Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-01-22 18:50:37

leszekskc
Zaczyna się udzielać

Palnik tekla Bio 25- opinie i pomoc w ustawieniu....

Witam. Zakupiłem Palnik Bio 25 Tekla wraz z sterownikiem Estyma igneo slim. Został on założony do kotła od pieca olejowego:) instalator poustawiał mi takie wartości na palnik:

Powietrze min(20%)-  55
Powietrze max(100%)-  90
Podawanie Max (100%)-  7
Moc Minimum FL2- 50
Moc Max Fl2- 90
Typ modulacji- fl2
Prog foto- 30
Ilość Paliwa test- 16
Wartość opałowa- 3.9
Tlen minimum(20%)- 14
Tlen max(100%)- 8
Dawka startowa 15s

Czy te ustawienia są dobre(optymalne) ?? Czy powietrze nie jest za bardzo rozkręcone ? smile
bo wydaje mi się że ten Pan co to instalował się na tych ustawieniach nie bardzo zna... Piec niby chodzi dobrze ale pali jak narazie bardzo dużo (dom bym nie ogrzewany..)  A i założyłem czujnik pokojowy CTP 02 wg niego ustawiłem sobie 20stopni. Jak osiągnię tą temperaturę to sterownik wyłącza pompke i temperatura rośnie do 80stopni zanim piec się wygasi ;/ czy to normalne ??

Lepiej prace kotła ustawić na automat czy na ręczną i zadać mu jakąś temperature ?
Do ogrzania około 140m2 budynek ocieplony, brak podłogówek ;/
czekam na pomoc pozdrawiam wink

#2 2016-01-24 14:23:27

leszekskc
Zaczyna się udzielać

Re: Palnik tekla Bio 25- opinie i pomoc w ustawieniu....

Nikt nie posiada takiego palnika?  Palnik pracuje już tydzień. Dom już się nagrzal w miarę. Trzymam około 20 stopni ale palnik potrzebuje około 50-60 kg na dobę neutral| to chyba trochę za dużo hmm/

Co pozmieniać żeby mniej spalalo... hmm

#3 2016-01-24 19:00:32

as1978
Często się udziela

Jeżeli masz faktycznie paliwo o wartości opałowej 3,9 to nie masz szans zmniejszyć spalania.
Owszem możesz zjechać w dół z powietrzem, tak do 60 %, jeżeli komora spalania będzie nadal pobielona to zmniejsz jeszcze o pięć procent, i tak w dół aż będzie  się zaczerniała,  wtedy  powietrze trochę  w górę - 2 %.
Albo zaproś kolegę z analizatorem, żeby ustawił powietrze tak, aby w spalinach było 8 - 10 % tlenu.
Pamiętaj że dom musi się wygrzać, więc spalanie będzie na początku spore, wietrz pomieszczenia, aby usunąć parę wodną.

#4 2016-01-25 01:12:35

leszekskc
Zaczyna się udzielać

Paliwo już zmieniłem. W sensie zmieniłem wartość. Ma ponoć 5kwh. Palnik jak wyjmę to faktycznie jest cały biały. Tak ma być czy powinien być czarny ? a ten tlen zostawic tak jak jest ??

#5 2016-01-25 09:42:51

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Sterownik estymy jest w wielu innych kotłach różnych producentów. Nie sugeruj się ślepo ustawieniami produktów kostrzewy bo se narobisz szkód. Niedawno był forumowicz co przepisał ustawienia i mu prawie wygasło. Bez sensu

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#6 2016-01-25 11:43:43

leszekskc
Zaczyna się udzielać

Jak wygasnie to i sie odpali big_smile więc to nie problem ;]  teraz zmienilem powietrze min na 10, max 30  podawanie na 5 i tez sie pali i wystarcza puki co. Zobaczymy co bedzie dalej ;]

