Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-11-26 06:16:24

jura01
Nowy na forum

wyłączanie kotła

Jak uważacie czy przy takich temperaturach ekonomiczniej wyjdzie wyłączać kocioł na dzień czy lepiej niech idzie cały czas i sam się wyłacza i włacza? u mnie wystarczy ze włączam rano na 2-3 godz i wieczór tez na 3 godz. temp. w domu miedzy 21-24st. Mam kocioł na pellet dopiero od miesiąca i kombinuje smile pierwszy sezon w nowym ocieplonym domu 110m pow. kocioł lazar smart fire11kw spalanie - 15kg starcza na ok poltora dnia z c.w.u 140l pellet platinum. teraz zakupilem olimp zobaczymy potem czy jest jakas roznica

#2 2014-12-01 09:59:26

Woor
Udziela się

Re: wyłączanie kotła

Cześć,

Po pierwsze pytanie, jak masz ocieplony dom. Jeżeli jest ciepły (tak jak u mnie), to przy obecnych temperaturach korzystam z programu czasowego, np. piec chodzi od 5 do 9 rano i od 19 do 23 wieczorem. Tego wystarcza aby temp. w domu oscylowała w granicach 22-23 stopnie, plus woda CWU. Powierzchnia ogrzewana to 110 metrów.

Porównuję - mój sąsiad pali piec cały czas na minimum, i u niego dziennie piec zjada worek peletu (15 kg), u mnie worka wystarcza na 1,5 dnia. Czyli oszczędność w moim wypadku jest, a temperatury w domu mamy bardzo podobne.

Z drugiej strony, u siebie mam cały parter podłogówkę, więc to też ma znaczący wpływ na komfort cieplny. Ze zwykłymi kaloryferami chyba musiałbym załączać piec częściej.

Jeżeli masz czujnik temperatury pokojowej, to możesz ustawić hysteryzę pieca na max - 20 stopni. Jak się pomieszczenie nagrzeje do zadanej w nastawach, piec się wygasi, i będzie się musiał ostudzić o te 20 stopni (co zajmie mu przynajmniej 2 godziny). Będzie to takie pośrednie rozwiązanie, ale musiałbyś trochę zaoszczędzić nie tracąc przy tym znacząco na komforcie cieplnym.

Powodzenia z eksperymentami smile

Wojtek

#3 2014-12-01 23:42:31

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Re: wyłączanie kotła

Podobnie to realizuję jak kolega Woor. Podobnie bo czasowe załączanie przy przejściowej temp robię za pomocą komina z płaszczem wodnym. Przejściowej czyli +5 do -5 około pi razy okno, zależnie od humoru. A jak nie mam/ nie mamy czasu z drugą połową, lub nas nie ma w domu, to odpalam takie cudo w kotłowni p.t mini bio na kilka dni nonstop. Pozycję zaworu 4d mam już wyćwiczoną więc po 1h od odpalenia mogę na kilka dni wyjść z domu a te małe zielone coś ma dbać o to, że jak wróce ma być ciepło. smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

Stopka forum