Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#101 2016-03-16 15:11:58

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Re: Co zrobić??

fotlot napisał:

Ja już wiem dlaczego tak nie lubię mieszaczy zintegrowanych, za ich wysoką cenębig_smile
http://www.fotosik.pl/zdjecie/6d566b517c2f19d0
1319zł

I dlatego piszę, że jeżeli już kolega nasz szanowny zainwestował w to coś, to po prostu trzeba to wyregulować odpowiednio i korzystać, a nie od razu wywalać. Z regulacją jest trochę zabawy, ale do zrobienia.

Co do samych rotametrów, to na pewno ułatwiają życie, ale nie są niezbędne.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#102 2016-03-16 15:38:46

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Strasznie nie lubię jak się wrzuca porównania do czegoś od czapy , odbiegając od tematu. Ale teraz sobie pozwolę porównać rozdzielacz niekompletny, do paska od spodni, który nie posiada dziurek albo klamry. No dalej jest paskiem ale słabo użytecznym. Wykonanie dziurek lub dołożenie klamry, to już powoduje wzrost jego użyteczności prawda big_smile Można ciaśniej sie opasać i można poluzować.
A na samym końcu pozostaje  groszowa cena przepływomierza. To na prawdę nie rujnuje budżetu a ułatwia życie.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#103 2016-03-16 16:08:04

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Ten wykład na temat użyteczności paska i jego tuningowania wink big_smile  pierwsza klasa...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#104 2016-03-16 17:08:56

karcit
Często się udziela

fotlot napisał:

Strasznie nie lubię jak się wrzuca porównania do czegoś od czapy , odbiegając od tematu. Ale teraz sobie pozwolę porównać rozdzielacz niekompletny, do paska od spodni, który nie posiada dziurek albo klamry. No dalej jest paskiem ale słabo użytecznym. Wykonanie dziurek lub dołożenie klamry, to już powoduje wzrost jego użyteczności prawda big_smile Można ciaśniej sie opasać i można poluzować.
A na samym końcu pozostaje  groszowa cena przepływomierza. To na prawdę nie rujnuje budżetu a ułatwia życie.

Ale można też założyć klamerkę samozaciskową smile Nie potrzeba dziurek wtedy. smile Powiem więcej jest bardziej "regulowalny".

Tak jak napisałem ułatwia życie, ale nie jest niezbędne.

Wracając do rozdzielacza to moim zdaniem jest on kompletny tylko bez dodatkowego wyposażenia.
Co do zamiany tegoż na zawór 3D lub 4D to bez siłownika i sterownika nie będzie on bardziej "regulowalny" niż głowica termostatyczna z kapilarą, która będzie utrzymywać zadaną temperaturę.

Ostatnio edytowany przez karcit (2016-03-16 17:11:36)

#105 2016-03-16 18:26:13

darecki
Często się udziela

karcit napisał:

... Co do zamiany tegoż na zawór 3D lub 4D to bez siłownika i sterownika nie będzie on bardziej "regulowalny"...

Czyli rozumiem z tego wink że proponujesz jednak wersję full-wypas, która musi zadziałać...
Mieszacz z siłownikiem, regulator siłownika z czujnikiem pogodowym w komplecie i oczywiście czujnikiem pokojowym big_smile

Tak całkiem hipotetycznie oczywiście wink smile
Taka mała nadinterpretacja big_smile

Ale tak już całkiem poważnie, to podłogówka jest tak mało podatna na precyzyjne nią sterowanie, że czasem trzeba się pogodzić z czasowym wzrostem temperatury, któremu nie sposób zapobiec, stosując nawet najbardziej zaawansowane systemy sterowania.
Gdyż trudno jest wyhamować w krótkim czasie kilka ton nagrzanego betonu, w sytuacji gdy na przykład temperatura w pomieszczeniu wzrośnie samoistnie wskutek powiedzmy dużego nasłonecznienia, które spowoduje znaczne dogrzanie tego pomieszczenia.
I wtedy nawet najbardziej rozbudowane sterowanie nie zapobiegnie takiej sytuacji...

