Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-10-30 08:56:27

Greenhorn
Nowy na forum

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Witajcie,

Jestem nowym użytkownikiem Mini Bio 20kW i postanowiłem zarejestrować się również na forum.

Co mnie zastanawia to sposób podłączenia kotła pod instalację. Hydraulik zrobił mi tak, że zasilanie instalacji jest podłączone do kroćca z tyłu kotła, a powrót do kroćca z przodu. Też tak macie?

Patrzyłem w instrukcję i tam jest odwrotnie. Więc zadzwoniłem do serwisanta co mi odbierał kocioł i on stwierdził, że mam dobrze podłączone zasilanie i powrót a w instrukcji jest błąd.

Dlatego piszę tu na forum, żeby zasięgnąć porady jak powinno być.

pozdrawiam

#2 2015-10-30 10:35:10

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Re: Montaż kotła - zasilanie i powrót

Czyli ja mam blędnie podłączone zasilanie/powrót. Mam tak jak w instrukcji. Jak z tym żyć Doradco?

Ostatnio edytowany przez fotlot (2015-10-30 17:16:03)

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#3 2015-10-30 11:27:41

Greenhorn
Nowy na forum

Witam ponownie,

Jako że sprawa nie daje mi spokoju, zadzwoniłem na wsparcie techniczne Kostrzewy. W pierwszej chwili konsultant stwierdził, że powinno być tak jak w instrukcji, ale gdy powiedziałem, że serwisant stwierdził że w instrukcji jest błąd, to konsultant sprawdził(?) ponownie. Mówił, że faktycznie w instrukcji jest błąd i zasilanie powinno być z tyłu kotła a powrót z przodu.

Dziwi mnie to bardzo, bo wydaje się to być fundamentalną sprawą i żeby takie błędy były w instrukcji? Chyba, że ktoś mnie wprowadza w błąd.

Może ktoś jeszcze wypowiedzieć się w temacie?

#4 2015-10-30 19:49:02

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

A ja sądzę, że nie ma to żadnego znaczenia. Zanim pompki zaczną chodzić obie rurki są identycznie ciepłe.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#5 2015-10-31 10:36:11

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Generalnie zasada jest prosta. Zasilanie z kotła do instalacji ma być wyżej niż powrót z instalacji do kotła. Po co pompa ma działać wbrew fizyce?

Jedyne co by potwierdzało tę teorię w instrukcji to rys. na str 11 gdzie widać taką rurkę wchodzącą od góry pomiędzy płomieniówki jest ona bliżej przodu kotła. Więc sugerowałoby to, że powrót ma być od przodu, ale czy ta tutka w instrukcji to to o czym myślę, to nie wiem.

W przypadku tego kotła to myślę, że większego znaczenia nie ma.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#6 2015-11-02 07:21:40

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Króciec z przodu kotła to zasilanie ,a ten tylny to powrót. Między nimi jest jeszcze miejsce na czujnik temp. kotła i czujnik zabezpieczenia termicznego. Kolejna mufa jest na zawór bezpieczeństwa.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#7 2016-11-03 07:38:21

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

Mylisz się Marecki... kontroluję sytuację dostatecznie dobrze wink sprowadzając Cię do wątku, na temat którego pisałeś posty... w zupełnie innym wątku, nie związanym z tym tematem.
Podobnie zresztą jak z oceną sytuacji i interpretacją schematów przepływu spalin w kotle.
I nie jest to dyktatura, lecz próba zaprowadzenia ładu w dyskusji, gdyż rozpraszanie wypowiedzi w kilku wątkach, nie ułatwia wyciągania konkretnych wniosków...

Ale dobre przynajmniej jest to, że się ze mną zgadzasz smile

marecki napisał:

... Pytałem o tylną ścianę wymiennika a nie tylną ścianę kotła. Harek stwierdził, że jest ok, dziury niema...

Czyli pytaliśmy prawdopodobnie o to samo...  bo ja pytałem o tylną ścianę komory spalania, która zapewne jest jednocześnie, tą samą tylną ścianą wymiennika... a nie o tylną ścianę kotła... czyli jego obudowę zewnętrzną...
Rozumiesz teraz kolego Marecki?
A stwierdzenie, "że jest ok, dziury niema" jakoś tak do końca mnie nie przekonuje...

marecki napisał:

... Ja mam odwrotnie, podejrzewam błąd w instrukcji albo...

