Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#76 2016-02-07 13:22:15

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Ogrzewanie pelletem kamienicy

karcit napisał:

Postawiłem zawór 4D przy wymianie kotła... jak wystartuje pompa zamknie zawór różnicowy to jest OK. jak dogrzeje pomieszczenia i termostat wyłączy pompę, to grawitacyjnie puszcza pełna temp pieca na grzejniki i nici z trzymania temperatury.

Chcesz przez to powiedzieć, że po wyłączeniu się pompy zawór 4D  sam automatycznie się otwiera i puszcza całym przekrojem wodę z pieca na obieg grzewczy?

A co się wtedy dzieje z woda powrotną?

Przecież wtedy woda powrotna powinna wracać też całym przekrojem zaworu i schłodzić piec.

A do tego jeszcze nasuwa się pytanie...

Jak to jest możliwe, że grawitacja w tej instalacji działa sprawniej od pompy?

To jest jakieś dziwne i rzadko spotykane zjawisko wink

Podobnie jak samoczynne otwieranie się zaworu i puszczanie pełnej temperatury pieca na grzejniki smile

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#77 2016-02-07 16:24:36

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Napisałem, że układ jest nietypowy. Inaczej się nie bardzo dało nie chcąc zamykać układu, nie miałem którędy wyprowadzić naczynia wzbiorczego.

https://goo.gl/photos/d6q5BF3ik1WLUQH3A

4D się nie otwiera, ale jak pompa działa to on obniża temp. zasialnia instalacji (załóżmy 50*C). A jak pompa się wyłączy to przez zawór różnicowy idzie temp. kotła. czyli 70*C. Wolno ale idzie.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#78 2016-02-07 16:42:57

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

zawór różnicowy w Twoim przypadku , jest potrzebny jak księdzu ku....s.
A takie realizowanie naczynia wzbiorczego to przypadek kliniczny. Tak nie wolno robić , żadnych zaworów po drodze do naczynia.cool

Ostatnio edytowany przez fotlot (2016-02-07 16:47:26)

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#79 2016-02-07 16:53:12

darecki
Często się udziela

karcit napisał:

Napisałem, że układ jest nietypowy. Inaczej się nie bardzo dało nie chcąc zamykać układu, nie miałem którędy wyprowadzić naczynia wzbiorczego.

Układ nie jest "nietypowy" tylko NIE SPEŁNIAJĄCY PODSTAWOWEJ ROLI a co za tym idzie NIEBEZPIECZNY!!!

Jasno to trzeba powiedzieć, po zapoznaniu się z tym schematem z linku...

To już wiemy...

Ale nadal nie mogę zrozumieć jak to się dzieje, że gorąca woda płynie a w jej miejsce nie przemieszcza się chłodniejsza woda powracająca z obiegu... na tym właśnie polega obieg wody.

I niezależnie od tego czy jest wymuszony czy grawitacyjny to zawór 4D powinien mieszać te 2 strumienie...

Oczywiście pod warunkiem, że cała ta instalacja jest w miarę prawidłowo poprowadzona, a wiemy już ze TA konkretna, taka nie jest...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#80 2016-02-07 17:52:49

karcit
Często się udziela

Co do przypadku klinicznego to najpierw zgłębić trzeba temat, a później kombinować co wolno a co nie.

Wiesz ta instalacja ma 40 lat. Co do zrozumienia, to kolego to woda grawitacyjnie płynie właśnie przez zawór różnicowy pomijając pompę, a wraca powrotem 4D. Różnicowy (kula) jest tu potrzebna po to, aby nie doprowadzić do wzrostu ciśnienia w kotle gdy ktoś omyłkowo zamknie zawór 4D.

Widzisz co do bezpieczeństwa tego układu nie mam najmniejszych obaw. To że takiego układu nie widziałeś nie znaczy że jest niebezpieczny.

To że nie jest najszczęśliwszy owszem.Ale takie są realia tej konkretnej instalacji i nie bardzo są techniczne możliwości zmiany tego układu. Chociaż pewne pomysły już mam (chodzi o realia w kubaturze budynku)

Ostatnio edytowany przez karcit (2016-02-07 18:00:04)

#81 2016-02-07 19:27:37

darecki
Często się udziela

karcit napisał:

Co do przypadku klinicznego to najpierw zgłębić trzeba temat, a później kombinować co wolno a co nie.