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-03-16 20:28:43)

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#106 2016-03-16 22:16:13

karcit
Często się udziela

darecki napisał:

Czyli rozumiem z tego wink że proponujesz jednak wersję full-wypas, która musi zadziałać...
Mieszacz z siłownikiem, regulator siłownika z czujnikiem pogodowym w komplecie i oczywiście czujnikiem pokojowym big_smile

No nie do końca. Może to jakaś żyłka sknerusa się we mnie odzywa, ale moim zdaniem najpierw zawsze trzeba wykorzystać co się ma - jeżeli się da, jeżeli nie to wtedy myśleć o zmianach. A osobiście uważam, że układ który kolega ma w kotłowni i w "szafce" smile ma szansę zaspokoić jego potrzeby.

#107 2016-03-16 23:05:07

darecki
Często się udziela

karcit... jeszcze nikt i nic koledze nie przerobił wink więc były to tylko rozważania czysto teoretyczne...
Na tą chwilę kolega patnow jest bardziej zadowolony niż jeszcze kilka dni temu, więc jest w miarę dobrze.
Pozostaje jedynie pytanie, jak będzie podczas większych mrozów, a że teraz pogoda jest już raczej wiosenna to i tak się tego nie dowiemy...

#108 2016-12-05 09:41:43

darecki
Często się udziela

Trzeba było to napisać wcześniej ;-) i zaczekać na odpowiedź...zanim zacząłeś manipulować faktami...

A tak... to wyszedłeś na zwykłego krętacza... co wcale jakoś mnie nie dziwi ...

P.S.
Teraz już zrozumiałeś, że taki spalanie to było, ale wcześniej... coś tam jednak trybisz big_smile
A nawet, gdyby spalanie się nie zmniejszyło, to regulacja doprowadziła do uzyskania temperatur pokojowych, których wcześniej kolega patnow nie mógł uzyskać... a ciepło w domu, jest przecież celem ogrzewania smile

#109 2016-12-05 16:01:15

darecki
Często się udziela

Gdybyś czytał uważniej, to byś wiedział, że kolega miał właśnie problem z wyregulowaniem też temperatury i utrzymaniem ich na  stabilnym poziomie....
Jak również z pracą palnika, który pracował stale na wyższej mocy... nie schodząc z modulacją do niższych zakresów, dlatego też spalanie było praktycznie takie samo... niezależnie od temperatur panujących na zewnątrz....

A uzyskanie tych samych temperatur... ale przy mniejszej mocy palnika i niższym spalaniu... zawsze cieszy bardziej  smile więc co w tym dziwnego, że ta sama temperatura zrobiła się bardziej przyjemna big_smile

P.S.
Ty tego nie zrozumiesz... bo nic takiego Ci się nie przytrafiło big_smile

#110 2016-12-05 21:12:07

darecki
Często się udziela

Więc twierdzisz... że kolega cyferkami manipulował wink
Może Ty tak robisz, żeby sobie samopoczucie poprawić... bo poprawy w spalaniu pewnie nijak nie widać... i dlatego na podstawie własnej nierównej walki z kotłem, którą przegrałeś na samym starcie, kupując kocioł na "szrocie", w którym nawet sterownika nie można zaktualizować, gdyż wersja jest tak stara, że już nowego oprogramowania nijak się nie da wgrać...
Dlatego nie pozostało Ci nic innego jak interesowanie się tylko tym, co dotyczy innych użytkowników...

Więc zainteresuj się Piotrkowym  przypadkiem, który zanotował, niebagatelną obniżkę spalonych kilogramów smile
Pewnie uważasz, że on także manipulował cyferkami...

PiotrekB napisał:

...
Logując się na forum byłem totalnym laikiem pierwsze dwa miesiące kocioł wciągał mi i do 30kg na dobę.
teraz pali mi 13/15kg
na piecu mam 63st z histerezą na 5
woda 53 z histerezą na 5st
za zaworem 3d na całe mieszkanie mam puszczone 43st, głowice na grzejnikach mam ustawione na 24st czyli w pokoju mam tak 22,5st.
podłogówkę mam ustawioną na głowicach  na 20st a w łazience wiatrołapie i wc na 25st

i tyle
...

Twierdzisz, że obniżenie spalania jest w ogóle niemożliwe... co by się nie robiło, to jest  niezmienne... więc szkoda czasu na robienie czegokolwiek w tym kierunku, aby je zmniejszyć...

