Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-10-28 14:58:29

Woor
Udziela się

Czy możliwy update softu Mini Bio?

Witam,

Mam pytanie do Kostrzewy, czy byłby możliwy update softu dla pieca Mini Bio Luxury 10 kW (z nowym "krótkim" białym palnikiem 16 kW). Zauważyłem 2 irytujące mnie problemy, które softwarowo mogłyby być rozwiązane.

1) "Górna" histereza pieca - czy byłaby możliwość zmiany softu w taki sposób, aby piec nie wygaszał się po przekroczeniu zadanej temperatury pieca o 5 stopni? U mnie jest tak, że jeżeli automat wystawia 55 stopni, to po dogrzaniu do 60 stopni piec się wygasza. Zmieniałem parametr pieca "histereza" nawet na 20 stopni, i działa to tylko "w dół", czyli o tyle stopni piec musi się wychłodzić względem zadanej temperatury pieca zanim nastąpi ponowne uruchomienie. Opisuję dokładniej, dlaczego mnie ten parametr irytuje. Po starcie pieca, palnik zaczyna chodzić na 100% mocy. Po osiągnięciu zadanej temperatury (np. 55 stopni) palnik powoli zmniejsza moc. Według mnie, modulacja mocy zachodzi zbyt powoli, i palnik zbyt wolno zmniejsza moc. W tym czasie temperatura dalej rośnie, bo dodatkowo ceramika w piecu dodaje inercji. I w taki sposób temperatura wzrasta do 60 stopni (chcę zauważyć, ze temp max pieca mam wystawioną na 70 stopni, czyli tu też nie ma problemu) i piec zaczyna się wygaszać, mimo, że cały system grzewczy jest jeszcze zimny. Jest to irytujące, bo muszę odczekać histerezę aż piec się wychłodzi, znowu wystartuje, a w ciągu tego czasu w domu jest zimno. Jak jestem w domu, to rozwiązuje ten problem poprzez otwarcie mieszacza 4D na maksimum, ale przecież nie zawsze jestem w domu i nie mogę nad tym cały czas panować, bo w koncu od czego jest automatyka.

2) Dodanie histerezy do czujnika pokojowego. Korzystam z czujnika pokojowego i znowu kolejny problem. Po nagrzaniu się pomieszczenia do zadanych 22 stopni, piec wyłącza pompy (i jeżeli w tym czasie nie grzeje cwu), szybko się przegrzeje i wygasi. Po 5 minutach, jak temperatura w pokoju spadnie do 21,9, piec otrzymuje sygnał na start, i znowu wystartuje jak tylko temperatura pieca spadnie o zadaną w parametrze histereza. W praktyce wygląda to tak, że piec startuje co pół godziny żeby popracować przez 5 minut i znowu się wygasza. Wg mnie jest to strasznie nieefektywne wykorzystanie jak i peletu, tak i prądu, żywotności grzałki itd. Natomiast jeśli mógłbym ustawić, że po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju piec mógłby odczekać aż temperatura spadnie o zadaną histerezę, np. 0,3 albo 0,5 stopnia, to byłbym szczęśliwym użytkownikiem.

Panie Doradco, czy firma Kostrzewa rozważyłaby możliwość zaprogramowania tego typu rozwiązan? Sam pracuję w branży IT i wiem, że jest to możliwe i nieskomplikowane. Myślę, że tego typu odnowienie softu inni użytkownicy przyjęliby z radością.

W międzyczasie pytanie do forumowiczów - czy ktoś z Was ma podobne problemy? Może znalazł sposoby na ich rozwiązanie?

Z góry dzięki za komentarze.