Albo błąd instalatora... i raczej właśnie to, gdyż wątpię aby pomylono się w samej instrukcji, ponieważ w czasie gdy nabywałeś to "cudo" nie była to już nowość, więc schematy były zapewne powielane a nie tworzone od podstaw nowe...
Ale nie ma to takiego znaczenia dla sprawy...

Znaczenie ma za to samo podłączenie... które pozwala na obniżenie temp. spalin... gdyż podłączenie powrotu w przedniej części wymiennika, powoduje sprawniejszy odbiór temp. spalin na wlocie do płomienic... a co za tym idzie, obniżenie temp. spalin na wylocie...
Dlatego właśnie w Twoim przypadku, temperatury spalin na wylocie są niższe, niż u użytkowników, którzy mają kotły podłączone według wytycznych firmowych...

Więc może niechcący... całkowicie przypadkiem... odkryłeś lepsze oblicze swojego kotła smile
A jeśli nie niesie to za sobą żadnych komplikacji, a daje wymierne korzyści, to tylko należy się cieszyć, że produkt tak przez Ciebie chwalony, potrafiłeś nawet ulepszyć (choć nie całkiem świadomie)

I nie doszukuj się przypadkiem w tej wypowiedzi żadnej ironii... bo jej tu nie ma...

To nie błąd instalatora, decyzję podjął hydraulik z dużym doświadczeniem. Co go skłoniło nie wiem, instrukcje czytaliśmy.

Słuszna koncepcja. Jeśli przyjąć, że oba króćce przyspawane są do kotła bez wewnętrznych rurek to każde podłączenie będzie dobre. Wersja z instrukcji może być "bezpieczna". Ewentualne roszenie z powodu braku ochrony powrotu nie będzie widoczne, woda nie wyleje się z kotła. Z odwrotnym podłączeniem, wodę miałem. Pierwszy sezon dom wilgotny, w domu na początku było zimno więc i zawór 4D mocno odkręcony.

No właśnie ale "wada" odwrotnego podłączenia. Abym tym odwrotnym podłączeniem nie powkurzał ludzi. Zapraszam do wpisywania kto ma jak podłączone w kotle MiniBio i czy mierzył temp spalin.

Ostatnio edytowany przez marecki (2016-11-03 07:42:17)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#8 2016-11-03 07:53:19

Michal 1243
nowy na forum

Zasilanie z przodu, a powrót, to już wiadomo smile

#9 2016-11-03 08:19:23

fotlot
Często się udziela

Zasilanie z przodu kotła, temperatura na czopuchu jak już kiedyś pisałem 90-110.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#10 2016-11-03 09:08:09

marecki
Często się udziela

A kto ma odwagę zmienić podłączenie, tzn kolejność? Poniekąd Harek sądzę powinien to zrobić. Mam jeszcze inną koncepcję, że odwrotne podłączenie sprawdzi się nie we wszystkich instalacjach, szczególnie przy zaworze 4D.

#11 2016-11-03 09:48:03

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Marecki... nie rozpędzaj się zbytnio... bo tak jak napisałeś wcześniej... "Jeśli przyjąć, że oba króćce przyspawane są do kotła bez wewnętrznych rurek to każde podłączenie będzie dobre. Wersja z instrukcji może być "bezpieczna"."

Zapewne tak jest, że zasilanie i powrót, nie są we wnętrzu wymiennika niczym specjalnym oddzielone...
więc odwrotne podłączenie nie wprowadza zaburzeń przepływu, jeśli obwód jest napędzany pompą...
Ale w w przypadku pracy grawitacyjnej, takie podłączenie mogłoby być nieco problematyczne...
Schemat z instrukcji jest typowym rozwiązaniem, które jest stosowane nie tylko w kotłach, ale i innych wymiennikach ciepła, więc nie jest to jakieś niedopatrzenie, czy też błąd projektowy...
Dlatego rozwiązanie z instrukcji jest zapewne bezpieczniejsze w większości przypadków...