P.S.
Zapytaj Piotrka, jak to się robi big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-12-05 21:14:00)

#111 2016-12-05 21:44:10

darecki
Często się udziela

Sternik90 napisał:

Może i mam stary kocioł.Może i mam stare oprogramowanie...

Jakie "może"?
Dobrze o tym wiesz, że kocioł jest stary i sterownik również.... więc żadne "może" big_smile

#112 2016-12-05 22:54:01

darecki
Często się udziela

Sternik90 napisał:

.... Mój budynek ma zapotrzebowanie na 700 kg na miesiąc i wiem,że niżej się nie da... .

Wiesz to zapewne na podstawie wyniku spalania, jaki uzyskujesz... bo wątpię, aby było to poparte jakimiś wyliczeniami zapotrzebowania energetycznego budowli...

Natomiast Piotrka budynek, który ma dobre parametry, więc wcale nie miał zapotrzebowania na poziomie 900 kg. miesięcznie, dlatego spokojnie mógł to spalanie zmniejszyć i to znacznie... tym bardziej, że spora część jego ogrzewania, to podłogówka...

A Ciebie zwyczajnie "boli" to, że innym się udaje... a u Ciebie nijak poprawy nie widać...
Więc zachowujesz się właśnie jak typowy polak, którego zżera zawiść... z powodu tego, że sąsiadowi powiodło się lepiej...

P.S.
Jeśli pozbędziesz się kamienia ze swojego kotła... i lepiej zoptymalizujesz działanie swojej instalacji... to może i Tobie uda się uzyskać niższy wynik spalania... w co jednak wątpię... widząc Twoją ignorancję ...

#113 2016-12-07 20:37:36

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Michał, prawie trafiłeś w sedno. Mało kto bierze pod uwagę mnóstwo innych czynników, mowa jest tylko o kotłowni. A właśnie:
- nowy dom czy już "wygrzany" w kolejnych sezonach?
- jaka jest wentylacja, grawitacyjna? Jest napowietrzanie domu? Czy któryś wywietrznik/kratka w pokoju zupełnie przez "przypadek" działał jak napowietrzanie (czytaj leciało zimne powietrze więc zatkany pod h..)
- ilu jest domowników, w może w miedzyczasie przybył, taki mały szkrab ma mnóstwo energii (kuźwa skąd to się bierze?)
- jakie są średnie temp w danych latach, bo nie są stałe
- a może żona zaczęła gotować obiady (lub zaniechała), bo kuchnia ciepło swoje produkuje i to wcale nie mało, kilka kW ciepła z piekarnika nie trafia tylko do żołądka
- a jeśli o tym mowa to może i mąż zaczął gotować, na zasadzie "przez żołądek do serca" więc i po romantycznej kolacji mnóstwo ciepła w tzw kotłowni
- pelet ten sam? a może inny (ja kupiłem ten sam ale jest inny i mnie to wku...)
- a może glify się porobiły ze styropianem przy źle wstawionych oknach, bo ściana 2 warstwowa, okna 3 szybowe a konsoli brak (tak zrobił mój szwagier)
- mi tam np. w pierwszym sezonie zupełnie nie przeszkadzało, że naj...y śpię na styropianie bośmy z sąsiadem pochlali a piec wyłączony.
- np. na stropie w międzyczasie zostało położony styropian (u mnie go nie było w 1 sez)

Itd itd. można by dużo pisać, oczywiście na tzw "lajcie" z przymrużeniem oka, tak poza kotłownią.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#114 2016-12-07 21:04:36

MalinaEl
Zaczyna się udzielać

... że się wtrącę...
I tu kolega ma rację, że każdy dom ma swoje parametry które wpływają na spalanie. Wstyd się przyznać (zaraz będzie dar łacha ten najlepszy), ale próbowałem wprowadzić piec w pracę ciągłą na niskich wartościach pieca jak to NIEKTÓRZY podpowiadali ale przegrałem. Piec mimo tych wartości wyłączał się, dom nie odbierał nadmiaru energii, a z domu nie można zrobić sauny.
Jest pewne że spalanie może być niższe przy niższych wartościach np. 0,6 kg/h ale nawet tą energię trzeba gdzieś "ulokować".
Wróciłem do poprzednich ustawień czyli 3 razy po 2 godz. na dobę, ale może jeszcze spróbuję przy niższych temperaturach.