Pozdr.,

Wojtek

#2 2014-10-28 18:03:31

wtatko
Udziela się
Od: Turek

Re: Czy możliwy update softu Mini Bio?

witam, na dzień dobry zmniejszyłbym moc palnika (100%) poprzez obniżenie czasu podawania, wtedy powinien dłużej dochodzić smile i tak szybko się nie wyłączać.
a co do czujnika pokojowego to zmienić na regulator pokojowy (skoro nie ma innej opcji w ustawieniach)
Ja owszem, ktoś napiszę korzystam z innego palnika (Pellas) i mam inne rozwiązania, ale faktycznie jest taka opcja jak nadzór - gdzieś tam już o tym na forum pisałem a sterowanie w pokoju to ecoSTER 200
pozdrawiam i liczę że choć pierwszy akapit rozwiąże trochę problem
wtatko

przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących smile
i wszystkie możliwe bajery do obsługi z sieci wink

#3 2014-10-29 08:58:32

groszeq
Udziela się

Zgadzam sie z Woor i przyłączam do pytania/prośby.

wtatko napisał:

witam, na dzień dobry zmniejszyłbym moc palnika (100%) poprzez obniżenie czasu podawania, wtedy powinien dłużej dochodzić smile i tak szybko się nie wyłączać.

Ja juz mam obniżoną i to średnio pomaga.

#4 2014-10-31 07:47:10

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Wasze spostrzeżenia zostały przekazane dla naszych programistów. Jeżeli wprowadzone zmiany przejdą pomyślnie testy program zostanie zmieniony. O zmianach programu poinformuje was na forum.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy.

#5 2014-11-01 11:56:11

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Woor napisał:

Witam,
W międzyczasie pytanie do forumowiczów - czy ktoś z Was ma podobne problemy? Może znalazł sposoby na ich rozwiązanie?

Z góry dzięki za komentarze.

Pozdr.,

Wojtek

Ja już nie zakładam nowego wątku bo dokładnie o to samo chciałem zapytać, czyli o tą górną histeryzę. Na razie ratuję się tym, że zmniejszam celowo moc MAX palnika i piec nie rozpędza się tak mocno. Soft powinien szybciej reagować na wzrost temperatury. Przydała by się taka opcja w trybie serwisowym.

Z opcji, które da sie wrzucić na listę życzeń: stałe podświetlenie wyświetlacza. Jest to upierdliwe bo trzeba zawsze dotknąć panel żeby załączyć diody podświetlenia. Sterownik od kominka ma taką opcje, podświetlenie jasność wyrażone w % w trybie pracy i czuwania. Proste i działa. Jeden rzut okiem i wiemy czy wszystko jest ok.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#6 2014-11-03 09:22:56

Woor
Udziela się

doradca kostrzewa napisał:

Wasze spostrzeżenia zostały przekazane dla naszych programistów. Jeżeli wprowadzone zmiany przejdą pomyślnie testy program zostanie zmieniony. O zmianach programu poinformuje was na forum.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy.

Panie Doradco,

Dziękuję za uwzględnienie jak się okazuje, nie tylko moich, ale i problemów innych użytkowników. Mam nadzieję, że nowe funkcje przejdą fazę testową i szybko będziemy się mogli cieszyć lepiej funkcjonującym sprzętem.

Odnośnie ograniczenia mocy palnika - jest to takie pośrednie rozwiązanie, bo wtedy piec dłużej się wygrzewa po dłuższym postoju. Z drugiej strony, zauważyłem, że modulacja działa w dosyć ciekawy sposób. Po pierwszym odpaleniu palnik wali na 100%, i powoli zmniejsza moc. Natomiast po przegrzaniu, wygaszeniu i ponownym starcie palnik startuje od niskich mocy, i bardzo powoli ją zwiększa. Wtedy nie ma żadnego problemu, ale jak pisałem poprzednio, to wygaszenie było absolutnie niepotrzebne.

Jeszcze jeden argument "za" odnośnie "górnej histerezy. Zdarzyło się u mnie tak, że miałem ustawioną temperaturę CWU na 55 stopni, delta źródła CWU na 5. Automat pieca podbił temperaturę do 60 stopni, woda osiągnęła zadaną temperaturę, i momentalnie automat zmniejszył temperaturę pieca do 54 stopni (bo tyle akurat wystawił według potrzeb ogrzewania CO). Rezultat - piec się wygasza, mimo zapotrzebowania na ciepło dla CO.

