Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-01-25 15:16:41

laptop
Często się udziela
Od: łódzkie

Spalanie agropeletu oraz owsa - PellasX Revo

Witam.
Pytanie do użytkowników forum korzystających z palników z obrotową komorą spalania.
Jak deklaruje producent PellasX palnik świetnie radzi sobie z paliwem zastępczym w postaci agropeletu, owsa, pestek wiśni.  Jak to jest w praktyce? W moim regionie trudno będzie o takie zamienniki i dlatego zastanawiam się czy warto kombinować i trudzić się w poszukiwaniach. Póki co mam plan na przetestowanie owsa.
W innych wątkach opisywane są próby ale w zwykłych palnikach więc myślę, że nie do końca naświetla mi to zagadnienie.

PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

#2 2016-01-25 15:50:21

wtatko
Udziela się
Od: Turek

Re: Spalanie agropeletu oraz owsa - PellasX Revo

jakkolwiek by nie było to palnik z obrotową komorą spalania (revo) na pewno będzie lepiej się oczyszczał z popiołu czy też spieków nawet z tych lepszych pelletów niż jakikolwiek inny palnik (no może kipi) podobna zasada działania ale kupując tańszy pellet n/n masz pewność że nie zapieprzy się i będzie grzał a nie stwarzał problemy. Ja sam użytkuję ale xmini z tej samej stajni smile i nie narzekam choć spieki się tworzą właśni z powodu pelletu n/n, mój instalator obiecał mi że wypożyczy mi  na próbę obrotówkę i zobaczymy - on sam sobie chwali to rozwiązanie

Ostatnio edytowany przez wtatko (2016-01-25 15:51:12)

przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących smile
i wszystkie możliwe bajery do obsługi z sieci wink

#3 2016-01-25 20:39:05

laptop
Często się udziela

Nie ukrywam, że ja również jestem póki co bardzo zadowolony. W obecnej chwili sprawdzam pelet kolejnego producenta. Po wygaszeniu w komorze spalania czysto, nie ma spieków, wszystko wydmuchane. Jaki kolor spalania dominuje w kotle peletowym? U mnie w dolnej części mam przewagę jasno żółtego, w górnej, tam gdzie dodatkowe palenisko raczej czarny pył. Czy to normalne spaliny? Może są efektem częstego rozpalania gdyż temp zadana w domu została osiągnięta i palnik jest więcej w stanie postój niż praca? Zamówiłem na próbę owsa. Jak pogoda dopisze, mam na myśli poniżej zera, zrobię pierwszy test będzie w stosunku 1/1 Następny sprawdzę sam owies. O wynikach postaram się napisać.

Ostatnio edytowany przez laptop (2016-01-25 21:01:38)

PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

#4 2016-01-31 10:19:03

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Czarny pył to nic innego jak sadza. Powstaje jak brakuje tlenu. Paliwo tzn. gazy bezpowrotnie ulatują ci w komin. Sprawność kotła spada.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#5 2016-01-31 16:43:35

laptop
Często się udziela

A jak wygląda sprawa jeśli chodzi o temp czopucha? Mam górny wylot, a więc nad kotłem kolano 90 stopni z wyczystką i około metra do pionu kominowego. Generalnie jest gorący na wejściu do komina ale można ręką dotknąć. Jaka powinna być prawidłowa temperatura czopucha? Czy nie jest to aż taka istotna sprawa? Z drugiej jednak strony i bardziej się nagrzewa tym więcej temp idzie do atmosfery:/ Na czopuchu mam szyber, można go przymkną w jakimś stopni, bo ciąg mam dość mocny. Wszystkie te czynniki mają wpływa na ilość oraz jakość spalania...

#6 2016-02-29 01:14:16

marku
Zaczyna się udzielać
Od: Brudzew

Podpinam się pod wątek. Sam czekam na zamówiony kocioł z tym palnikiem revo. Chętnie poczytam rad i uwag kolegów z użytkowania takich palników.

Kocioł 15kW HT revo mini ,cwu 120 l, sterownik pokojowy ecoster Touch, sterow.pogodowe,  RCK- do ogrzania 240m , same grzejniki.

#7 2016-02-29 08:42:13

laptop
Często się udziela

Witam.
Myślę, że wstępnie mogę opisać swoje wrażenia z użytkowania. Jestem po próbie palenia pelet/owies w stosunku 50\50 Opiszę to szerzej wieczorem. Mam kilka zdjęć także postaram się wrzucić.