Ostatnio edytowany przez MalinaEl (2016-12-07 22:03:54)

Mini Bio 20 kW Luxury

#115 2016-12-08 09:11:59

Harek87
Często się udziela
Od: Stolno

Podzielam zdanie kolegów powyżej, na jakiś czas odechciało mi się pisać na tym forum ale muszę tym razem wtrącić swoje 3 grosze.
Podczas użytkowania pieca przez ponad rok napotkałem na wiele problemów i zagadnień. Miałem wiele propozycji ustawień sterownika, zmian w instalacji, zawór 4D był źle ustawiony, "zamontowałem" pompkę kotłową, jakieś tam płomienice itp... tysiąc rzeczy zrobiłem sprawdzałem i zmieniałem. Co mogę powiedzieć?
Że ŻADNA z w/w i niewymienionych zmian nie miała znaczącego (niekiedy jakiegokolwiek) znaczenia na ilość spalonego pelletu. A kiedy zmniejszyło się spalanie?
W grudniu zeszłego roku kiedy skończyłem ocieplać dom - spadło o około 5kg na dobę i to była widzialna różnica.
Nie chcę jednak podważać istotności dokonywanych przeze mnie zmian.
4D - mogę wyregulować w końcu pożądaną temp jaką chcę osiągnąć za zaworem
pompa kotłowa - stabilność układu i łatwiejsze jego regulowanie, ciepły powrót, cwu wiecznie gorące - jednak pompa na pewno nie zmniejszyła mi spalania - wręcz odwrotnie
Większość zmian wyszła mi na dobre ale nie miały one wpływu na oszczędności.
Na oszczędności w największym stopniu wpływ ma ocieplenie i "wszystko" co nie jest związane z piecem, kotłownią czy układem CO.
Dokładnie tak jak opisał to Marecki i kolega Sternik.
A piec jak palił 25kg/dobę przy temp 0-5 na zewnątrz tak pali i zmiana parametrów powietrza zmniejszona o połowę nie zmniejszy o połowę ilości spalonego pelletu.
pozdrawiam

MB 10kW, Palnik 16kW. Pow. użytkowa - 130m2, 7 pętli + 7 grzejników, CWU 140l.

#116 2016-12-08 09:34:35

darecki
Często się udziela

Harek... a temperaturę spalin już obniżyłeś?
Bo 200 stopni w MiniBio to nie jest normalne zjawisko... a stała pompa C.W.U. nie ma za zadanie zmniejszenia spalania... tylko podniesienia temperatury powrotu która w przeciwieństwie do temperatury spalin, była tragicznie niska...
A niska temperatura powrotu, to więcej pracy dla palnika... czyli więcej spalonego paliwa... proste.
Teraz to paliwo idzie na stałe ogrzewanie bojlera i pewnie nadal na ogrzewanie atmosfery...
A instalacja nadal posiada słabe punkty, które ograniczają jej funkcjonalność, więc Twój przypadek, nie jest dobrym przykładem.
Powinieneś zdawać sobie z tego sprawę wink

#117 2016-12-08 13:13:41

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Harek mam pytanie, czy będziesz występował jeszcze tu na forum? jeśli tak , to czy mógłbyś uzupełnić pole na wpisanie np danych o Twoim systemie grzewczym. To pomogło by przywołać Twój system, bez szukania informacji na początku wątku.
Tę sugestię kieruję również do wszystkich , którzy to pole mają wolne.
Dziękuję i liczę na zrozumienie.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#118 2016-12-09 09:26:20

Harek87
Często się udziela

darecki napisał:

a stała pompa C.W.U. nie ma za zadanie zmniejszenia spalania... tylko podniesienia temperatury powrotu...

...A niska temperatura powrotu, to więcej pracy dla palnika... czyli więcej spalonego paliwa... proste.

