Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-09-22 11:51:22

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Rodzaj pelletu, liściasty czy iglasty - pytanie do doradcy kostrzewy

Pytanie do doradcy kostrzewy: czy testowaliście w laboratorium określone rodzaje pelletu? Chodzi konkretnie o rodzaj drewna z jakiego został wykonany.  Jakaś nawet krótka informacja o wynikach by się przydała.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#2 2016-09-30 13:26:27

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Re: Rodzaj pelletu, liściasty czy iglasty - pytanie do doradcy kostrzewy

W chwili obecnej możemy w naszym laboratorium sprawdzić pellet pod względem wilgotności oraz kaloryczności. Głównie badani są nasi lokalni producenci.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#3 2016-10-04 22:08:30

marecki
Często się udziela

Czyli sprawdzacie, a czy brany jest pod uwagę rodzaj drewna bazowego? Albo inaczej mieliście na badaniach TYLKO liściasty lub tylko iglasty? No i co w wynikami.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#4 2017-01-10 09:06:55

laptop
Często się udziela
Od: łódzkie

Pytanie pozostało bez odpowiedzi więc pozwolę sobie opisać moje spostrzeżenia. Kupuję pellet gdzie producent deklaruje (bo nie mam jak tego sprawdzić), iż wykonany jest z trocin drzew iglastych. Wydaje mi się to zasadne ze względu na naturalne substancje wiążące (żywica ?), które to są potrzebne aby pellet wyglądał tak jak wygląda. Testowałem (wielkie słowo) pellet z trocin drzew liściastych, jaśniejszy od tradycyjnego, kilku dostawców, zawsze spieki i "gungle" wink domyślam się, że spowodowane jest to dodawaniem przez producenta (jakiś zapewne niewiadomego pochodzenia) lepiszczy i innych śmieci bo jak inaczej to wytłumaczyć? Swoją drogą, czy znacie producenta pelletu, z tymi tam certyfikatami en plus, din plus który produkuje pellet z trocin drzew liściastych? smile

PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

#5 2017-01-10 16:35:43

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Jako, że Twoje spostrzeżenia rozmijają się w pewnych punktach z podstawowymi faktami, to ja pozwolę sobie je wypunktować wink

1.

laptop napisał:

...
Wydaje mi się to zasadne ze względu na naturalne substancje wiążące (żywica ?), które to są potrzebne aby pellet wyglądał tak jak wygląda...

Ta "naturalna substancja wiążąca" nazywa się LIGNINA... i choć drewna gatunków liściastych, w swoim składzie zawierają jej mniej niż gatunki iglaste, to jednak jest ona w nich obecna.
W przeciwieństwie do żywic... które jednak nie są tym samym co lignina...

http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Lignina

"Pod względem chemicznym drewno składa się z węgla (50 proc.), tlenu (44 proc.), wodoru (6 proc.) i minerałów (1 proc.), które tworzą złożone związki chemiczne. Najwięcej jest celulozy (ok. 50 proc.) i ligniny (ok. 30 proc.). Reszta to garbniki, guma, olejki eteryczne i żywica."

Wynika z tego, że to wcale nie żywicę "są potrzebne aby pellet wyglądał tak jak wygląda" wink

2.

laptop napisał:

... Testowałem (wielkie słowo) pellet z trocin drzew liściastych, jaśniejszy od tradycyjnego, kilku dostawców, zawsze spieki i "gungle" wink domyślam się, że spowodowane jest to dodawaniem przez producenta (jakiś zapewne niewiadomego pochodzenia) lepiszczy i innych śmieci bo jak inaczej to wytłumaczyć?...

W tym punkcie się częściowo muszę zgodzić z Tobą... że testowane przez Ciebie pellety z "trocin drzew liściastych" musiały zawierać jakieś dodatki... czyli "śmieci", dlatego że wcale nie jest tak jak piszesz... jakoby "pellet z trocin drzew liściastych, jaśniejszy od tradycyjnego" był zawsze...
A to z tej prostej przyczyny, że większość gatunków drewna liściastego, wykorzystywanego najczęściej przy produkcji pelletu to dąb, którego kolor jest ciemniejszy od drewna sosnowego a tym bardziej świerkowego, które to gatunki drewna są najczęściej na pellet przetwarzane...
A z gatunków liściastych, które mogą być jeszcze  przetwarzane, to tylko drewno bukowe ma kolor dość zbliżony do sosny, natomiast do świerka kolorystycznie zbliżona jest brzoza...

3.

laptop napisał:

... Swoją drogą, czy znacie producenta pelletu, z tymi tam certyfikatami en plus, din plus który produkuje pellet z trocin drzew liściastych?...

Nie znam i nie szukam takiego producenta, gdyż mam dostawcę pelletu którego jakość mnie w zupełności zadowala, choć nie posiada on tych certyfikatów, które wcale nie są takim 100% wyznacznikiem jakości... o czym przekonało się wielu użytkowników...
A problem z uzyskaniem tych certyfikatów jest taki, że wymogiem ich uzyskania, jest produkcja takiego pelletu z "pni drzew", a z uwagi na to, że drewno np. dębowe jest dużo droższe od sosnowego i świerkowego, to produkcja takiego "iglastego" pelletu, bazuje tylko i wyłącznie na odpadach poprodukcyjnych, których zastosowanie wyklucza możliwość uzyskania certyfikatu, pomimo spełniania wszystkich innych norm...