#8 2016-02-29 15:04:10

wtatko
Udziela się

marku, niestety ma obietnicach się skończyło i a to coś tam nie pasuje a to coś nie zgrywa a to z małą mocą idzie gorzej etc,etc, więc już go nie naciskam jak chcesz to podjedź do niego to Ci pokaże co i jak, jego login to equbek, resztę informacji na jego temat znajdziesz sam (allegro)

a jak masz ochotę zobaczyć jak to u Mnie działa to zapraszam - daj znać big_smile

Ostatnio edytowany przez wtatko (2016-02-29 15:05:55)

przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących smile

#9 2016-02-29 15:29:28

marku
Zaczyna się udzielać

3 miesiące szukałem w okolicy osoby palące pelletem znalazłem tylko jedną z piecem minibio . Kupiłem  wręcz w ciemno revo ponieważ żadnych informacji na forach nie znalazłem aż do wczoraj wiec będę wdzięczny za opinie i rady ja już odliczam dni do montażu.

Kocioł 15kW HT revo mini ,cwu 120 l, sterownik pokojowy ecoster Touch, sterow.pogodowe,  RCK- do ogrzania 240m , same grzejniki.

#10 2016-02-29 21:17:55

laptop
Często się udziela

A więc witam ponownie. W końcu chwila wolnego więc mogę podzielić się spostrzeżeniami z użytkowania Revo.
Po pierwsze: długo zastanawiałem się jaki rodzaj paliwa wybrać. Prawie kupiliśmy kocioł na ekogroszek, choć wcześniej myśleliśmy o pellecie, szukaliśmy, czytaliśmy, oglądaliśmy... aż wpadłem na Pellasa. No i to była kropka nad i, choć tak jak kolega marku pisze trudno znaleźć użytkownika palnika tej firmy. Zapewne chodzi tu o cenę, tanio nie jest.
Po drugie: głównym czynnikiem który przekonał mnie na Revo jest możliwość palenia pelletem, agropelletem, pestkami, owsem i innymi cudami "eko". Teraz już wiem, że zakup pestki graniczy z cudem:) przynajmniej w mojej okolicy. Ktoś powie, że również pali tymi cudami i wcale nie nie potrzebuje do tego Revo. Ok. Ale nie uwierzę, że zwykłe palniki, bez obrotowej komory radzą sobie z większą ilością popiołu, bo bez wątpienia np owies ma go sporo. Mam na myśli oczyszczanie palnika.
Po trzecie: Pellas jest całkowicie bezobsługowy, pomijając uzupełnienie zasobnika, na czym bardzo mi zależało. Nie mamy przejścia z domu do kotłowni/garażu(świadomy wybór!). Chcieliśmy wizyty w tej części ograniczyć do minimum. Nie ma gazu w okolicy, gdyby ktoś pytał. Pellas sam się rozpala, wygasza, czyści... Pisząc czyści, mam na myśli dosłowne znaczenie tego słowa. Fizycznie należy tylko opróżnić kuwetę na popiół. Nie ma spieków, żużli i innych takich.
Generalnie jestem bardzo zadowolony. Oby nie przechwalić. Ciekaw jestem ja długo będzie sprawnie działać ta obrotowa komora spalania. Na stronie pellasa można wyczytać, że wymiana jakichś tam podzespołów, chyba łożysk, jest dość szybka i prosta więc podejrzewam, że będzie to słaby punkt:)
A teraz opiszę swoje spostrzeżenia z palenia pelletem i owsem w proporcji ok 50/50.
Jak już wcześniej wspomniałem więcej jest popiołu, myślę że jeszcze raz tyle co z samego pelletu.
Kolor popiołu, może mniej istotny, również inny. Zdecydowanie biało-czarny, lekki, szeleszczący jak owies przed spaleniem:) O kaloryczności trudno mi się wypowiedzieć. Bardziej interesowało mnie jak Pellas poradzi sobie ze spalaniem i oczyszczaniem. Test zaliczony.
A teraz minusy testu. Zupełnie przypadkiem, będąc w kotłowni, zainteresowało mnie dlaczego palnik robi test płomienia skoro wszystko pali się w najlepsze, zieje ogniem jak smok na Wawelu. Zaobserwowałem, że w momencie podawania na palenisko dawki pelet/owies fotokomórka gubi płomień !?! Jeśli spadnie poniżej 10% następuje ponowna próba rozpalenia, rozpala choć wszystko płonie jak należy... Nie wiem czym jest to spowodowane, może większym zadymieniem spalania owsa? Nie doszedłem co jest tego przyczyną, zasypałem samym peletem i jest ok. Czekam na serwisanta ( aktualizacja sterownika ), zapytam, może spotkał się z tym wcześniej.
Generalnie spaliłem dopiero ok tonu peletu więc jestem na początku przygody.
Dobrze, że będzie nas już dwóch użytkowników, czekamy na kolejnych:)

Ostatnio edytowany przez laptop (2016-02-29 21:19:50)

#11 2016-02-29 22:32:42

marku
Zaczyna się udzielać

Laptop dzięki za informacje uspokoiłeś mnie bardzo 😀  Proszę o cierpliwość ponieważ jako młodszy użytkownik będę nękał ciebie pytaniami. Możesz podać przyczynę aktualizacji sterownika i czy ty sam o to zabiegałeśczy serwis sam zalecił ? Masz palnik wewnątrz kotła czy zamontowany na przednich drzwiczkach?
Wtatko gdzie kupujesz w Turku pellet masz lokalnego dostawcę ?

