Pellasx revo mini, ster. PLUM S.control+moduł mieszaczy+ panel pokojowy, defro optima 20kw. Do ogrzania 200m2 i 50m garaż+kotłownia, cwu 500l

#3 2016-10-07 22:30:40

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Dawaj marecki nie czekaj. :-)

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#4 2016-10-08 08:57:16

marecki
Często się udziela

https://goo.gl/photos/bt2s1kVGKwXJ3Cwv5

Koszty: szamot 4zł, rurki 150zł + spawacz (rurki po skręceniu "połapane" żeby się nie odkręcało), "połówka" (bez połówki nie chcial spawać ocynku), frez do blachy 30zł, blacha na deflektor to pół litra czystej.
---------------------

Proszę uwzględnić, że robiłem to domowymi sposobami i nie wygląda to estetycznie i pewnie dało by się sporo poprawić. Pomysł nie jest nowy, na muratorze jest tych rozwiązań sporo, głównie w zwykłych piecach zasypowych odpalanych od góry. W załączniku kilka zdjęć. Jak coś nagram wyślę linka na youtuba.

---------------------

W zasadzie już od samego początku jeszcze przed budową domu chciałem mieć kominek z płaszczem wodnym mimo, że opinie w internecie były n/t tego typu rozwiązania jednoznaczne: najgorszy z pieców zasypowych z mizerną sprawnością. I niestety jest to racja. Mój sąsiad ma kominek bez przeróbek, płomieniówki są w górnej warstwie a różnica w ilości w spalanym drewnie między naszymi domami jest ogromna.

Pierwszy pomysł to zawór manualny 4D w celu ochrony przed zimnym powrotem. Bez tego zaworu (w zasadzie można zastosowac inne rozwiązanie np. sprzegło czy wew. obieg z pompką i zawór termostatyczny) z kotła się lało, w środku czarnym syfem i na zewnątrz. Były nawet już obawy czy kominka nie wywalić bo to jakaś porażka. Podwójne ścianki z wodą robią swoje. Temp powrotu poniżej tzw. punktu rosy. Ze względu na zawór 4D i o wiele wolniejszy obieg wody w kotle, są 2 podłączenia zasilania na górze i 2 powroty z 2 miejsc na dole z płaszcza wodnego. W proponowanym schemacie Waszej instrukcji jest zupełnie inaczej (jedno podłączenie to zbiornik wzbiorczy a drugie to odbiór). Naczynie wzbiorcze i 2 zawory bezpieczeństwa są już w kotłowni zaraz po drugiej stronie komina, czyli blisko. Rurki miedziane sa większej średnicy na okoliczność zagotowania kominka (kominek zagotowął się kilka razy, system zabezpieczeń działa).

Drugi pomysł to cegły szamotowe na wysokości paleniska. W miarę możliwości wyprofilowane, żeby opał spadał do środka. To mi wyszło słabo, widac to na zdjęciach. W nast sezonie zrobię formę  + zaprawa szamotowa. Szamot zdecydowanie rozgrzał palenisko, czyli lepsza efektywność spalania. Z szamotem o wiele lepiej pali się sosna.

Kolejna juz poważniejsza przeróbka to doprowadzenie powietrza wtórnego. Tu na własne życzenie już po pierwszym sezonie zrezygnowałem z gwarancji. Spód kominka to tylko jedna grubsza warstwa blachy, ruszt i popielnik (zdecydowanie za mały, do przeróbki). W zasadzie chyba w jedynym dostępnym miejscu, tak żeby nie osłabić konstrukcji, wyfrezowałem dwa otwory. Z ogólnie dostepnych kształtek i kawałków rur hydraulicznych ocynkowanych doprowadziłem całą konstrukcję do około 2/3 wysokości komory spalania (połapane spawem sa tylko gwinty) . Na zdjeciach będzie widać wywiercone otwory. Na zewnątrz kominka od spodu rurki łączą się ze sobą i juz jedna większej średnicy wyprowadzona jest na zewnątrz domu. Czyli są dwa doprowadzenia powietrza zupełnie niezależne od siebie, przepustnica i te rurki.

---------------------

Jak to działa? Bardzo prosto. Gdy temp zaczyna wzrastać sterownik daje znać silnikowi krokowemu i przepustnica zaczyna się zamykać (u mnie do min. 18-20%) Zaczyna brakować tlenu, widać to po dymie z komina i czarnej szybie (tak paliłem pierwszy sezon, zero przyjemności). Natomiast ciąg kominowy robi podciśnienie, dzięki czemu z rurek w górnej części zasysane jest powietrze. Wygląda to tak jakby z tych rurek i otworów leciał gaz, dosłownie. Gazy się dopalają, z komina nie ma dymu. Widać to b.mocno szczególnie po dołożeniu świeżego drewna, cała komora spalania wypełnia się ogniem. Gazy + powietrze z dopalania "kłebią się" efekt jest ładny wizualnie. Gdy przepustnica jest otwarta powietrze nie jest tak intensywnie "zasysane" z rurek i efektu dopalania nie ma.