Hehe to w końcu stała pompa ma zmniejszać spalanie czy nie ? Samo w sobie jest rzeczywiście proste tak jak piszesz, ale trochę się zakręciłeś.
Temperaturę spalin trochę udało mi się również zbić choć jest i tak moim zdaniem za wysoka, chciałbym kupić coś do pomiaru - jakaś sonda na allegro będzie dobra? Na dłuższym kablu, żeby zamontować sobie np koło wyświetlacza, jak macie coś sprawdzonego w dobrej cenie to poproszęsmile
Mój układ idealny nie jest - to prawda ma swoje wady. Jednak odniosę się do tego co napisałem wcześniej. Dokonanie tych przeróbek o których pisałeś już dużo wcześniej w znaczący sposób obniży mi spalanie. Ja jestem wręcz pewien że nie i wnioskuje to na bazie doświadczeń z tym kotłem. Jednak prędzej czy później przy okazji dokonam niezbędnych korekt.  Proszę uważnie przeczytać mój poprzedni post, wtedy zrozumiesz co mam na myśli.

#119 2016-12-09 10:38:28

darecki
Często się udziela

Pisałem tam konkretnie o Twoim przypadku, więc się nie "zakręciłem", gdyż efekt cieplejszego powrotu, powinien być uzyskany przy wykorzystaniu samego zaworu 4D... a że w Twoim przypadku, nie mogłeś podobno tego uzyskać, więc konsekwencją było zastosowanie stałej pompy C.W.U. która ten efekt przynosi, ale kosztem nieco większego zapotrzebowania na energię samego zasobnika... dlatego efekt końcowy nie skutkuje zmniejszeniem spalania... czego też nikt tu Ci nie obiecywał... bo nie po to były te zabiegi.... a instalacja, jaj była ułomna, tak jest nadal... tyle że z cieplejszym powrotem...

#120 2016-12-13 10:27:23

Harek87
Często się udziela

Mam jeszcze pytanie z innej beczki - mianowicie po co montuje się siłownik na zaworze 4d i jakie ma zadanie taki siłownik, w czym ułatwia pracę i na co wpływa?

#121 2016-12-13 12:17:51

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

np. http://www.forum.pellets.com.pl/viewtop … 58&p=1

http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-431n/

Przy pelecie zaworem 4d nie kręciłem już z pół wieku. Ale przy kominku ten serownik razem z siłownikiem będzie podłączony. Ma na podstawie odczytów temperatury kominka otworzyć zawór 4D lub go przymknąć. Czyli puścić więcej ciepłej wody na grzejniki lub utrzymać gorące podwójne ścianki w środku w kominku. W tym roku b.mało palę w kominku ale mam tak super wysezonowane drewno, że mam nonstop problem z konkretnym piekłem za szybą (to też efekt przeróbek, pisałem w innym wątku). Staram się podkładać mało ale teraz gdy temp. kominka osiągnie 85-90 stopni lece do garażu i zawór 4D otwieram na maxa a ma to zrobić siłownik.

Ostatnio edytowany przez marecki (2016-12-13 12:18:17)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#122 2016-12-13 16:06:06

Harek87
Często się udziela

A w siłownikach 3 punktowych ustawia się temperaturę jaka ma iść bezpośrednio za zaworem tak? Bo o to mi dokładnie chodzi żebym mógł ustawić konkretną temp jaka ma iść na grzejniki np. 42*. I w przypadku zmiany temp na kotle z dajmy na to 55 na 65 nie będę musiał ręcznie ustawiać i korygować zaworu 4D tylko to za mnie zrobi siłownik, że zawsze będą to 42 stopnie?

#123 2016-12-13 21:29:59

darecki
Często się udziela

Jeśli chcesz, żeby w ten sposób to działało bez potrzeby stosowania modułu lub innego sterownika, to wystarczy że kupisz sobie siłownik Afriso, który ma zintegrowany czujnik temperatury, który montujesz za pompą obwodu grzejnikowego, a na  programatorze siłownika ustawiasz zadaną temperaturę...
I to wszystko wink

#124 2016-12-14 08:55:39

Harek87
Często się udziela

Czyli taki siłownik, który montuje na swój zawór 4d...?
https://www.youtube.com/watch?v=DTPjEi3HICE&t=739s
6:10 ?

#125 2016-12-14 09:51:16

darecki
Często się udziela

Taki...

http://www.afriso.pl/pl/16,katalog-afriso/2850,1407,343.html

Stopka forum