A że Twoje podłączenie daje dobre efekty i może nawet wyższą sprawność... to jest powód do zadowolenia... lecz nie przesadzaj z agitowaniem (jak mawiano w czasach radosnego socjalizmu) lub też lobbowaniem (jak czynią to kapitaliści) za zmianą podłączenia, przez wszystkich użytkowników MiniBio big_smile
O jego sprawnym działaniu, decyduje w dużym stopniu niewielkie zapotrzebowanie energetyczne Twojego budynku...
Inaczej może to działać w instalacji o dużym zapotrzebowaniu i pracującej na wyższych temp. zasilania... jeśli brak w niej będzie ogrzewania podłogowego... a izolacja termiczna nie będzie też tak dobra jak u Ciebie...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#12 2016-11-03 10:47:17

fotlot
Często się udziela

W mojej prostej instalacji nie zauważam potrzeby eksperymentowania z zamianą króćców zasilanie/powrót, bo to nie działa na zasadzie wajchy.

#13 2016-11-03 14:07:43

marecki
Często się udziela

Darecki zejdź na ziemię. Swojej teorii trochę tu powstawiać możesz ale nie zmieni to faktu, że testu nie wykonasz. Jeśli zrobi to kto inny to się dowiemy.

p.s. Harek jak to czytasz to warto spróbować. Bo ja nie mam wybitej instalacji tak jak opisuje to darecki. Normalny 4D, standardowy MB, palnik pracuje u mnie obecnie dosyć długo z max podawaniem 4,5 (wyłączyłęm piorytety CWU). W weekend nakręce Wam film

Ostatnio edytowany przez marecki (2016-11-03 14:10:49)

#14 2016-11-03 17:18:41

darecki
Często się udziela

Marecki... nie trzeba wykonywać testu, żeby wiedzieć, że w tej samej instalacji, zamiana podłączeń powinna obniżyć temp. spalin, gdyż energia będzie najbardziej intensywnie odbierana przez wymiennik w miejscu chłodniejszym, czyli w przedniej części kotła... tam gdzie masz podpięty powrót...
Jest to całkowicie naturalne zjawisko... gdy gorące spaliny "spotkają" się już na wlocie do płomienic z chłodniejszą wodą powrotną z instalacji...
Nic nowego nie odkryłeś... więc otrzymanie nagrody Nobla Ci nie grozi wink

I nie jest to rozwiązanie Harkowych problemów, bo temp. wody powrotnej to nie zmieni...

Ale widzę że jednak się "rozpędziłeś" big_smile  i będziesz od teraz zalecał zamianę podłączeń wszystkim, którzy mają jakiekolwiek problemy ze swoimi kotłami i instalacjami...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#15 2016-11-04 09:01:37

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

Marecki... nie trzeba wykonywać testu, żeby wiedzieć, że w tej samej instalacji, zamiana podłączeń powinna obniżyć temp. spalin, gdyż energia będzie najbardziej intensywnie odbierana przez wymiennik w miejscu chłodniejszym, czyli w przedniej części kotła... tam gdzie masz podpięty powrót...
Jest to całkowicie naturalne zjawisko... gdy gorące spaliny "spotkają" się już na wlocie do płomienic z chłodniejszą wodą powrotną z instalacji...
Nic nowego nie odkryłeś... więc otrzymanie nagrody Nobla Ci nie grozi wink

I nie jest to rozwiązanie Harkowych problemów, bo temp. wody powrotnej to nie zmieni...

Ale widzę że jednak się "rozpędziłeś" big_smile  i będziesz od teraz zalecał zamianę podłączeń wszystkim, którzy mają jakiekolwiek problemy ze swoimi kotłami i instalacjami...

Odkryłem? Napisz mi choćby jedno inne miejsce na forum gdzie o tym się pisze. Chciałbym przypisać sobie ten wynalazek ale nie wiem, nie mam pojęcia, twoja teoria również nie wie czy to ma sens. Czyli dopóki ktoś w miarę wiarygodny tego nie sprawdzi i porówna temp spalin z poprzednim wynikiem mamy niepotwierdzoną możliwą do uzyskania niską temp spalin (dokładnie taką niską jak u mnie, poniżej 90-95 stopni nawet przy pracy z dużą mocą) w Mini Bio.

I tyle w temacie, podobnie jak około rok wcześniej, temat się szybko zaczął i szybko skończy jak nikt tego nie potwierdzi. A może doradca kostrzewy coś ma tu do powiedzenia?