Pozdr.,

Wojtek

#7 2014-11-03 12:18:29

marecki
Często się udziela

Kolego Woor, ja nie mam żadnych czujników pogodowo pokojowych. Odpalam piec na kilka dni i go nie wygaszam. Zawór 4d ustawiam na tyle ile potrzebuję ciepła. Czyli przy obecnych temp. palnik chodzi minimalnie przy podawaniu 1,2 do 2.0. I znowu potwierdzam to co masz u siebie czyli: górna histeryza głupieje przy grzaniu wody użytkowej. Automatyka reaguje zbyt wolno na wzrost temp. Gdyby można by ustawić temp "górną" inną niż 5'C od zadanej nie było by pewnie problemu. Mam nadzieje, że osoby odpowiedzialne za soft to czytają.

Ostatnio edytowany przez marecki (2014-11-04 07:12:03)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#8 2014-11-09 16:08:24

kormoran
Zaczyna się udzielać

Na początek witam wszystkich. Od trzech tygodni jestem mam nadzieję szczęśliwym posiadaczem pieca Mini bio 10kw. Nie chciałem zakładać nowego wątku, więc dodam moje spostrzeżenie tutaj. Dokładnie chodzi o sam przebieg wygaszania pieca. Nie wiem jak u was, ale u mnie kocioł dość długo się wygasza ok 8 min, pomimo tego, że foto komórka po ok 2min pokazuje zero. Przez te pozostałe sześć minut wentylator chodzi z mocą 100% wraz z podajnikiem palnika, a tym samym zużywają nie potrzebnie energię i dodatkowo wentylator wdmuchuje powietrze, które chłodzi cały piec. Osobiście w ustawieniach nie znalazłem nic, aby można było to zmienić. może warto by to także przeanalizować i pokusić się o zmianę.

#9 2014-11-10 09:41:39

doradca kostrzewa
Często się udziela
Serwis

Czas wygaszania musi trwać tak długo. W Twoim przypadku jest kocioł 10kW i na palniku zalega mało niespalonego jeszcze paliwa u innych użytkowników, gdy palnik jest 40kW tego pellletu jest znacznie więcej. Palnik ma za zadanie zdmuchnąć wszystkie pozostałości po paleniu pelletu. Krótki czas spowoduje ,że palnik się nie oczyści. Nie spotkałem się jeszcze z informacją , aby przy wygaszaniu kocioł się chłodził, a wręcz przeciwnie jego temperatura rośnie od zadanej około 5 stopni.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#10 2014-11-10 17:27:24

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Jeżeli chodzi o przyrost lub spadek temperatury to zależy właśnie od ilości paliwa na ruszcie na początku procesu wygaszania. Jeżeli jest go dużo to temperatura wzrośnie. jeżeli mało i szybko to zrzuci to resztę czasu siłą rzeczy musi wychładzać. smile

Faktem jest, że zazwyczaj temp rośnie smile

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#11 2014-11-10 18:46:21

marecki
Często się udziela

kormoran napisał:

Na początek witam wszystkich. Od trzech tygodni jestem mam nadzieję szczęśliwym posiadaczem pieca Mini bio 10kw. Nie chciałem zakładać nowego wątku, więc dodam moje spostrzeżenie tutaj. Dokładnie chodzi o sam przebieg wygaszania pieca. Nie wiem jak u was, ale u mnie kocioł dość długo się wygasza ok 8 min, pomimo tego, że foto komórka po ok 2min pokazuje zero. Przez te pozostałe sześć minut wentylator chodzi z mocą 100% wraz z podajnikiem palnika, a tym samym zużywają nie potrzebnie energię i dodatkowo wentylator wdmuchuje powietrze, które chłodzi cały piec. Osobiście w ustawieniach nie znalazłem nic, aby można było to zmienić. może warto by to także przeanalizować i pokusić się o zmianę.

