Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-10-01 08:13:57

Artzak
Nowy na forum

Modernizacja kotła ds palnikiem platinium bio 16kw

Witam wszystkich. Potrzebuję porad dotyczących modernizacji kotła ds opop 14 kw oraz instalacji co . Obecnie czekam na palnik platinium bio 16 kw wraz z zasobnikiem. Kilka słow o mojej instalacji powierzchnia do ogrzania obecnie 60m2 ale będzie ponad 100m2 w przyszłości  mieszkania w budynku poniemieckim  6 grzejników płytowych ,2 drabinki wszystie grzejniki mają termostaty oraz zasobnik cwu 300litrów. Cała instalacja działa na pompie alpha 2 z autoadaptacją a zasobnik na elektrozawoże 2 grzejniki drabinkowe oraz ładowanie zasobnika cwu może działać na grawitacji w razie braku prądu.  Jak wykonać instalację przy kotle aby palnik pracował bez konieczności częstych startów i wygaszeń ? Nie wiem czy zamontować zawór termostatyczny trójdrożny czy też czterdrogowy i do niego sterowanie. Jaka praca palnika jest bardziej ekonomiczna ? praca na pełnej mocy z wysoką sprawnością (częste rozpalanie i wygaszanie co za tym idzie częste straty na opale i prądzie) czy praca na małej mocy w dłuższym okresie czasowym lecz z mniejszą sprawnością. Bardzo proszę o pomoc.

#2 2016-10-01 13:17:16

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Modernizacja kotła ds palnikiem platinium bio 16kw

Artzak napisał:

... Jak wykonać instalację przy kotle aby palnik pracował bez konieczności częstych startów i wygaszeń ?...

Generalnie, wykonanie instalacji nie ma większego wpływu na pracę palnika...
o pracy palnika decyduje oprogramowanie i tryby pracy jakie zastosujesz, mając na uwadze warunki jakimi dysponujesz.
Więc po kolei...

"powierzchnia do ogrzania obecnie 60m2 ale będzie ponad 100m2 w przyszłości  mieszkania w budynku poniemieckim  6 grzejników płytowych ,2 drabinki wszystie grzejniki mają termostaty oraz zasobnik cwu 300litrów."

Z uwagi na "poniemiecki budynek" najlepiej prawdopodobnie sprawdzi się praca kotła w trybie "ciągłym", więc o startach i wygaszeniach sam będziesz decydował.
Na jednym z grzejników powinieneś termostat zdemontować, tak aby nie doszło do zamknięcia obiegu C.O.
Do zasobnika C.W.U. najlepiej będzie zastosować oddzielną pompę.

"Cała instalacja działa na pompie alpha 2 z autoadaptacją a zasobnik na elektrozawoże 2 grzejniki drabinkowe oraz ładowanie zasobnika cwu może działać na grawitacji w razie braku prądu."

Tak jak pisałem wcześniej... 2 pompy, ta co masz na C.O. i druga może być "słabsza" do C.W.U.
O działaniu na grawitacji możesz zapomnieć, gdyż "w razie braku prądu" palnik nie zadziała... to chyba jasne.
Noo... chyba że chcesz się "bawić" w ręczne palenie... ale zapewniam Cię, że przejdzie Ci ochota na taką "zabawę", po tym jak uruchomisz już palnik wink

"Nie wiem czy zamontować zawór termostatyczny trójdrożny czy też czterdrogowy i do niego sterowanie."

Zapomnij o zaworze termostatycznym, gdyż będzie dławił przepływ, jak każdy termostat ma mniejszą przepustowość od zwykłych zaworów.
W tak prostej instalacji, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaworu 4D i to bez żadnego dodatkowego sterowania (oczywiście poza ręcznym)
Oczywiście zasilane zasobnika C.W.U. jest podłączone przed zaworem...

"Jaka praca palnika jest bardziej ekonomiczna ? praca na pełnej mocy z wysoką sprawnością (częste rozpalanie i wygaszanie co za tym idzie częste straty na opale i prądzie) czy praca na małej mocy w dłuższym okresie czasowym lecz z mniejszą sprawnością."