#7 2016-01-25 12:09:23

marecki
Często się udziela

Kolego nie rozumiemy się. Masz inny palnik, inną mechanike, ślimaki motoreduktory itd. itd. Estymę mam mój znajomy z biawarem. Tam są inne ustawienia. No są pewnie podobieństwa, pali się pelet, tlen ma się trzymać przy paleniu na maxa 8-10% i ma być biały nalot a nie czarno w środku kotła. I to by było na tyle.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#8 2016-01-25 17:51:53

leszekskc
Zaczyna się udzielać

Ok smile a jak ma wyglądać spalony pellet?  u mnie jest taki brązowo Czarny jak piasek wink

#9 2016-01-25 19:14:27

wtatko
Udziela się
Od: Turek

tak u mnie wygląda popiół po spalonym pellecie http://pics.tinypic.pl/i/00749/57sapky9xj5p_t.jpg
pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez wtatko (2016-01-25 20:03:43)

przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących smile
i wszystkie możliwe bajery do obsługi z sieci wink

#10 2016-01-31 10:16:41

marecki
Często się udziela

leszekskc napisał:

Ok smile a jak ma wyglądać spalony pellet?  u mnie jest taki brązowo Czarny jak piasek wink

Zrób zdjęcie. W kotle też masz czarno?

#11 2016-01-31 10:52:57

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Ja też mam u siebie taki ciemny, brązowy popiół. To chyba kwestia drewna użytego przy produkcji pelletu.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#12 2016-01-31 11:48:36

marecki
Często się udziela

Brązowy, brązowo szary ok. Ale nie czarno brązowy. No nic może nam kolega zrobi zdjecie, razem z kotłem.

#13 2016-01-31 14:30:47

Timiq
Nowy na forum

Powietrze min(20%)-  55             18       
Powietrze max(100%)-  90          35
Podawanie Max (100%)-  7          3,1
Moc Minimum FL2- 50                  30
Moc Max Fl2- 90                         100
Typ modulacji- fl2
Prog foto- 30                               20
Ilość Paliwa test- 16                    to już sam musisz zważyć
Wartość opałowa- 3.9
Tlen minimum(20%)- 14               nie mam sondy
Tlen max(100%)- 8
Dawka startowa 15s                      15

Witam.

Ja mam Draco Bio Compact 12KW jeśli ci to w czymś pomoże to moje ustawienia, są całkiem inne. Napisalem obok twoich więc możesz kombinować.

#14 2016-01-31 16:44:10

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Przepraszam że się wtrącam wink, ale kolor jaki Koledzy widzą na załączonej fotce jest zależny od samego wyświetlacz na jakim jest to oglądana i od jego profilu ustawień, dlatego może być tak że każdy z Szanownych Kolegów widzi coś innego...
Ja na swoim monitorze widzę bardzo wyraźnie kolor ciemnego piasku i żadnego czarnego zabarwienia nie mogę się tu dopatrzyć w żaden sposób...
Co do ustawień samego palnika, to pomimo tego że sterowany jest programatorem Estymy, zawiera taki sam zestaw opcji jakie ma firmowy sterownik Platinum sterujący pracą kotłów Kostrzewy z tej prostej przyczyny, że Estyma jest firmą która właśnie od lat tworzy osprzęt elektroniczny na potrzeby firmy Kostrzewa, gdyż obie firmy mają swoje siedziby w Giżycku.

Jeśli chodzi konkretnie o propozycję ustawień umieszczoną przez kolegę Timiq, to na pewno obniżenie nadmuchów jest krokiem w dobrą stronę, jednak zawsze trzeba to testować obserwując efekty samego spalania pelletu, o czym było akurat już wyżej...
Jest tylko mała uwaga...
Jeśli pozycję -->>Powietrze max(100%) zmienimy na 35, to pozycję -->> Powietrze min(20%) możemy równie dobrze zmienić na 7, gdyż to jest akurat 20% z liczby 35 która ma określać poziom maksymalny czyli 100%...