A to mini bio z sondą czy bez? U mnie wygasza się różnie ale spokojnie 5-10min. Ale 100% wiatrak chodzi tylko na sam koniec kilkanaście sekund. Może to zależy czy masz sondę?

#12 2014-11-10 19:08:31

kormoran
Zaczyna się udzielać

Bez sondy. Co do samego czasu wygaszanie to faktycznie może i u mnie są różnice przy poszczególnych wygaszaniach. Dziś zmierzę to jeszcze raz. Natomiast na pewno wentylator chodzi cały czas od początku do końca procesu na 100%. Co do spadku temp. to to u mnie też rośnie, tylko na pewno nie jest to związane ze spalaniem paliwa na ruszcie, gdyż już go tam nie ma. Podejrzewam, że jeśli wyłączy się wentylator po tym jak fotokomórka pokarze 0 to temp. też wzrośnie. Tym bardziej, że najczęściej piec przekracza te magiczne 5 stopni po, których się wygasza gdy pompy już nie chodzą. Brak obiegu wody powoduje dodatkowy wzrost jej temp. nie spowodowany pracą wentylatora. Tak przynajmniej mi się wydaje.

Ostatnio edytowany przez kormoran (2014-11-10 19:24:36)

#13 2014-11-12 17:17:29

marecki
Często się udziela

Bez przesady ile ten wentylator ciągnie prądu. To chyba lepiej, że działa na 100% i porządnie oczyści palnik. U mnie przy wygaszaniu went. kręci się prawdopodobnie na podstawie sondy, dopiero na sam koniec zrobi 100%. I nie wiem czy od razu 100% nie było by lepsze. Zreszta jak dobrze poszukasz na forum to u innych tez czysci sie na 100% smile

I tak co do update softu: przydał by się jakiś sygnał dźwiękowy/ alarm przy zbliżaniu się do przegrzania palnika, regulowany albo stały zakres temperatur. Przyda się w sytuacji kiedy palnik zalepi się spiekiem np. z marnej jakości peletu bo juz o tym pisałem.

Ostatnio edytowany przez marecki (2014-11-12 17:20:19)

#14 2014-11-13 09:35:20

Woor
Udziela się

Odnośnie wygaszania, to może to zależy od modelu. Moje Mini Bio Luxury (krótki nowy palnik 16 kW) podczas wygaszania cały czas chodzi na 100%. Może ten czas i mógłby być trochę krótszy, ale nie narzekam, bo mam czysty palnik. Chociaż z drugiej strony, skoro możemy w trybie serwisowym zmieniać takie parametry jak podawanie, moc dmuchawy, dawkę startową paliwa itd., to dorzucenie takiej opcji jak czas wygaszania może by się i sprawdził w pewnych sytuacjach.

Ja to bardziej czekam na update wspomniany w oryginalnym poście - czyli dodanie górnej histerezy pieca i dodanie histerezy do czujnika/regulatora pokojowego.

Przy okazji pytanko z innej beczki (bo nie znalazłem tego w instrukcji) - jakie jest optymalne ciśnienie w systemie grzewczym dla danego pieca? Instrukcja wspomina o max 2 atmosferach, u mnie, gdy system jest zimny, mam 1 atmosferę, po nagrzaniu skacze do 1,5. Jest to ok, czy za dużo/za mało?

Pozdr.,

Wojtek

#15 2014-11-13 10:59:17

doradca kostrzewa
Często się udziela
Serwis

Szanowni Forumowicze zmiany programu są przewidziane na początek przyszłego roku. Do tego czasu będą zbierane wszystkie wasze sugestie dotyczące automatyki Platinum Bio.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#16 2014-11-13 11:59:18

marecki
Często się udziela

I to mi się podoba. Proponuję "doradcy" wpisać zmiany proponowane przez użytkowników a przewidziane w update softu, wypisać w punktach. I ewentualnie dopisywać zatwierdzone.