Temat zgłębiony - TAK po prostu nie wolno robić...

karcit napisał:

Wiesz ta instalacja ma 40 lat. Co do zrozumienia, to kolego to woda grawitacyjnie płynie właśnie przez zawór różnicowy pomijając pompę, a wraca powrotem 4D. Różnicowy (kula) jest tu potrzebna po to, aby nie doprowadzić do wzrostu ciśnienia w kotle gdy ktoś omyłkowo zamknie zawór 4D.

Tłumaczenie jak płynie woda w obiegu jest zbędne kolego... grawitacyjnie zawsze woda płynie pomijając pompkę i wraca powrotem smile  Od tego jest sama nazwa "powrót" wink wzięła się właśnie od wracania... nie inaczej big_smile

A po to "aby nie doprowadzić do wzrostu ciśnienia w kotle gdy ktoś omyłkowo zamknie zawór 4D"  służy właśnie naczynie wzbiorcze podpięte przed przed zaworem 4D...

karcit napisał:

To że takiego układu nie widziałeś nie znaczy że jest niebezpieczny.

Mylisz się kolego, widziałem taki układ a nawet miałem tak podpięte naczynie, tylko że przy modyfikacji instalacji i zastosowaniu za kotłem zaworu 4D została poprowadzona kompletnie nowa rurka z  kotłowni do naczynia i podpięta bezpośrednio przed samym zaworem.
Zawór róznicowy, inaczej zwany zwrotnym, też został zastosowany aby instalacja mogła pracować także grawitacyjnie.
Ale zrobione to jest bez takich kombinacji jak w Twoim przypadku

karcit napisał:

Ale takie są realia tej konkretnej instalacji i nie bardzo są techniczne możliwości zmiany tego układu.

Jakie realia ograniczają możliwość przerobienia takiej instalacji to aż trudno mi jest sobie wyobrazić.

#82 2016-02-07 20:20:45

fotlot
Często się udziela

Pomijam tę całą beletrystykę w temacie typu" takie są realia". Będziesz to przebudowywał? Żeby to miało ręce i nogi to rura bezpieczeństwa musi iść bezpośrednio do naczynia wzbiorczego. To jest podstawa Twojego bezpieczeństwa.
Druga sprawa to obieg kotłowy - albo będzie na grawitacji czyli krótkie grube rury - min 5/4"+ zaw 4-D też min 5/4"
albo na powrocie do kotła musi być pompa kotłowa wymuszająca obieg przez zaw 4-D. Nie ma innej możliwości. Jeżeli liczysz na obieg grawitacyjny reszty układu i niby po to zastosowany był zawór różnicowy, to zapomnij o wystarczających przepływach. smile

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#83 2016-02-08 07:15:16

karcit
Często się udziela

Realia są takie, że reszta budynku jest wyremontowana, kotłownia w piwnicy, a naczynie wzbiorcze na strychu i po prostu nie bardzo jest którędy zrobić to bezkolizyjnie.

Co do przepływów to są w zupełnośi wystarczające. Napisałem o tej instalacji tylko po to, żeby pokazać, że stare instalacje na grubych rurach i dużym zładzie wody nie są tak łatwo sterowalne jak nowe instalacje.

A zgłębiając temat dlaczego tak nie wolno robić - podasz jakiś powód? Ja nie znalazłem.

Ostatnio edytowany przez karcit (2016-02-08 07:16:27)

#84 2016-02-08 11:55:40

fotlot
Często się udziela

karcit napisał:

Realia są takie, że reszta budynku jest wyremontowana, kotłownia w piwnicy, a naczynie wzbiorcze na strychu i po prostu nie bardzo jest którędy zrobić to bezkolizyjnie.

A zgłębiając temat dlaczego tak nie wolno robić - podasz jakiś powód? Ja nie znalazłem.

Jest demokracja i możesz ze swoją instalacją robić co chcesz. Jeżeli na uwadze masz swoje bezpieczeństwo, to wszystko co robisz z instalacją powinno być zgodne z PN i rozsądkiem.
Pytasz dlaczego tak nie wolno? Ano dla tego, bo ktoś opracował zasadę łączenia kotła z naczyniem wzbiorczym w taki sposób, by nie stwarzał zagrożenia w przypadku podgotowania wody i powstania znacznego ciśnienia pary w kotle. Gdyby zawór bezpieczeństwa kotła był wystarczającym rozwiązaniem, to nie było by sprawy. Lecz tak nie jest i rura wzbiorcza(bezpieczeństa) musi być odpowiedniej średnicy by szybko i bez przeszkód (zawory, pompy)odprowadzić powstałą mieszaninę wody z parą do naczynia.
Cytat z PN na temat "realia"
"Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone nad źródłem ciepła przy pionowym prowadzeniu rur bezpieczeństwa.
Jeżeli warunek ten nie może być spełniony np. ze względów budowlanych, długość L rzutu na płaszczyznę
poziomą nie powinna być większa niż 40 m. Jeżeli długość L>10a gdzie a jest długością pionowego odcinka
rur bezpieczeństwa między kotłem lub wymiennikiem ciepła i pierwszym jej załamaniem jej wewnętrzną
średnicę należy powiększyć o jedną średnicę w stosunku do wartości podanej w tablicy 2."
Czy to jest przekonywujące, to już sam musisz ocenić.wink