Jeśli natomiast chodzi o pozycję -->> Podawanie Max (100%) to trzeba mieć świadomość że drastyczna zmiana tego parametru z 7 na 3,1... tak samo drastycznie może obniżyć moc palnika o ponad połowę, a nie wiem czy tego akurat oczekuje kolega leszekskc...
Na pewno spalanie by się zmniejszyło wink tylko pytanie czy nie do takiego poziomu, który uniemożliwi normalną pracę kotła i sprostanie zapotrzebowaniu na energię 140m2 powierzchni...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#15 2016-02-06 23:16:11

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

Przepraszam że się wtrącam wink, ale kolor jaki Koledzy widzą na załączonej fotce jest zależny od samego wyświetlacz na jakim jest to oglądana i od jego profilu ustawień, dlatego może być tak że każdy z Szanownych Kolegów widzi coś innego...
Ja na swoim monitorze widzę bardzo wyraźnie kolor ciemnego piasku i żadnego czarnego zabarwienia nie mogę się tu dopatrzyć w żaden sposób...
Co do ustawień samego palnika, to pomimo tego że sterowany jest programatorem Estymy, zawiera taki sam zestaw opcji jakie ma firmowy sterownik Platinum sterujący pracą kotłów Kostrzewy z tej prostej przyczyny, że Estyma jest firmą która właśnie od lat tworzy osprzęt elektroniczny na potrzeby firmy Kostrzewa, gdyż obie firmy mają swoje siedziby w Giżycku.

Jeśli chodzi konkretnie o propozycję ustawień umieszczoną przez kolegę Timiq, to na pewno obniżenie nadmuchów jest krokiem w dobrą stronę, jednak zawsze trzeba to testować obserwując efekty samego spalania pelletu, o czym było akurat już wyżej...
Jest tylko mała uwaga...
Jeśli pozycję -->>Powietrze max(100%) zmienimy na 35, to pozycję -->> Powietrze min(20%) możemy równie dobrze zmienić na 7, gdyż to jest akurat 20% z liczby 35 która ma określać poziom maksymalny czyli 100%...

Jeśli natomiast chodzi o pozycję -->> Podawanie Max (100%) to trzeba mieć świadomość że drastyczna zmiana tego parametru z 7 na 3,1... tak samo drastycznie może obniżyć moc palnika o ponad połowę, a nie wiem czy tego akurat oczekuje kolega leszekskc...
Na pewno spalanie by się zmniejszyło wink tylko pytanie czy nie do takiego poziomu, który uniemożliwi normalną pracę kotła i sprostanie zapotrzebowaniu na energię 140m2 powierzchni...

Celowo zacytuję żeby nie znikło. Co do koloru nie wypowiem się bo już na forum było o tym dziesiątki razy. Pomiam, że kolega który mówił o czymś czarnym zdjęcia nie wkleił. Co do ustawień już stanowczo zaprzeczę. W palniku innej firmy jest zapewne inny wentylator (kumpel w biawarze ma inaczej ustawiony wiatr to tylko przykład). Inny jest również podajnik, więc i inny parametr podawanie. Są to kluczowe parametry (nie licząc sondy lambda o ile jest) do pracy palnika! Resztę parametrów można se spokojnie przyjąć "na oko", spalania nie zmienią. Na forum było o tym setki razy. Np. osoby, które mają pele noname skąd mają wiedzieć jaka jest jego kaloryczność.

#16 2016-02-07 02:42:00

darecki
Często się udziela

Żeby było jasne... a wynika to z samego tekstu.

Nie sugerowałem koledze leszekskc konkretnych ustawień, lecz tylko odniosłem się do tego co zaproponowano wcześniej i zasugerowałem że skoro w ustawieniach jest opcja ustawień procentowych to można wartości też dobierać aby pasowały do siebie procentowo...

Napisałem to w odniesieniu do propozycji umieszczonych przez kolegę Timiq i liczby 35 w pozycji "Powietrze max(100%)"   
20% z 35 to jest 7 i tylko to miałem na myśli umieszczając te konkretne cyfry...

Jeśli natomiast chodzi o podawanie, to oczywiście innej firmy podajnik może dawać inne podawanie na godzinę, ale zmniejszenie podawania będzie i tak skutkowało spadkiem mocy palnika...