Np moja propozycja:

1. Prawidłowo działająca histeryza z możliwością regulacji + szybsza reakcja na wzrost temp.
2. Stałe podświetlenie wyświetlacza z możliwością regulacji jasności w % praca/czuwanie.
3. Dodanie na głównym wyświetlaczu z temp kotła wartości w % z jaką pracuje kocioł (bez wchodzenia niepotrzebnie w menu).
4. Dodanie opcji nie wyłączania pompek przy zupełnym wyłączeniu kotła przyciskiem ON/OFF.
5. Dodanie mocy lub podawania do wykresu czasowego z temp kotła.
6. Alarm dźwiękowy przy zbliżaniu się do przegrzania palnika (technicy powinni wiedzieć ile stopni C to za dużo ale proponuje np. 50-55'C)

p.s. Kolego Woor, masz instalacje zamknięta czy otwartą?

#17 2014-11-13 12:48:11

Woor
Udziela się

marecki napisał:

I to mi się podoba. Proponuję "doradcy" wpisać zmiany proponowane przez użytkowników a przewidziane w update softu, wypisać w punktach. I ewentualnie dopisywać zatwierdzone.

Np moja propozycja:

1. Prawidłowo działająca histeryza z możliwością regulacji + szybsza reakcja na wzrost temp.
2. Stałe podświetlenie wyświetlacza z możliwością regulacji jasności w % praca/czuwanie.
3. Dodanie na głównym wyświetlaczu z temp kotła wartości w % z jaką pracuje kocioł (bez wchodzenia niepotrzebnie w menu).
4. Dodanie opcji nie wyłączania pompek przy zupełnym wyłączeniu kotła przyciskiem ON/OFF.
6. Alarm dźwiękowy przy zbliżaniu się do przegrzania palnika (technicy powinni wiedzieć ile stopni C to za dużo ale proponuje np. 50-55'C)

p.s. Kolego Woor, masz instalacje zamknięta czy otwartą?

Dodaje punkty i koryguje punkt 1:

1. Prawidłowo działająca histereza z możliwością 2 regulacji: histereza "w dół" (wychładzanie) histereza "w górę" (przegrzewanie) + szybsza reakcja na wzrost/spadek temp. pieca
7. Dodanie histerezy do czujników pokojowych (możliwość wychłodzenia pomieszczenia o deltę zadaną w nastawieniach, np. o 0,2 bądź 0,3 stopnia itd.)
8. Szybsze sterowanie siłownikiem mieszacza 3D/4D. Obecnie czas między sygnałem do pracy mieszacza jest zbyt długi (przynajmniej dla mojego systemu CO)
9. Dopracowanie trybu pogodowego w taki sposób, aby temperatura CO zawsze się równała z tą zadaną z krzywej temperatury. Obecnie działa to tak, że im większa różnica między temperaturą zadaną w pokoju a temperaturą faktyczną, to piec na system CO wysyła o wiele większą temp. niż zadana. Np 60 stopni zamiast 40 wystawionej wg krzywej). W miarę wygrzewania pomieszczenia temperatura CO zaczyna spadać zanim osiągnie zadaną wg krzywej. Jeżeli komuś taki tryb pracy odpowiada, to proszę o dodanie po prostu opcji: Szybkie dogrzewanie do temp zadanej on/off.
10. Możliwość ustawienia minimalnej temperatury pracy pieca w trybie Auto. Obecnie jest to 50 stopni, jednak ja wolę jak piec pracuje przy lekko wyższych temperaturach (np. 55)

Mam nadzieję, że większość punktów będzie rozpatrzona przez Kostrzewę.

P.S. Marecki, jeżeli szczerze, to nie wiem czym się rózni system otwarty od zamkniętego. Mam zwykłe kaloryfery które steruję mieszaczem 4D i podłogówkę którą reguluje zestaw podmieszania. Na wyjściu z pieca mam zainstalowane naczynie wzbiorcze (taki czerwony balon z nadmuchiwaną dętką w środku).