#85 2016-02-08 15:02:41

karcit
Często się udziela

O widzisz, na naukę nigdy nie jest za późno. Po to było pytanie dlaczego.

Z drugiej strony rury są 2" a odległość nie przekracza 40 m ani wysokość 10 m, więc tez jestem chyba w zgodzie z PN. Nie licząc zaworu różnicowego smile ale on nie zamknie obiegu.

#86 2016-02-08 18:30:23

fotlot
Często się udziela

Oby się nie zaciął.

#87 2016-02-08 19:09:50

darecki
Często się udziela

karcit napisał:

Mam podobny problem u rodziców... jak wystartuje pompa zamknie zawór różnicowy to jest OK. jak dogrzeje pomieszczenia i termostat wyłączy pompę, to grawitacyjnie puszcza pełna temp pieca na grzejniki i nici z trzymania temperatury.

Kolego karcit... teraz już nie powinieneś się temu dziwić że tak się dzieje, gdyż to właśnie kombinacje z tym "nietypowo" zainstalowanym zaworem różnicowym, powodują że po zatrzymaniu pompy woda nie płynie przez zawór 4D.

Bo jak ma niby płynąć?

Skoro na swojej drodze ma, nie działającą pompę?

Widać to wyraźnie na szkicu do którego link umieściłeś.

Więc stara zasada zawsze jest aktualna... "Najpierw pomyśl, potem zrób"

Dopiero taka kolejność czynności może zapewnić sukces...

#88 2016-02-08 20:48:01

karcit
Często się udziela

O doszedłeś do wniosków. Przecież rozpisałem to na samym początku.

Co do myślenia to jest to naprawdę przemyślane i celowo tak zrobione. Ale ty widocznie zjadłeś wszystkie rozumy.

#89 2016-02-08 22:25:45

as1978
Często się udziela

Widziałem na fotkach fajne rozwiązanie tego problemu, może już je zresztą rozważałeś. Chodzi o rozdzielnie obiegu odbiornikowego i kotłowego jakimś sprzęgłem np wymiennikiem płytowym lub buforem z wężownicą co pozwoliłoby wykonać obieg grzejnikowy jako instalację typu zamkniętego, a sam obieg kotłowy jako  instalację typu otwartego, w konsekwencji naczynie wzbiorcze przenieść do kotłowni i umieścić tuż  nad kotłem. Cała operacja nie powinna być bardzo kosztowna.Rozumiemy się?

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-02-08 22:26:59)

#90 2016-02-08 22:53:15

karcit
Często się udziela

To by się ewentualnie dało zrobić. Myślałem o tym. Jednak moim zdaniem wymiennik to porażka, natomiast sprzęgło hydrauliczne nic tu raczej nie da bo w obu obiegach płynie to samo medium bez rozdziału. Chyba, że znasz jakieś inne niż ja.

#91 2016-02-08 22:53:49

darecki
Często się udziela

karcit napisał:

O doszedłeś do wniosków. Przecież rozpisałem to na samym początku.

Kolego karcit... na samym początku to opisałeś to tak...

karcit napisał:

Mam podobny problem u rodziców. Instalacja stara, grzejniki żeliwne.
Postawiłem zawór 4D przy wymianie kotła, ale w trochę nietypowym układzie iż naczynie wzbiorcze wyprowadzone jest z "głębi" instalacji, a nie bezpośrednio przy kotle. I jak wystartuje pompa zamknie zawór różnicowy to jest OK. jak dogrzeje pomieszczenia i termostat wyłączy pompę, to grawitacyjnie puszcza pełna temp pieca na grzejniki i nici z trzymania temperatury.

Ale to tylko dygresja do problemów adaptowanych instalacji grawitacyjnych.