#12 2016-03-01 07:18:50

laptop
Często się udziela

Aktualizacja wynika z tego, iż kocioł który zamówiłem ma dodatkowe drzwiczki z rusztem do palenia drewnem. Niestety przeszukałem opcje w sterowniku i nie mam możliwości przełączenia pelet/drewno. Nie po to zamawiałem kocioł z taką opcją, żeby teraz patrzeć na niego. Może kiedyś zajdzie potrzeba rozpalenia drewnem, np kiedy braknie mi pelletu:)
Palnik mam na przednich drzwiczkach. Taka konstrukcja kotła. Chyba u Kostrzewy mają palniki zabudowane.
Kto będzie Ci uruchamiał palnik po zamontowaniu? Jeśli instalator montował całe życie kotły węglowe czy groszkowe to może się motać. Jak dotrze do Ciebie sprzęt to bierz instrukcje i czytaj warunki gwarancji! Jest tam kilka dość istotnych kwestii.
U mnie przy uruchamianiu okazało się, że fotokomórka płomienia wypięła się w transporcie (na wcisk pod obudową) i nie chciało się rozpalić...Mam dwa nr do serwisantów. Jeden mniej pomocny, drugi wręcz przeciwnie. Uruchamiałem dość późno, a mimo to odebrał telefon i przeprowadził procedure pierwszego startu.

#13 2016-03-01 11:53:21

marku
Zaczyna się udzielać

Laptop i tu jest moja największa obawa - instalacja oraz oddalenie . Wybrałem poleconego instalatora ale w moim regionie piece na pellet to rzadkość. Ewentualnie będę ratować się serwisem pellasxa mają do mnie 160km to może ich wyciągnie. Jaki masz kociołek ? Moj to ht daspell 15kw revo plus sterownik Pellas®X R.ControlTOUCH .

#14 2016-03-01 17:59:32

wtatko
Udziela się

marku, pierwsze zakupy robiłem w IWONIE w Aleksandrowie Łódzkim (barlinek F1), następne w Zgierzu (noname - ale OK) między czasie odrobinę z Brzeżna koło Konina (lava) a ostatnio tzn wiosna 2015 - internet (biomasa partner - no du.. nie urywa smile ) i w tym roku na próbę Allegro (8mm noname sporo spieków) jeszcze do końca sie nie zdecydowałem co dalej ale mój szwagier (też ma xmini Pellasa) chwali sobie pellet z Goliny Kastor czy jakoś tak, byłą też pestka wiśni (fajna sprawa ale sporo popiołu) i ogólne po kilka worków od różnych producentów
marku wpisz w ustawieniach skąd jesteś to może się skrzykniemy i gdzieś tam razem kupimy wink

#15 2016-03-01 20:22:39

laptop
Często się udziela

Odległość od serwisu nie ma znaczenia, tak czy owak oby wizyty nie miały miejsca;) Uruchomienie polega na napełnieniu podajnika/ślimaka i pomiarach ilości podawania na godzinę, następnie wprowadzasz parametr do sterownika. (naszykuj wagę, chyba że masz sklep niedaleko, jak to było w moim przypadku)
Mam kocioł 25kW do tego Pellas Revo mini 35 z S.Control, w domu ecoSTER TOUCH Pluma.
wtatko osobiście próbowałem: Pellet Energy Gold z Błaszek 800t, teraz mam Pellet Olczyka 850t  i dziś na próbę zakupiłem Eco Wirex 750t. Generalnie dla mnie różnic w spalaniu brak. Pellas radzi sobie z każdym pelletem. Nic się nie klei, żużli itd... Może razem się skumamy:D

Ostatnio edytowany przez laptop (2016-03-01 20:43:49)

#16 2016-03-01 21:24:41

marku
Zaczyna się udzielać

Mieszkam w Brudzewie ,pracuję w Turku. Koledzy próbowaliście lokalnych producentów? Wtatko okolice Wyszyny podobno robią pellet i to w super cenie 600zl ale o jakości nic nie wiem (jeszcze) Znajomy który ma minibio pali no name za 760 w domu i w b.duzej firmie i jest zadowolony. Jestem za aby wspólnie organizować pellet może pomogę  w załatwieniu z Ukrainy.
Laptop który czujnik polecisz do mojego zestawu pokojowy czy zewnętrzny  ( dom same grzejniki bez podłogowego ogrzewania) Zastanawiam się nad buforem w wymienniki 2w 1 warto w coś takiego inwestować czy sobie odpuścić temat ?