#18 2014-11-13 15:15:58

marecki
Często się udziela

UPDATE:

v1.1 Prawidłowo działająca histereza z możliwością 2 regulacji: histereza "w dół" (wychładzanie) histereza "w górę" (przegrzewanie) + szybsza reakcja na wzrost/spadek temp. pieca

7. Dodanie histerezy do czujników pokojowych (możliwość wychłodzenia pomieszczenia o deltę zadaną w nastawieniach, np. o 0,2 bądź 0,3 stopnia itd.)

8. Szybsze sterowanie siłownikiem mieszacza 3D/4D. Obecnie czas między sygnałem do pracy mieszacza jest zbyt długi (przynajmniej dla mojego systemu CO)

9. Dopracowanie trybu pogodowego w taki sposób, aby temperatura CO zawsze się równała z tą zadaną z krzywej temperatury. Obecnie działa to tak, że im większa różnica między temperaturą zadaną w pokoju a temperaturą faktyczną, to piec na system CO wysyła o wiele większą temp. niż zadana. Np 60 stopni zamiast 40 wystawionej wg krzywej). W miarę wygrzewania pomieszczenia temperatura CO zaczyna spadać zanim osiągnie zadaną wg krzywej. Jeżeli komuś taki tryb pracy odpowiada, to proszę o dodanie po prostu opcji: Szybkie dogrzewanie do temp zadanej on/off.

10. Możliwość ustawienia minimalnej temperatury pracy pieca w trybie Auto. Obecnie jest to 50 stopni, jednak ja wolę jak piec pracuje przy lekko wyższych temperaturach (np. 55)

p.s. No różni się zasadniczo. Ja mam otwarty ze względu na połączenie kominka z płaszczem wodnym bez wymiennika. U sąsiada na zegarze jest cisnienie 2.0 a ma gazowy z w/w kominkiem w systemie zamkniętym (hydraulik zrobił mu kominek z płaszczem w systemie zamkniętym, więzienie za to ale cóż...)

Ostatnio edytowany przez marecki (2014-11-13 15:21:12)

#19 2014-11-17 19:33:32

mskoni
Nowy na forum

Co do "górnej histerezy" i wyłączania kotła przez przegrzanie to rozwiązaniem zastępczym może być zmniejszenie współczynnika korekcji w ogrzewaniu. Ja miałem standardowo chyba 6. W tej chwili zmniejszyłem do 1 i kocioł nie doprowadza do przegrzania i wygaszenia się. Powoduje to jednak trochę dłuższe nagrzewanie kotła. W takim ustawieniu dużo rzadziej kocioł pracuje z maksymalną mocą a częściej z mniejszą

Jeśli chodzi o pkt. 10 to nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale ta opcja już jest menu Ogrzewanie-Serwis-Tco zadana ręcznie. Ta temperatura + stopnie wyliczone ze współczynnika korekcji dają temperaturę w trybie auto dla ogrzewania

Dla mnie brakującym elementem oprogramowania jest  większa niż jedna liczba programów czasowych dla ogrzewania i wody. Dość często muszę modyfikować programy, gdyż moja obecność w domu jest inna. Tak można by utworzyć sobie kilka profili dla ogrzewania i dla wody i wybierać jeden aktywny.

Do Doradcy - do jakich sterowników (wersji sprzętowych) kotła będzie można wgrać nowy firmware ?

#20 2014-11-18 08:26:00

Woor
Udziela się

mskoni napisał:

Co do "górnej histerezy" i wyłączania kotła przez przegrzanie to rozwiązaniem zastępczym może być zmniejszenie współczynnika korekcji w ogrzewaniu. Ja miałem standardowo chyba 6. W tej chwili zmniejszyłem do 1 i kocioł nie doprowadza do przegrzania i wygaszenia się. Powoduje to jednak trochę dłuższe nagrzewanie kotła. W takim ustawieniu dużo rzadziej kocioł pracuje z maksymalną mocą a częściej z mniejszą