I nic tam nie było o tym, że to jest wina właśnie źle podłączonego zaworu różnicowego wink

Dopiero na szkicu który umieściłeś w którymś z kolejnych postów można było się o tym przekonać naocznie...

#92 2016-02-08 23:00:11

karcit
Często się udziela

A ty dalej swoje. Ten zawór nie jest wcale źle podłączony. On w zastanym układzie zabezpiecza właśnie przed wzrostem ciśnienia na kotle.

Wytłumaczę: (Sytuacja teoretyczna ale możliwa)

Ktoś zapomniał zamknąć drzwiczki od kotła. W domu ciepło więc pompa nie działa. Stały dopływ powietrza doprowadzi do zagotowania kotła. Właśnie wtedy nadmiar ciśnienia może ujść poprzez zawór różnicowy -> rurę zasilającą instalację -> naczynie wzbiorcze -> przelew.

Już rozumiesz po co on tam jest?

#93 2016-02-08 23:09:23

darecki
Często się udziela

Wiem kolego po co on tam jest... ale nie mogę zrozumieć dlaczego tak bezsensownie jest to połączone...

Zawór różnicowy, inaczej zwany zwrotnym, jest typowym składnikiem takiego zestawu, więc tak naprawdę nie można go było też typowo zastosować?

Tylko kolejny raz nie powtarzaj że się nie dało.

Chcieć to móc...

#94 2016-02-08 23:13:14

karcit
Często się udziela

A no widzisz, nie można było.
Kolejna sytuacja teoretyczna wyżej już opisywana.
Jeżeli ktoś by zamknął zawór 4D to wtedy właśnie by się okazało, że skonstruowałem bombę.

Zawór 4D odciąłby instalację wraz z naczyniem wzbiorczym od kotła. Dalszego biegu wydarzeń nie trzeba chyba tłumaczyć.

#95 2016-02-09 21:52:14

as1978
Często się udziela

karcit napisał:

To by się ewentualnie dało zrobić. Myślałem o tym. Jednak moim zdaniem wymiennik to porażka, natomiast sprzęgło hydrauliczne nic tu raczej nie da bo w obu obiegach płynie to samo medium bez rozdziału. Chyba, że znasz jakieś inne niż ja.

Tak znam: bufor 200/300/500 litrów z wężownicą. Wężownica jest wpięta w obieg kotłowy, a obieg grzejnikowy korzysta z czynnika zgromadzonego poza wężownicą w buforze - inaczej  - działa to jak zwykły podgrzewacz wody z wężownica  tylko, że nie ma ujścia wody, a woda ta trafia na odbiorniki. W zasadzie konstrukcja bufora  jest identyczna jak podgrzewacza CWU i w tym celu można wykorzystać zwykły podgrzewacz CWU.( ale takie są droższe bo emaliowane, a wiadomo,że do wody kotłowej takiego nie trzeba)

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-02-09 21:53:07)