Tak to działa też w palnikach innych firm, dlatego że oprogramowanie tym sterujące jest identyczne jak w sterownikach firmy Kostrzewa.
Palnik o którym była mowa wyposażony był w sterownik Estyma igneo slim, czyli taki jaki można spotkać też w ofercie Kostrzewy.
Więc zmniejszenie podawania = zmniejszenie mocy palnika...

I żeby było jasne kolego marecki, to ja nie rekomendowałem  zmiany podawania, a nawet ją odradzałem ostrzegając o drastycznym spadku mocy...

Jedyne co bym zmienił, to początek ostatniego zdania, gdyż faktycznie... bez przetestowania tego nie można mieć pewności czy spalanie się zmniejszy po zmianie samego podawania, dlatego podchodząc do tematu asekuracyjnie wink powinienem napisać tak...

Może spalanie by się zmniejszyło wink tylko pytanie czy nie do takiego poziomu, który uniemożliwi normalną pracę kotła i sprostanie zapotrzebowaniu na energię 140m2 powierzchni...

Sugerując się jednak doświadczeniami innych użytkowników, można zaryzykować twierdzenie, że na 99% zmniejszenie podawania, przy oczywiście idealnie dostrojonych pozostałych parametrach, będzie skutkowała może niezbyt wielkim, ale prawie zawsze zmniejszeniem zużycia opału.
O ile nie potrzebujemy oczywiście wykorzystywać pełnej mocy palnika...

To by było na tyle tytułem objaśnienia...

Jeśli chodzi natomiast o moją dygresję dotyczącą wyglądy zdjęć i odzwierciedlenia ich kolorów na różnie skalibrowanych wyświetlaczach, to chyba przyznasz kolego marecki że to jest niezaprzeczalny fakt.

A co za tym idzie, dotyczy to wszystkich zdjęć smile także tych nawet, które nie zostały opublikowane wink smile big_smile

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#17 2016-02-07 08:29:30

marecki
Często się udziela

To nie jest forum łonetu. Gość potrzebował precyzyjnej odpowiedzi. Nie obraź się ale powiem mocno: zejdź z teorią na ziemie bo podpadasz pod trola. Nie tylko w tym wątku. To tak jakby na forum "ciążowym" udowadniać na siłę zalety i wady karmienia piersią.

#18 2016-02-07 08:58:40

wtatko
Udziela się
Od: Turek

marecki, ładnie żeś to ujął, też odniosłem wrażenie że kolega darecki to "filozof" i za wszelką cenę chcę być NAJ smile

przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących smile
i wszystkie możliwe bajery do obsługi z sieci wink

#19 2016-02-07 11:53:15

leszekskc
Zaczyna się udzielać

Witam smile długo nie zaglądałem bo myślałem że nikt się nie zainteresuje wink)
Koleś który ustawiał palnik wpisał te ustawienia z karteczki którą otrzymał od dystrybutora palnika wink
http://images.tinypic.pl/i/00753/6v607i451epc.jpg

Ale z podawaniem to przesadził bo zamiast 4.7 wpisał 7....

Dziwi mnie troche to ustawienie powietrza na 12 compact 30-45 a 55-100 na 25 bio(taki właśnie mam palnik)

Tak wyglądał palnik kiedy miałem ustawione powietrze min 10 max 30 i podawanie 5

http://images.tinypic.pl/i/00753/gmrt0efifgmc.jpg

Robiły się spieki i nie chciało wydmuchać tego badziewia big_smile

A co do mocy to faktycznie myślę że nie potrzebuję aż 25kw. Myślę ze 18 w zupełności wystarczy.
Teraz poustawiałem wg kartki na draco bio 25 i dziś zobaczę jak to wygląda i wstawie fotki wink
Przy tych ustawieniach przy 100% mocy pokazuje że daję około 17 kw.
Na czujniku pokojowym mam ustawione 21 stopni. Gdy to osiągnie piec się wygasza, wyłącza się pompka i jest cisza. wink ale gdy temperatura spadnie chociażby na 20.9 włącza się pompka piec szybko się wychładza i od nowa się załącza ;/ dlaczego nie ma na  ustawieniach tego czujnika histerezy ;//