Sprawdziłem to u siebie, i żadnej zmiany nie zauważyłem poza zmianą temperatury kotła ustawionej z automatu.

mskoni napisał:

Jeśli chodzi o pkt. 10 to nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale ta opcja już jest menu Ogrzewanie-Serwis-Tco zadana ręcznie. Ta temperatura + stopnie wyliczone ze współczynnika korekcji dają temperaturę w trybie auto dla ogrzewania

Zagadzam się, jeżeli piec chodzi w trybie ręcznym. Po przestawieniu pieca w tryb pogodowy, ten parametr nie ma żadnego znaczenia.

mskoni napisał:

Dla mnie brakującym elementem oprogramowania jest  większa niż jedna liczba programów czasowych dla ogrzewania i wody. Dość często muszę modyfikować programy, gdyż moja obecność w domu jest inna. Tak można by utworzyć sobie kilka profili dla ogrzewania i dla wody i wybierać jeden aktywny.

Do Doradcy - do jakich sterowników (wersji sprzętowych) kotła będzie można wgrać nowy firmware ?

Fajny pomysł - ja mam 2 obwody grzewcze plus CW. Czyli jeżeli chcę zaprogramować jednakowy program czasowy dla wszystkich 3 obwodów, to muszę wchodzić do każdego menu z osobna.

#21 2014-11-18 08:32:36

Woor
Udziela się

Update:

v1.1 Prawidłowo działająca histereza z możliwością 2 regulacji: histereza "w dół" (wychładzanie) histereza "w górę" (przegrzewanie) + szybsza reakcja na wzrost/spadek temp. pieca

11. Możliwość grupowania obwodów grzewczych w taki sposób, aby z zaprogramowanie programu czasowego działało na wszystkie wybrane obwody.

12. Ponowne rozpalenie w trakcie wygaszania. Podczas zmiany nastaw w menu zdarzyło mi się coś przełączyć, że piec zaczął się wygaszać. Zmieniłem parametr z powrotem, piec otrzymał sygnał do pracy, ale mimo wszystko się wygasił i rozpalił ponownie. Uważam, że jeżeli fotokomórka widzi ogien na palniku, to wystarczy wyregulować dmuchawę i dodać paliwa i po sprawie.

P.S. mskoni, czy możesz sprecyzować swoje życzenie odnośnie programów czasowych? Ja dodałem punkt 11 od siebie, możesz do niego dopisać swoje życzenie

#22 2014-11-18 08:48:01

mskoni
Nowy na forum

Update:

11. Możliwość grupowania obwodów grzewczych w taki sposób, aby z zaprogramowanie programu czasowego działało na wszystkie wybrane obwody.

12. Ponowne rozpalenie w trakcie wygaszania. Podczas zmiany nastaw w menu zdarzyło mi się coś przełączyć, że piec zaczął się wygaszać. Zmieniłem parametr z powrotem, piec otrzymał sygnał do pracy, ale mimo wszystko się wygasił i rozpalił ponownie. Uważam, że jeżeli fotokomórka widzi ogien na palniku, to wystarczy wyregulować dmuchawę i dodać paliwa i po sprawie.

13. Możliwość wprowadzenia kilku programów czasowych dla jednego obwodu grzewczego i wybór z nich jednego aktywnego. Np. dla CWU wprowadzam dwa programy czasowe "cały dzień" i "tylko wieczór" i następnie wskazuje który jest aktywny.

#23 2014-11-18 09:09:46

mskoni
Nowy na forum

Woor napisał:

mskoni napisał:

Sprawdziłem to u siebie, i żadnej zmiany nie zauważyłem poza zmianą temperatury kotła ustawionej z automatu.