W Twoim przypadku, tak jak pisałem już wcześniej... praca kotła "ciągła", a w tym przypadku, po nagrzaniu instalacji, moc palnika będzie modulowana wedle potrzeb, czyli zależnie od energochłonności Twojego budynku i tego czy w danym momencie ogrzewa tylko C.O. czy także C.W.U.
Spadki sprawności dotyczą raczej kotła, a nie palnika.
W przypadku palnika, mamy do czynienia z regulowaną mocą, i to w bardzo szerokim zakresie.
W czasie normalnej pracy, automatyka zarządza jego mocą wedle potrzeby.
Jednak mamy na to duży wpływ, gdyż możemy w oprogramowaniu wprowadzać własne ustawienia, decydujące o zakresie tej mocy...
Ale o tym dowiesz się w momencie, jak będziesz miał już palnik zamontowany...

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-01 13:24:41)

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2016-10-01 20:43:05

Artzak
Nowy na forum

Bardzo dziekuje za odpowiedź Twoje nick kojarzy mi sie z Jareckim producent sterowników spp2 do kotłow na ekogroszek ale to tak na marginesie. Do rzeczy co masz na myśli używając sformułowania " najlepiej prawdopodobnie sprawdzi się praca kotła w trybie "ciągłym", więc o startach i wygaszeniach sam będziesz decydował."  Myślałem o zamontowaniu termostatu ctp o2r  do wyłączania pompy co ze względu na termostaty aby pompa nie pracowała przy zamknietym obiegu zamiast "Na jednym z grzejników powinieneś termostat zdemontować, tak aby nie doszło do zamknięcia obiegu C.O" lecz jestem otwarty na wszyskie sugestie. Miałem zamontowany elektrozawór do ładowania zasobnika cwu i bardzo dobrze działał zamiast drugiej pompy pobierał 6 wat tylko w momencie otwarcia lub zamkniecia przez 10 sekund a pompa z auto adaptacją dostosowywała sobie moc w zależności do przepływu. Jak dla mnie taka konfiguracja jest lepsza pod wzgledem ekonomicznym ze wgledu na koszt inwestycji jak i na zużycie pradu podczas eksploatacji  ale to jest kwestia dyskusyjna . Jeżeli chodzi o " Noo... chyba że chcesz się "bawić" w ręczne palenie... ale zapewniam Cię, że przejdzie Ci ochota na taką "zabawę", po tym jak uruchomisz już palnik" też mam taką nadzieje aczkolwiek zostało mi troche pocietego drzewa ok 2-3 m3 więc szkoda aby tego nie wykorzystać  a zabiezpieczenie grawitacyjne już jest więc czemu z tego nie skorzystać..Zastanawiałem się nad zaworem termostatycznym trójdrożnym o wysokim współczynniku przepływu o średnicy 1" jak by nie było to do tego zaworu nie trzeba automatyki i jest ochrona powrotu oraz sprzyjające warunki do spalania gazów z peletu. czy zawór czterodrożny z recznym ustawieniem będzie dobrym rozwiązaniem mając na uwadze ochronę powrotu i brak kontroli teperatury w momenie zanim kocioł osiągnie swoją docelową temperaturę. Na chwilę obecną maxymalna moc grzewcza jaka będe potrzebował w najmrożniejsze dni w sredniej dobowej wychodzi mi ok 6,8 kw a średnia moc na moje mieszkanie  to ok 3,2 kw a wskaznik zapotrzebowania na moc to ok 114W/m2 to są wyliczenia ze strony ciepło właściwe trzeba traktowac czysto teoretycznie w praktyce może być inaczej. Mój post zabrzmi jak riposta lecz nie taki miałem zamiar poprostu lubię wiedzieć co i jak bez urazy.