P.S.
O jakości samego pelletu, nie decyduje tak naprawdę gatunek drewna, tylko jakość surowca wykorzystanego do jego wytworzenia... a w sprzedaży raczej trudno jest znaleźć pellety wykonane ze 100% drewna liściastego, gdyż większość z nich zawiera zawiera domieszkę gatunków iglastych, których za zadaniem jest miedzy innymi poprawieniem właśnie, "lepkości" surowca, aby nie było potrzeby stosowania innych dodatków poprawiających te właściwości...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#6 2017-01-10 17:35:03

laptop
Często się udziela

No poleciałeś z wykładem wink
A wystarczyło moje niepoprawne określenie- żywica- zastąpić Twoim: Ta "naturalna substancja wiążąca" nazywa się LIGNINA... i reszta treści pozostała by bez zmian. A tak mamy lekcję o żywicy.
Z pelletów drzew liściastych u mnie same bukowe stąd nie mam porównania jak wygląda dębowy, a co za tym idzie takie moje spostrzeżenia co do kolorów, a nie inne. Nawet ukraiński próbowałem i był "biały" z tym że składu prawdziwego nigdy nie poznam.
Co do Twojego pkt nr 3 to pelletu jako takiego z drzew liściastych po prostu nie ma, więc trudno tu mówić który lepszy:) Tzn w ogłoszeniach są, ale co w worku? A zapytam przy okazji, pellet którym palisz jak rozumiem nie posiada żadnych niepożądanych skutków ubocznych, oprócz popiołu ma się rozumieć.
Dziękuję za merytoryczną wymianę zdań.

Muszę zacytować pewien wpis z innego forum, cytowany w całości bez wyrywania z kontekstu odnośnie rozważań, który pellet lepszy liściasty czy iglasty:
"Z mojego doświadczenia to wysokokaloryczny pellet z trocin drewnianych bez domieszek jest najlepszy pod względem kaloryczności i ekologicznym również" lol

Ostatnio edytowany przez laptop (2017-01-10 18:14:46)

PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

#7 2017-01-10 18:50:38

marecki
Często się udziela

Miałem i mam liściasty, jest ciemniejszy. Prawdopodobnie również dlatego, że był zbyt agresywnie suszony. Iglasty będzie jaśniejszy. Takich informacji dało się wyczytać na wielu forach, nie tylko polskich. Sporo razy czytałem o tym, że pelet jest "tuningowany" kreozotem. Pewne jest to, że iglastym można sobie zrobić krzywdę nie mając ochrony powrotu.

Co ciekawe po rozmowie z lokalnym producentem peletu (któryś kolejny, mnożą się smile rozwiązaliśmy zagadkę mojego tragicznie zanieczyszczonego peletu. Końcówka produkcji, firma na ukrainie upadła, więc sprzątali plac, ładowali wszystko prawdopodobnie nawet z ziemią. Trafiają się worki, że jest w miarę czysto, a raz już miałem alarm, palnik nie wytrzymał 12h.

#8 2017-01-10 22:43:21

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

laptop napisał:

...
Co do Twojego pkt nr 3 to pelletu jako takiego z drzew liściastych po prostu nie ma, więc trudno tu mówić który lepszy:) Tzn w ogłoszeniach są, ale co w worku? A zapytam przy okazji, pellet którym palisz jak rozumiem nie posiada żadnych niepożądanych skutków ubocznych, oprócz popiołu ma się rozumieć...

Pelletu, który by się składał w 100% z drewna liściastego, praktycznie raczej się nie produkuje... ale pelletem "liściastym" nazywa się taki, który w przeważającej części wyprodukowany jest z drewna liściastego...

Z tym pelletem, który spalam, faktycznie nie mam  problemu... a składa się on w przeważającej części z drewna dębowego, w proporcjach 85% dębu i 15% sosny... więc chyba można nazwać "liściastym"...  tak wynika z badań, które były przeprowadzone przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu.
Wyniki badań potwierdzają jego bardzo wysoką jakość, a brak certyfikatu mi nie przeszkadza wink

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#9 2017-01-11 14:38:28

laptop
Często się udziela

Jeśli masz sprawdzone źródło, pali się według oczekiwań, to certyfikat rzeczywiście potrzebny tylko po to, aby było w świadomości, mam super pellet z papierami wink
Obecny pellet którym palę "produkowany jest z trocin drzew iglastych (sosna, świerk)" jak pisze producent na swojej stronie. Ma en i din plusa. Nie jest on wcale jasny. Oczywiście można polemizować co dla kogo oznacza jasny kolor lecz widziałem na hurtowni naprawdę "biały" pellet i sprzedawca twierdził że 100% z liściastego.
Niestety w mojej okolicy próbowałem już wielu dostawców i zawsze było źle, więc nie kombinuję. Unikam worków NN. Każdy sprzedawca zachwala, ściemnia że ludzie biorą, chwalą sobie a rzeczywistość jest inna.

Kolega też miał podobnie, jak marecki pisze w ostatnim zdaniu, z tym że grzała się spaliła.

Stopka forum