Na tych rurkach leży kawałek wyprofilowanej w trapez blachy. Oryginalnie deflektor z jakiegoś dziwnego kruchego materiału jest za wysoko. Gazy dopalały się już w przewodzie kominowym. Z tym deflektorem gazy mają jeszcze sporo trochę miejsca w samym kominku i widać że nadal się tam dopalają.

Jakie są efekty po przeróbkach. Zawór 4D i szamot to nic szczególnego. Po prostu podniósł temp w kotle i na palenisku (ruszt nie wytrzymał i popękał). Natomiast dopalanie spalin pierwszy raz od zakupu kominka oczyściło mi szybę. Na zdjęciach nie wygląda ona efektownie bo palone było sosną. Szyba mimo, że jest podwójna (system glass) jest o wiele bardziej gorąca, ciężko jest podejść na 1,5m. Zawór 4D jest otwarty na 70-80% bo ciężko jest zejść poniżej 80'C, wcześniej był ustawiony na odbiór 50-60%. W zasadzie często jest problem z opanowaniem temp na kominku więc w sezonie 2016/17 do instalacji doszedł duży grzejnik w garażu z odrębnym sterownikiem w razie nagłego wzrostu temp. Przy 90 stopniach na kotle następuje samooczyszczenie ścianek we wnętrzu kotła, cały syf odstaje i odpada. Cały proces nagrzewania kominka robię, za pomocą sterownika, b.szybko. Czyli pompki włączają sie dopiero powyżej 50'C. W tym systemie mogę palić nawet nie wysezonowanym drewnem. A suchej brzozy więcej jak 2 kawałki jest strach wrzucać bo będzie alarm.

Ogólnie kominek pracuje w systemie połączonym z kotłem na pelet. Czyli pozornie czysto w kotłowni i kotłownia w salonie. System jest połączony bezpośrednio powrotami, moge palić peletem (tylko 10kW na 210m3) lub kominkiem lub dwoma na raz. Są 2 zawory4D a pompki sa zdublowane, każdy kocioł steruje swoimi.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#5 2016-10-08 15:33:42

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

marecki napisał:

...To mi wyszło słabo, widac to na zdjęciach. W nast sezonie zrobię formę  + zaprawa szamotowa...

To w ramach tego co pisałem w innym wątku wink

Robienie formy i wykonywanie specjalnego wkładu będzie zdecydowanie gorszym rozwiązaniem niż wkład segmentowy.
Po pierwsze dlatego, że szamot jaki uzyskasz "domowymi" metodami, nigdy nie dorówna parametrami, tego który możesz zakupić za niewielkie przecież pieniądze...a z tego też powodu, wkład taki będzie mniej trwały.
Nawet produkowane fabrycznie, specjalne wkłady wielkogabarytowe, nie mają trwałości wkładów segmentowych, a co dopiero te wykonywane "domowymi" metodami...
Dlatego nie polecam...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#6 2016-10-08 15:40:58

marecki
Często się udziela

B.ciekawe spostrzeżenie. Ten co mam również się rozwalił, kruszy się, sklepowy z marketu. Znasz jakieś twardsze gdzie można kupić?

#7 2016-10-08 18:01:36

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

marecki napisał:

B.ciekawe spostrzeżenie...

Nie tylko ciekawe, ale i prawdziwe smile jak nie przymierzając... zakopiański ciąg kominowy big_smile

Wiadomo że typowo marketowe produkty, to taniocha nastawiona na ilość a nie jakość...
Szukaj dobrej cegły szamotowej raczej w mniejszych sklepach prywatnych, które często wybierają sprawdzony towar lepszej jakości, bo z marketową ceną i tak nie mogą konkurować...
A cegły szamotowe możesz porównać nawet wagowo...
Cięższa, to najczęściej znaczy lepsza smile

Podobnie jak jest ze sprzętem audio wink  dobry wzmacniacz musi ważyć swoje... tak samo jak i kolumny głośnikowe... ale to tak na marginesie big_smile

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#8 2016-10-08 19:23:05

marecki
Często się udziela

Nie ma co dalej tematu szamotu ciągnąć, jest tani więc i go co rok można wymieniać.

• Index
  •  » Inne
  •  » Kominek z płaszczem wodnym - prezentacja powietrze wtórne

Stopka forum