#17 2016-03-02 07:14:35

laptop
Często się udziela

U mnie lokalny to właśnie z Błaszek. Nic mi nie wiadomo zeby ktos tu jeszcze produkowal pelet. Chetnie sprawdziłbym taki za 600 ale nie spotkalem. U siebie zastosowalem ecoStera Touch, ktory pełni jednocześnie funkcję termostatu. Steruje mi pompami itd  O pogodowych nie mam dobrej opinii ale sam musisz wybrac:-) poczytaj, zasięgnij opinii instalatorów, użytkowników.

#18 2016-03-02 07:28:17

laptop
Często się udziela

wtatko możesz przybliżyć temat spalania pestki? Gdzie to kupić, suche? jak sie pali, czy sie klei? Jaka cena i czy gra warta zachodu.

#19 2016-03-02 07:32:43

marku
Zaczyna się udzielać

W miejscowości gdzie mieszkam jest zakład stolarski wszystkie trociny właśnie biorą od nich Blaszki w.Będę próbował negocjować cenę przez właściciela stolarni. LAptop ecoster Touch jest wi-fii czy na kablu i czy musiałeś dodatkowy moduł do pieca kupić aby obsłużył ten sterownik ?

#20 2016-03-02 08:49:14

laptop
Często się udziela

ecoStera mam po kablu. Przed wylewkami go rozprowadzalem. Zwykly kabelek telefoniczny. Minimum 2 zyly plus ewentualnie zasilanie z gniazda albo 4 zyly i wtedy bez zasilania z sieci bo pojdzie z kotla. Tak mam u siebie. Aha max dlugosci przewodu 15-20m. Nic mi nie wiadomo o dodatkowym module. Do sterowania wifi to na pewno jest potrzebny.
Gdybys wiedzial cos z cena peletu z Blaszek to podrzuc na forum:-)

#21 2016-03-02 21:03:26

wtatko
Udziela się

laptop, jeżeli chodzi o pestkę to udało mi sie kupić na wiosnę w tamtym roku w okolicy Wrześni (wziąłem 200 kg czy jakoś tak na próbę) cena 500 zł/tona pestka wiśni była sucha, rozpalała się normalnie, żadnych spieków żadnego pyłu w workach i dość specyficzny choć przyjemny zapach, jedyne mankamenty to większa ilość popiołu i głośność pracy podajnika,
co do obsługi pieca przez internet potrzebny jest zestaw econet300 (router, kabelek ecolink2 i płytka cd) koszt zależy od sprzedawcy (mnie się udało za trochę ponad trzysta) no i oczywiście wifi w domku lub po kablu

marku, co do pelletu z Ukrainy to konkretnie co masz na myśli i za ile no i jaka minimalna ilość (4tony)

Ostatnio edytowany przez wtatko (2016-03-02 21:06:43)

#22 2016-03-03 14:42:59

marku
Zaczyna się udzielać

Wtatko , kolega który ma skład węglowy kiedyś sprowadzał pellet z Ukrainy obecnie tego nie robi ponieważ nie miał zbytu ale ma dalej namiary . Dzisiaj będę u niego to się dowiem.

#23 2016-03-06 10:25:48

marku
Zaczyna się udzielać

Co do peletu z Ukrainy ma mi przywieźć kilka worków na przetestowanie. Pelet z Blaszek w poniedziałek odbierają od kolegi trociny ma spytać w jakiej cenie jemu sprzedają (czytałem dobre opinie o tym palecie ).
Wtatko masz u siebie podpięty econet ?  Jakie masz czujniki pogodowy czy pokojowy ?

#24 2016-03-06 20:48:35

wtatko
Udziela się

cześć marku, econet mam podpięty - wgląd i modyfikacja z każdego miejsca na świecie z internetem smile , czujniki: pokojowy - ecoster 200, czujnik pogodowy i to by było na tyle, z tym że mam również analizator spalin lmbd3 i tam jeszcze wpięty czujnik temperatury spalin i całość wpięta w komputer stacjonarny z odzysku i to również w sieci także i tu możliwość wglądu przez net smile
jak będziesz znał ceny i minimalne ilości zamówienia daj znać może się razem zaopatrzymy
pozdrawiam, wtatko

#25 2016-03-07 11:26:02

marku
Zaczyna się udzielać

Uuuu to masz prawdziwe centrum dowodzenia na wysokim poziomie . Może znajdziesz czas na odwiedziny lub chociaż rozmowę telefoniczna ? ? Masz już doświadczenie a każda rada przed montażem u mnie jest bezcenna. ( moj mail marku14@wp.pl)

Stopka forum