#4 2016-10-01 22:16:36

darecki
Często się udziela

Zapytałeś... "Jak wykonać instalację przy kotle aby palnik pracował bez konieczności częstych startów i wygaszeń ?"
Więc odpowiedziałem, że takie oczekiwanie spełni praca kotła w trybie "ciągłym"... chyba to logiczne prawda?
Konkretne oczekiwania i konkretna odpowiedź... a Ty mnie teraz pytasz co miałem na myśli.
Zrobisz jak zechcesz... to tylko sugestie i o urazie nie ma mowy.
2 pompy dają możliwość niezależnej pracy C.O. i C.W.U. czy zastosujesz... Twój wybór.
Ochronę powrotu można rozwiązywać na różne sposoby, który wybierzesz... Twoja sprawa.
Zawór 4D załatwia jednocześnie 2 funkcje... obniżenie temp zasilania grzejników i podwyższenie temp. powrotu... każdy wybiera co mu jest potrzebne.
O zaworze termostatycznym 3D pisane tu było w innym wątku, użytkownika, który już podobny zawór zdążył po jednym sezonie zdemontować, więc chyba nie poleca wink

A co do zapasu opału... to ja miałem około 10m3 drewna... ale nie miałem zamiaru już tego spalać, więc sprzedałem... taki problem?

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#5 2016-10-02 08:08:27

Artzak
Nowy na forum

Odpowiedzi były jak najbardziej logiczne lecz chodziło mi bardziej o sposób pracy palnika ale o tym przekonam sie pewnie w trakcie sezonu. Co do zaworu 4d masz rację że będzie lepszym rozwiązaniem a co do pompy dobrze jest mieć 2 niezależne obiegi , cały czas sugerowałem się moim  starym sterownikiem i jego możliwościami nie miałem w nim trybu lato do grzania cwu i tu jest ten minus. A co sądzisz o dołożenia bufora do instalacji taki ok 1000litrów mam możliwość zakupu u lokalnego spawacza kotłów za niską cenę. Nie wiem tylko czy to ma sens ekonomiczny i najpierw chcę pierwszy sezon sprawdzić pracę instalacji bez bufora.

#6 2016-10-02 09:31:13

darecki
Często się udziela

Praca palnika jest modulowana w bardzo szerokim zakresie mocy, jak już pisałem...
Więc oczywiście, "przekonasz się pewnie w trakcie sezonu" jak to będzie u Ciebie z zapotrzebowaniem energetycznym, ale ustawienie kotła w trybie pracy "ciągłej" taki sam efekt powoduje na palniku, który pracuje stale utrzymując zadaną temperaturę kotła, schodząc przy tym do takiego poziomu mocy jaki jest mu w danym czasie potrzebny.

Z tego także powodu, że palnik i cały system jest bardzo dobrze "sterowalny" stosowanie bufora nie ma większego sensu, tym bardziej w Twoim przypadku posiadania zasobnika C.W.U. o pojemności 300l.
Wykorzystanie bufora wymusza wykorzystywanie maksymalnej mocy palnika, co oczywiście nie jest problemem, nie daje jednak też znaczących oszczędności na opale, ale podraża za to koszt instalacji, gdyż poza buforem musiałbyś dołożyć jeszcze do sterownika moduł niezbędny do jego podłączenia.
Więc wydaje mi się, że "gra nie jest warta świeczki", tzn. bufora...

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-02 09:32:02)

#7 2016-10-02 11:05:45

Artzak
Nowy na forum

Bardzo dziękuje Ci za rady które pomogły mi w  podjęciu trafnych decyzji i zrozumieniu zasady działania pracy palnika z modulowaną mocą.
Moja przygoda z palnikiem i sterowaniem dopiero się zaczyna i pewnie będe tu częstym gościem.
Tak na marginesie to niezła ilość postów patrząc na czas rejestracji chyba dysponujesz dużą ilością czasu na szczęście dla mnie i innych zainteresowanych.

Pozdrawiam

#8 2016-10-02 12:33:56

darecki
Często się udziela

Na brak czasu nie narzekam wink szczególnie od kiedy zacząłem spalać pellet smile
Co do tego "szczęścia", to znajdzie się zapewne kilka osób wink które nie zgadzają się z Twoją opinią big_smile
Ale to już inny temat...
W każdym razie... użytkownikiem kotła ze sterownikiem wykorzystującym najpierw Fuzzy Logic a teraz Fuzzy Logic 2 generacji jestem prawie 10 rok, więc nijak ma się to do "czasu rejestracji" wink

Również pozdrawiam i życzę powodzenia, i to nie tylko w dostosowaniu instalacji smile

Stopka forum