Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik
Nie jesteś zalogowany.
Witam wszystkich. Mam na imię Łukasz i już od dłuższego czasu obserwuje to forum. Ciekawych rzeczy sie dowiedziałem z forum- przeróbka palnika który sie sam czyści, nakładka szamotowa itd. Mam nadzieje ze i ja będę mógł niedługo dołożyć od siebie pare groszy na forum.
Sytuacja wyglada następująco. Narazie mam piec na ekogroszek i już sie nie mogę doczekać kiedy instalator podłączy mi mój nowy piec mini bio b 20 kw :-). Mam obecnie otwarły układ który działa bez zastrzeżeń. I tu pojawił sie problem bo instalator sugeruje mi układ zamknięty podczas wymiany pieca. Hmmm zastanawiam sie tylko po co zmieniać cos co dobrze działa. A może sie mylę ?? Proszę o jakieś sugestie co mam robić. Zostawić jak jest czy wykonać układ zamknięty co tez oznacza ze będę musiał więcej zapłacić za wykonanie prac. Dzięki za sugestie
Offline
Jest jedna zasada - jeśli coś działa dobrze to się tego nie ulepsza bo lepsze jest wrogiem dobrego.
Offline
instalator chce zarobić dlatego chce zmienić.Zostaw jak jest
Offline
Zapytaj go Ile chce za taką przeróbkę. Jeżeli chłop ma pojęcie to krzyknie Ci pewnie kilka tysięcy złotych. Bo zgodnie z obowiązującymi przepisami kotły na paliwo stałe mogą pracować w układzie zamkniętym po wyposażeniu ich w urządzenie do "awaryjnego odbioru ciepła". Np. wężownica schładzająca - koszt ok 500 zł plus montaż i przeróbki orurowania. Do tego naczynie przeponowe i kolejne przeróbki orurowania. Likwidacja zbiorniczka wyrównawczego itd.
Jak krzyknie kilka stów, to zapytaj co chce zrobić. I czy Jego stać na tą przeróbkę, jeżeli zrobi niezgodnie z przepisami bo np. przeróbka na instalację zamkniętą bez dostosowania do przepisów, może skutkować np utratą gwarancji na kocioł.
Ciekawe co wtedy powie magik, który chce bez pojęcia stuknąć kogoś na kilkaset złotych.
Dla własnego bezpieczeństwa mocno tę sprawę przemyśl. Co chcesz zrobić i jaki efekt uzyskać.
Ostatnio edytowany przez karcit (2015-02-25 13:17:21)
Offline
Może on chce Ci zrobić układ z wymiennikiem. Wtedy masz układ zamknięty na grzejnikach a otwarty na kotle.
Offline
I kolejne kilkaset złotych wydanych, tylko czy potrzebnie?
Był już wątek człowieka o wymienniku, gdzie nie mógł domku dogrzać.
Offline
Ja tak mam, ale szczerze mówiąc sam nie wiem dlaczego
Offline
Moim zdaniem wymienniki mają rację bytu jak tworzymy układ w jakimś tandemie no opał stały + GAZ.
Inaczej to tylko kolejne urządzenie do generowania strat. Może się mylę, ale tak myślę.
Offline
Dzięki za wszystkie sugestie. Zostanę przy obecnym układzie a wiec otwartym. Dostałem kosztorys z zaworem 3d zamiast 4d. Powiedział że w moim przypadku zawór 4d jest niepotrzebny. Widziale instalacje przez niego wykonane i ogólnie wyglądały super i nikt nie narzekał ale 2tys za przeróbkę trochę bolą :-)
Offline
Dobrze Ci koledzy radzą, zostaw jak jest. Mimo wszystko otwarty zawsze bezpieczniejszy. Na szczęscie minibio ma elektronikę i nawet jak zapomnisz odkręcić zawór 4D (a ja tak robię jak palę w kominku czyli skecam na 0) piec i tak się wyłączy. 2 kotły da się łączyć również bez wymiennika. U siebie zrobiłem to łącząc sprytnie 2 źródła ciepła powrotami i systemem zaworów zwrotnych.
p.s. Sąsiad ma kominek i to sporej mocy w układzie zamkniętym. Jest tam co prawda wężownica ale co w przypadku braku wody z wodociągu i braku prądu w gniazdku (nie ma awaryjnego zasilania)? Tzw. bomba w salonie.
p.s.2 Rób zawór 4D jeśli chcesz chronić kocioł przed rdzą.
Ostatnio edytowany przez marecki (2015-02-25 19:23:03)
Offline