Być może znaczenie ma tu wersja oprogramowania lub to, że używasz sterowania pogodowego. Ja ma tylko tryb auto z czujnikiem pokojowym.  U mnie zmniejszenie współczynnika korekcji "przyhamowało" kocioł. I teraz nie reaguje on tak agresywnie przy nagrzewaniu. Wcześniej po rozpaleniu szybko dążył do 100 i zmniejszał moc 100, jak już osiągnął temperaturę kotła w trybie auto. Skutkowało to  wygaszeniem. Zmiana współczynnika obniżyła nieznacznie temperaturę auto kotła np. z 63 do 60. Zmianę tą najlepiej było widać przy pierwszym rozgrzewaniu bo przy kolejnym jak sam zauważyłeś kocioł potrafił sam zmniejszyć moc.
W czasie pracy kotła zmniejszenie tego współczynnika u mnie skutkuje obniżeniem mocy od kilku do nawet 20%. Temperatura kotła zmienia się w tym momencie nieznacznie o kilka stopni i kocioł się nie przegrzewa tylko pracuje w okolicy temperatury auto. Być może zjawisko to jeszcze występuje ale w znacznie mniejszym stopniu. Przyjże się jeszcze temu uważniej i jeśli zauważę że faktycznie to nic nie daje to dam znać.
Druga sprawa, to czy aby na pewno warto to przestawić. Kocioł pracuje dłużej z mniejszą mocą a więc i z mniejsza sprawnością a i z  większym poborem prądu.

#24 2014-11-18 11:48:27

marecki
Często się udziela

[...] Kocioł pracuje dłużej z mniejszą mocą a więc i z mniejsza sprawnością a i z  większym poborem prądu.

Nie zgodzę się z tym. Nie uwzględniłeś ile razy na dobę działa grzałka. Ile razy piec gasnie i się rozpala. Trochę pelletu spada też bezpowrotnie przy dwukrotnym czyszczeniu palnika (start/stop palnika). Akurat uważam, że pobór prądu zostawić trzeba w spokoju, różnice będą marginalne tego nie unikniesz. Nawet w instrukcji napisali 60-120W praca, 330W rozpalanie. To już taniej będzie śmieciuch z grawitacją lub z jedną pompką chyba smile

To samo dotyczy sprawności. Mini bio to nie kocioł zasypowy, czy tam inny śmieciuch. Z tego co zaobserwowałem bez problemu potrafi działać z małą mocą. Nic się nie zasyfia, nie smoli, wszystko nadal się spala bez problemu czy to mała ilość pelletu czy z większą ilością na podajniku. W końcu po to został skonstruowany. Dlatego też jak go odpalam to działa do czasu zapełnienia popiołem, z reguły 6-7 dni.

Ostatnio edytowany przez marecki (2014-11-18 11:49:26)

#25 2014-11-18 12:12:11

Woor
Udziela się

Zgadzam się z Mareckim. I dlatego proponujemy górną regulowaną histerezę, jak komuś odpowiada częściejsze odpalanie pieca, to będzie sobie mógł tak zostawić. Bo przypuszczam, że standardowa temperatura pozostanie ustawiona na +5 stopni jak jest teraz. Patrząc na mój piec, to temperatura +7 musiałaby być wystarczająca, ale w Menu możliwość podbicia do powiedzmy nawet +10 stopni miałaby sens w przypadku ustawionej wyższej temperatury CWU. Przykład, jeżeli ustawiłbym temp. CWU na 60 stopni, to piec ustawiłby się na powiedzmy 65, po nagrzaniu wody automat z reguły ustawi temperaturę na coś w okolicy 55 (dla grzania CO). Wtedy palnik musiałby się ustawić na minimalną możliwą moc (powiedzmy 30%), i temperatura powoli spadłaby do tych zadanych 55 bez potrzeby wygaszania.

P.S. Marecki, wnioskując z Twojej wypowiedzi odnośnie systemów zamknięty/otwarty, to tak wynika, że ja mam zamknięty. Nadmiar ciśnienia jest kompensowany przez naczynie wzbiorcze, a w ekstra sytuacji mam zawór ciśnieniowy, który "wybija" bodajże przy 3 atm. A więc wracając do tematu - jakie ciśnienie jest ok? Przypomnę, że na zimno mam 1 atm, na gorąco 1,5 atm

Stopka forum