#16 2016-11-04 09:09:12

Michal 1243
nowy na forum

marecki napisał:

A kto ma odwagę zmienić podłączenie, tzn kolejność?

Chyba się taki nie znajdzie,ale  przecież sam możesz zamienić big_smile

#17 2016-11-04 09:13:35

marecki
Często się udziela

Michal 1243 napisał:

marecki napisał:

Po sezonie oczywiście, że to zrobię, tzn podłączę jak w instrukcji.

#18 2016-11-04 10:40:44

fotlot
Często się udziela

marecki napisał:

Michal 1243 napisał:

marecki napisał:

Po sezonie oczywiście, że to zrobię, tzn podłączę jak w instrukcji.

Po raz któryś potwierdzam montaż jak w instrukcji. Temperatury na czopuchu mamy zbliżone.
Próżny twój trud. Takie jest moje zdanie.

#19 2016-11-04 10:57:38

marecki
Często się udziela

Bo sądzę nie w każdej instalacji to się sprawdzi. Pisałeś, że masz prostą więc jaką?

#20 2016-11-04 11:39:49

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... A może doradca kostrzewy coś ma tu do powiedzenia?

Marecki...Doradca... to już się wypowiadał w tym wątku, więc nie licz na to, że zmienił zdanie wink

A nie jest to też moja teoria... tylko ogólnie przyjęta zasada... że czynnik ogrzewający i ogrzewany... mijają się w wymienniku, przepływając w przeciwnych kierunkach...

Zamienisz podłączenia u siebie, to się przekonasz jak to działa...
Tylko jest jedno małe ALE...
Po sezonie... to będziesz ogrzewał sam zasobnik, a wtedy temp.wody powracającej do kotła jest zupełnie inne niż w sezonie grzewczym, gdy nie używasz priorytetu C.W.U. a zameldowałeś jego wyłączenie wink  więc będzie to miało wpływ także na temp. spalin.
Dlatego porównywanie wyników z tych odmiennych sezonów niewiele powie.. Na pewno będą odmienne, lecz nie tylko z powodu zmiany podłączenia kotła, ale też ilości i rodzajów zasilanych nim obwodów grzewczych...

P.S.
Nie musisz promować moich postów wink umieszczając je w całości...wystarczy mały cytat, żeby było wiadomo, do czego  odnosi się Twoja wypowiedź...

#21 2016-11-04 12:24:21

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

Zamienisz podłączenia u siebie, to się przekonasz jak to działa...
Tylko jest jedno małe ALE...
Po sezonie... to będziesz ogrzewał sam zasobnik, a wtedy temp.wody powracającej do kotła jest zupełnie inne niż w sezonie grzewczym, gdy nie używasz priorytetu C.W.U. a zameldowałeś jego wyłączenie wink  więc będzie to miało wpływ także na temp. spalin.
Dlatego porównywanie wyników z tych odmiennych sezonów niewiele powie.. Na pewno będą odmienne, lecz nie tylko z powodu zmiany podłączenia kotła, ale też ilości i rodzajów zasilanych nim obwodów grzewczych...

P.S.
Nie musisz promować moich postów wink umieszczając je w całości...wystarczy mały cytat, żeby było wiadomo, do czego  odnosi się Twoja wypowiedź...

90'C lub deczko więcej jest właśnie w czasie grzania CWU, albo gdy łącznie pracują na raz 3 pompki. W czasie normalnej pracy jest o wiele mniej. Może uda się mi zmontować jeszcze jakiś elektroniczny czujnik, pożyczę pirometr, nagram filmik.

p.s. Nie promuję ale umieszczam w całości żeby nie zniknęły lub żeby nie zostały zmienione. Kiedyś się to przyda. Swoją drogą te "promowanie" coś cię wewnętrznie boli, masz z tym jakiś problem? smile Jeśli się mylę w temacie odwrotnego podłączenia, to trudno nie mam z tym żadnych kompleksów, że się myliłem. Temat tak jak pisałem szybko się pojawił i zniknie. Ale jak się sprawdzi to chyba nie będziesz mógł po nocach spać big_smile