#96 2016-02-09 22:23:01

sreberko
Zaczyna się udzielać

Słuchajcie, wracam na forum z nowymi spostrzeżeniami i faktami. Przepraszam za kilkudniową nieobecność, ale napiętrzyło się trochę spraw.
W sobotę przyjrzałem się bardziej podawaniu u mnie, bo wychodziło dość małe i kwestii podajnika. Więc najpierw wyjąłem tą rurę podajnika i zmierzyłem ile wystaje ślimak. U mnie jest to 8 cm. To tylko 2 cm do zalecanych 10. Na razie nie przycinałem rury, nie wiem, czy to jest sens robić.
Po drugie kwestia ponownego włożenia rury podajnika do otworu w zbiorniku. Czy poza tym, że rura ma pewnie być założona i utkwiona w tym otworze, to ma być wsunięta na maxa, do oporu? Bo nie wiem za bardzo gdzie wypada akurat długość ślimaka, tzn. według mnie powinien być on pod lejem na spodzie zbiornika. Mam fotki rury podajnika i też krótki filmik z jego pracy, postaram się jutro wrzucić.
Ale nie jest chyba do końca tak, jak powinno, pellet wypełnia tak około 3/4 całej objętości rury. Ponadto nie wiem czy kąt nie jest za duży, na oko wydaje się więcej, niż 45 stopni, ale w sumie przecież pod takim kątem jest przymocowany otwór w zbiorniku pod rurę, więc on sam jakby wymusza ten kąt 45 stopni. A nawet rura i cały podajnika delikatnie jakby opadała pod niższym kątem w tym otworze, bo trochę ten podajnik waży i pellet w nim też dodaje swoje.
Kolejne spostrzeżenie, to w momencie obracania się ślimaka pellet oczywiście też spada dalej, ale jest też jego taka tendencja do zsuwania się w dół rury aż do zbiornika i nie wiem, czy to jest normalny objaw? A zsuwa się akurat w tej wolnej przestrzeni rury, u góry. Mógłbym to nazwać w skrócie takim cofaniem się pelletu.
A i najważniejsze, po włożeniu z powrotem rury i mocnym jej dopchnięciu do końca zrobiłem test podawania. Zamiast wcześniejszych 5,5 kg/h wyszło teraz 7. Nie wiem czym to spowodowane, czy tym, że ruszyłem tę rurę i podajnik zmienił trochę swoje położenie. Ale i tak jest takie zjawisko, że w danym cyklu nasypie mniej, prawie puste podawanie, a w kolejnym leci więcej. Przy poprzednim już pomiarze mieszałem też pellet w zbiorniku, to znaczy dwa różne jego rodzaje, ale nie wiem, czy to aż tak odbiłoby się na różnicy w podawaniu. Mam owszem Lavę i inny pellet o trochę większych rozmiarach, to znaczy zdarzają się dłuższe pellety w nim. Wiem, że to chodzi o gęstość nasypową pelletu i przez to też może się zmienić podawanie, ale na pewno mniej to jest widoczne przy mieszaniu, niż gdybym palił najpierw samą Lavą, a później jakimś innym pelletem.
Zrobię chyba za jakiś czas ponowny pomiar. Teraz na pewno wzrosła moc palnika, bo 1,5 kg to dość dużo. A mam jeszcze pytanie do Was jak jest wyliczana moc przez sterownik, bo nijak ma się ona do wartości max podawania, ilość paliwa test i wartości opałowej, mnie pokazuje trochę mniej, ok.2-3 kW, niż wychodziłoby z obliczeń. I czy muszę zmienić wartości powietrza przez to, że zwiększyło się podawanie? Miałem i mam nadal ustawione min 11 max 47. Palnik biały, krótki.

Ostatnio edytowany przez sreberko (2016-02-09 22:26:50)

#97 2016-02-09 22:36:58

as1978
Często się udziela

Widzę postępy. Rurę skróć. Cofanie się peletu to nienormalny objaw. Sprawdź wypoziomowanie jarzma podajnika, czy całego zbiornika, przez co jarzmo może być pochylone w "górę " i masz za duży kąt podajnika, co powoduje cofanie się peletu - ten sam efekt występuje, gdy pelet jest za długi. Na razie pal lavą, aż opanujesz temat. Moc palnika to wartość względna, teoretyczna/orientacyjna - a ogólnie nieistotna. Na razie powietrza nie zwiększaj - jest dość duże - zwiększ gdyby był duży niedopał lub czarna komora spalania, a  tak w ogóle to trzeba myśleć o jego, jak największym  zmniejszeniu , a nie zwiększeniu. Pobawimy się powietrzem jak opanujesz podawanie.

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-02-09 22:38:10)

#98 2016-02-10 06:59:29

karcit
Często się udziela

as1978 napisał:

karcit napisał:

Tak znam: bufor 200/300/500 litrów z wężownicą. Wężownica jest wpięta w obieg kotłowy, a obieg grzejnikowy korzysta z czynnika zgromadzonego poza wężownicą w buforze - inaczej  - działa to jak zwykły podgrzewacz wody z wężownica  tylko, że nie ma ujścia wody, a woda ta trafia na odbiorniki. W zasadzie konstrukcja bufora  jest identyczna jak podgrzewacza CWU i w tym celu można wykorzystać zwykły podgrzewacz CWU.( ale takie są droższe bo emaliowane, a wiadomo,że do wody kotłowej takiego nie trzeba)

Bufor jakoś mi nie leży, chociaż mogłoby być niezłe. Ale wrócił kolega sreberko więc zajmijmy się jego problemem. niedogodność o której pisałem nie jest tak straszna. W domu ciepło smile