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez leszekskc (2016-02-07 12:03:12)

#20 2016-02-07 13:57:41

marecki
Często się udziela

Zmień se parametr "ilość paliwa test" i "wartość opałowa paliwa" i namalujesz se kilowaty na ekranie na prawie dowolną wartość. W procesie spalania nie mają one żadnego znaczenia. Tak mają te estymy. Błędów co nie miara, nie aktualizowany soft latami. Na temat histerezy tematów i rozwiązań na forum jest dużo. Niestety przyznaję się bez bicia, b.rzadko je czytam bo: palnik pracuje w trybie stałym i czujników pokojowo pogodowych brak.

#21 2016-02-07 14:51:57

leszekskc
Zaczyna się udzielać

No ok ale bez tego czujnika i bez zaworu 3d czy 4d to u mnie nie da sie tego ustawic;/ bo wtedy caly czas poprostu trzymal by 50stopni to w koncy w domu zrobilo by sie 30 stopni ciepla smile

A parametr ilość paliwa mierzyłem i jest 16.2 wartość opałowa wg producenta 5kw. wiec tak ustawiłem wink

#22 2016-02-07 16:17:25

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

To nie jest forum łonetu. Gość potrzebował precyzyjnej odpowiedzi.

marecki napisał:

Nie sugeruj się ślepo ustawieniami produktów kostrzewy bo se narobisz szkód.

marecki napisał:

Resztę parametrów można se spokojnie przyjąć "na oko", spalania nie zmienią. Na forum było o tym setki razy. Np. osoby, które mają pele noname skąd mają wiedzieć jaka jest jego kaloryczność.

marecki napisał:

Zmień se parametr "ilość paliwa test" i "wartość opałowa paliwa" i namalujesz se kilowaty na ekranie na prawie dowolną wartość. W procesie spalania nie mają one żadnego znaczenia.

Chciałbym wyczytać w tych zdaniach "precyzyjne odpowiedzi", ale jakoś nie potrafię...

I żeby nie było...

Widzę zestaw dobrych rad... choć może nie wszystkie są takie dobre.

Zmieniając " se parametr "ilość paliwa test" i "wartość opałowa paliwa"  NIE " namalujesz se kilowatów na ekranie na prawie dowolną wartość."

Dlatego że moc palnika regulowana jest głównie parametrem - PODAWANIE MAX (100%)
Prawdą jest natomiast że wartość opałowa ma tu już mniejsze znaczenie i trudno jednoznacznie wychwycić jaki ma wpływ na ilość spalanego pelletu, dlatego nie zawadzi na pewno ustawienie parametru zgodnego ze stanem faktycznym wink

Natomiast "zmieniając se parametr "ilość paliwa test" możemy wyregulować tylko i wyłącznie prawdziwość wskazań ilość spalonego opału w kg. który to parametr jest wyświetlany w parametrach palnika. I co byśmy nie robili to nie jest tak na 100% zgodne ze stanem faktycznym.

Tak to działa... a czasami nie  działa smile
Nie muszę chyba wyjaśniać, jakie było moje zdziwienie, gdy po 10 godzinach stabilnej pracy całego ogrzewania - na wyświetlaczu w opcjach palnika "ilość spalonego paliwa w kg."widniała cyfra o ponad 10 kg. niższa niż to miało miejsce ponad 10 godzin wcześniej big_smile

To się dopiero nazywa oszczędne spalanie wink big_smile big_smile

#23 2016-02-07 16:50:04

leszekskc
Zaczyna się udzielać

He wink jeszcze pytanko jaka macie przeważnie jasność płomienia??

#24 2016-02-07 16:55:50

darecki
Często się udziela

Ja mam obecnie w granicach 195 - 245...

#25 2016-02-08 03:05:11

leszekskc
Zaczyna się udzielać

no własnie a u mnie przy 100% mocy wacha sie od 80 do 120.... chwilami tylko osiagą 180 itd.... ;/ moze to wina pelletu ?

Stopka forum