#22 2016-11-04 14:00:04

darecki
Często się udziela

No właśnie... wyższa temp. spalin jest wtedy... gdy jest wyższa temp. powrotu... więc wszystko się zgadza smile

Promowanie mnie nie "boli" a wręcz przeciwnie big_smile
A o zmiany treści moich postów nie musisz się obawiać...
Jesteś prawdopodobnie na tym forum, jedynym użytkownikiem, który edytował swój post po kilku miesiącach, mocno go rozbudowując o nowe treści... i dobrze o tym wiesz wink
A że nie masz dostępu do mojego konta... to ja też jestem spokojny big_smile

#23 2016-11-04 14:53:28

fotlot
Często się udziela

marecki napisał:

Pisałeś, że masz prostą więc jaką?

...taką  http://www.fotosik.pl/zdjecie/cb4d830b4ebdf36b

.. sama podłogówka i CWU ........grzejniki wywal

#24 2016-11-04 16:57:38

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

No właśnie... wyższa temp. spalin jest wtedy... gdy jest wyższa temp. powrotu... więc wszystko się zgadza smile

Promowanie mnie nie "boli" a wręcz przeciwnie big_smile
A o zmiany treści moich postów nie musisz się obawiać...
Jesteś prawdopodobnie na tym forum, jedynym użytkownikiem, który edytował swój post po kilku miesiącach, mocno go rozbudowując o nowe treści... i dobrze o tym wiesz wink
A że nie masz dostępu do mojego konta... to ja też jestem spokojny big_smile

Udowodnić ci, że treści nie zmieniłem oprócz linku z nieaktualnej picassy na google https://picasa.google.pl/ ? Nie mam żadnych kompleksów co do wypowiedzi a nawet jak się mylę? Nie myli się ten co nic nie robi.

Zastanawia mnie jedno. Bo w jednym z moich wątków (zresztą nie tylko w wielu innych też) zaatakowałeś wręcz mnie, w sensie, że MB wraz z zabrudzeniem popiołem będzie miał wyższą temp spalin a co za tym idzie w hu..k peletu pójdzie w komin. Termometr kupiłem a nawet dwa, nic takiego nie ma miejsca ale to szczegół. Raptem okazuje się, że jednak 100 czy 200'C to jaka to różnica. Zaprzeczysz?

Twoje wyjaśnienie dot. działania przy odwrotnym podłączeniu w minibio brzmi naprawdę sensownie i b.podobnie to rozumiałem ale mam w głowie jeszcze 2 inne wytłumaczenia. Logicznym jest, że nie mogę również tego potwierdzić podłączając to wg instrukcji bo... będę mało wiarygodny. Ale nawet jakby ktoś miał podobną inst jak u mnie i po zmianie nie będzie różnic w temp spalin to trudno, trzeba będzie kulturalnie przeprosić i koniec tematu, do zamknięcia. Teraz idą trochę cieplejsze dni to nie wiem czy jednak tego nie zrobię, dla dobra ogółu

#25 2016-11-04 18:02:35

darecki
Często się udziela

Marecki... jak chcesz prowadzić sensowną dyskusję, to powstrzymaj się od takich sugestii, jak w poprzednim wpisie...
Gdybym ja coś takiego napisał, to zaraz byśmy czytali o chamstwie i trollach wink

Może raczej skup się na jednym temacie w danym wątku...

Jeśli chodzi o zanieczyszczenia wymiennika, to ma ono wpływ na sprawność i temp. spalin... ale nigdy nie twierdziłem, że różnice w spalaniu będą kolosalne... jak Ty to twierdzisz, więc nie naginaj faktów wink. mało tego... w domowych warunkach i przy zmiennych warunkach... nie jesteś w stanie wiarygodnie zinterpretować wyników swoich obserwacji... dlatego moim zdaniem... lepiej jest profilaktycznie czyścić w miarę regularnie kocioł, niż wmawiać sobie, że nie ma to wpływu...

Mało tego...
W Twoim konkretnie przypadku, zanieczyszczenie płomienic, będzie miało nieco mniejszy wpływ na zmiany temp.spalin przy takim podłączeniu jak masz obecnie... w stosunku do tego, co jest przy podłączeniu zgodnie z instrukcją... więc tym bardzie trudno jest Ci to zaobserwować...

Stopka forum