#99 2016-09-12 16:37:50

sreberko
Zaczyna się udzielać

Witam wszystkich ponownie po letniej przerwie.
Zakupiłem już wszystko co chciałem, a więc moduł CAN, czujnik temp zewnętrznej oraz czujnik c.o. Na razie połączyłem to wszystko na krótko i wszystko działa raczej poprawnie, wyświetla też dobrze. Ale mam pytanie takie elektryczne, w jaki sposób podpiąć do modułu pod wyjście zasilania 12V aż dwa kable, jeden od pompy a drugi od odbiornika czujnika pokojowego, bo tego zasilania też potrzebuje. Można tak po prostu oba kabelki wpiąć do tego jednego wejścia? I w sumie nikt mi wcześniej nie powiedział o dość ważnej rzeczy, że jak mam podpięty czujnik zewn i krzywa grzewcza powinna wystawiać temperaturę ogrzewania na np. 40 stopni przy 0°C, to i tak kocioł grzeje na minimum 50 stopni i tyle pcha na grzejniki, bo podobno te 50 stopni to minimalne zabezpieczenie kotła wymuszone przez producenta, a więc przez Kostrzewę. Dla mnie te 50 stopni jest osiągalne gdzieś dopiero przy -8 stopniach na polu, a zapewne gdyby było -10 to on i tak nie ustawiłby się na np. 52 stopnie, tylko na co najmniej 55 albo i 60, bo chyba podbija temperaturę z zapasem.

#100 2016-09-12 20:37:22

darecki
Często się udziela

sreberko napisał:

... Zakupiłem już wszystko co chciałem, a więc moduł CAN, czujnik temp zewnętrznej oraz czujnik c.o. ...

Widzę kolego... że nadal trzymasz się swojej chybionej strategii negowania korzyści jakie wynikają z zamontowania zaworu 4D, a do tego nie czytasz podstawowych porad.
Prawda... "zakupiłeś wszystko co chciałeś", a nie to co jest Ci niezbędne do "uzdrowienia" tej Twojej "chorej" instalacji...

doradca kostrzewa napisał:

Aby kocioł monitorował jaka temp. płynie na co musisz mieć zawór mieszający z czujnikiem co. ...

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

Czujnik C.O. zakupiłeś... a gdzie masz zawór mieszający, który będzie z nim współpracował?
Jeśli chcesz wszystko regulować automatycznie, to oczywiście potrzebny Ci jest zawór mieszający z siłownikiem.
Sam czujnik C.O. nic nie da, gdyż będzie pokazywał praktycznie temperaturę kotła... w sytuacji braku mieszacza jaką rolę chcesz mu niby przydzielić?
Kontrolowania tego, czy czujnik temperatury kotła działa poprawnie?

sreberko napisał:

... I w sumie nikt mi wcześniej nie powiedział o dość ważnej rzeczy, że jak mam podpięty czujnik zewn i krzywa grzewcza powinna wystawiać temperaturę ogrzewania na np. 40 stopni przy 0°C, to i tak kocioł grzeje na minimum 50 stopni i tyle pcha na grzejniki, bo podobno te 50 stopni to minimalne zabezpieczenie kotła wymuszone przez producenta, a więc przez Kostrzewę. Dla mnie te 50 stopni jest osiągalne gdzieś dopiero przy -8 stopniach na polu, a zapewne gdyby było -10 to on i tak nie ustawiłby się na np. 52 stopnie, tylko na co najmniej 55 albo i 60, bo chyba podbija temperaturę z zapasem.

sreberko napisał:

... Z zaworem 4D jest oczywiste, że nie byłoby tego problemu, piec nawet przy 10*C na zewnątrz rozgrzeje się do np. 60*C, a zawór na grzejniki puści tylko np. 35 stopni...

Trafna uwaga...

Teraz widzisz gdzie tak naprawdę leży Twój problem?
Była o tym mowa od samego początku, czyli od momentu założenia przez Ciebie tego tematu.
Wielokrotnie wałkowany był temat zaworu mieszającego, a Ty uparcie to ignorowałeś.
A właśnie zawór mieszający jest sposobem na to, aby "nie pchać" wody o temperaturze kotła wprost na grzejniki, które tego nie potrzebują.
Palnik pelletowy nie został stworzony do zasilania domowych wędzarni, więc lepiej zapomnij o grzaniu kotła do temp. 40 stopni...
Taka temperatura jest jednak możliwa do osiągnięcia dla instalacji C.O. oczywiście jeśli zamontujesz w niej zawór mieszający...

Ile jeszcze razy trzeba Tobie powtarzać, że aby uzyskać temperaturę zasilania instalacji C.O. niższą od temperatury czynnika grzewczego wychodzącego z kotła, zastosowanie zaworu mieszającego np. 4D, jest jedynym skutecznym rozwiązaniem?

Dotarło?

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-09-12 20:39:21)

Stopka forum