Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-01-14 09:30:17

Woor
Udziela się

Tryb pracy auto

Witam forumowiczów,

Od kilku miesięcy jestem posiadaczem kotła Mini Bio w wersji Luxury. Ponieważ posiadam dodatkowe czujniki (temperatury zewnętrznej, wewnętrznej, CO), niejako jestem "zmuszony" do korzystania z trybu pracy auto, bo inaczej te wszystkie czujniki nie bardzo mają sens. 

I tu pojawia się pytanie: mój kocioł w trybie auto ciągle ustawia temperaturę kotła na 50 stopni (obieg cwu wyłączony). Dopóki dom jest zimny, automatyka kotła wystawia temperaturę CO też do tych 50 stopni (temperaturą CO kieruje sterownik mieszacza 4D). Dopiero jak temperatura w pomieszczeniu zbliży się do zadanej, komputer zmniejsza temperaturę CO do zadanej w nastawach (np. 42 stopnie przy zerze na zewnątrz). Niepokoi mnie fakt, bo ktoś na tym forum pisał, że temperatura kotła powinna być przynajmniej o 15 stopni wyższa niż temp. CO. Więc czy tak musi być, czy mam jakieś problemy z automatyką? Dla porównania, mój sąsiad ma kocioł firmy Lazar, i u niego kocioł zawsze chodzi na wyższych temperaturach, co jest niby zdrowsze dla kotła.

Kolejne pytanie: te 50 stopni w trybie auto zmusiły mnie do obniżenia temperatury startu pomp do 42 stopni, ponieważ komputer bardzo wolno otwiera mieszacz, co często skutkuje śmieszną sytuacją - system grzewczy jest zimny, ponieważ mieszacz jeszcze się nie otworzył, natomiast kocioł zaczyna się wygaszać, bo już o kilka stopni przekroczył zadaną temperaturę. Może ktoś zna sposób, jak podnieść "górną" histerezę? Ponieważ parametr "histereza" w menu kotła działa tylko "w dół" czyli o ile może się kocioł wychłodzić.

No i na koniec, generalnie jestem zadowolony z kotła. Bardzo pomogło mi zatkanie od góry szamotowej nakładki na palnik wg wskazówek na tym forum. Zmniejszyło to znacząco spieki. Dzięki forumowiczu!

Pozdrawiam ciepło!

#2 2014-01-14 13:35:04

vader
Często się udziela

Re: Tryb pracy auto

a moze by tak ustawic temp 60stopni i histereze 10

#3 2014-01-14 13:55:31

Woor
Udziela się

Aby zadać temperaturę kotła np na 60 stopni, muszę przełączyć tryb pracy kotła z auto na tryb ręczny. Działa to wszystko fajnie, tylko wtedy, kiedy korzystam z programu czasowego-ekonomicznego (np. w nocy), kocioł nie przełącza się na 7 stopni, tylko załącza się co kilka godzin aby dogrzać się do tych 60 stopni. Wg mnie jest to po prostu strata peletu i żywotności grzałki. Jest to podstawowa przyczyna, dlaczego chcę rozgryźć tryb auto, bo podoba mi się, jak kocioł przechodzi na te 7 stopni kiedy nie potrzebuję grzania.

A propos histerezy, próbowałem ustawiać ją nawet na 20 stopni, ale mimo tego kocioł zaczyna się wygaszać jak osiągnie mniej więcej 5 stopni więcej niż temperatura zadana (np. jeżeli mam nastawione 60, to się wyłączy przy 65, pomimo 20 stopni histerezy). Podejrzewam, że histereza działa tak jak pisałem, czyli "w dół" (delta temperatury o ile kocioł może się wychłodzić do ponownego uruchomienia)

#4 2014-01-14 14:07:01

vader
Często się udziela

tez tak mialem ze nie chcial schodzic na 7 stopni,zmieniłem czujnik pokojowy na estyme bo ten co mialem zle współpracował ze sterownikiem.Jaki masz czujnik pokojowy?

#5 2014-01-14 14:13:24

Woor
Udziela się

Standardowy od Kostrzewy. Nazywa się chyba CTP-02 (taki z kółkiem do regulacji + - 3 stopni). Myślałem już, że to może problem z czujnikiem, próbowałem w ogóle odłączać czujnik temperatury w menu (w serwisie ogrzewania: czujnik temp. wewnętrznej na nie), ale nic się nie zmieniło...

#6 2014-01-14 14:19:06

vader
Często się udziela

mam taki sam czujnik,spróbuj zawyzyc temp.na czujniku i sprawdz czy piec znowu sie uruchomi,moze masz wlaczone ciągłe grzanie cwu?

#7 2014-01-14 14:23:48

Woor
Udziela się

Spróbuję pokręcić ten czujnik, chociaż nie do końca rozumiem, co to da, poza zmianą temperatury zadanej w pomieszczeniu.

A cwu mam zupełnie wyłączone, bo jeszcze nie mieszkam w domu (trwają prace wykończeniowe)

#8 2014-01-14 14:34:07

Woor
Udziela się

Najnowszą instrukcję możesz znaleźć pod odnośnikiem:

http://www.kostrzewa.com.pl/files/PDF/mini_bio/2013_11_14_Kostrzewa_instrukcja_MB+MBL_PLV_11-13_PL.pdf

P.S. Jest ona o niebo lepsza niż ta, którą otrzymałem z kotłem.

Odnośnie współczynnika korekcji, urywek z instrukcji:

Korekcja temperatury zadanej c.o. względem zadanej temperatury w pomieszczeniu na każdy 1°C. Np. Jeżeli współczynnik korekcji ustawiony jest na 6°C, temperatura zadana w pomieszczeniu na 20°C, a zmierzona w po
mieszczeniu to 20,5°C wtedy temperatura obliczona c.o. zostanie obniżona o 3°C.

Jak rozumiem z tego, to ten współczynnik zmienia temperaturę CO, nie zaś temperaturę kotła. Z drugiej strony, próbowałem eksperymentować z tym współczynnikiem (ustawiając i maksymalną, i minimalną pozycję, bez wpływu na temperaturę kotła w trybie auto).

I tu pojawiło mi się kolejne pytanie - może zmiany w menu kotła stają się aktywne dopiero po "zresetowaiu" kotła (wtyczka do prądu)? Bo jak pisałem, na bieżąco żadnych zmian nie zauważyłem.

#9 2014-01-14 14:48:46

vader
Często się udziela

jak chcesz zresetowac to wyjmij baterie w sterowniku na dwie minuty,dalej nie pomoge bo nie wiem.pozdrawiam

#10 2014-01-16 00:57:56

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Woor napisał:

Jak rozumiem z tego, to ten współczynnik zmienia temperaturę CO, nie zaś temperaturę kotła.

U mnie ma to wpływ na temperaturę kotła w automacie.

Przykład sprawdzony przed chwilą. Załączony termostat na poddaszu - sterownik widzi temperaturę 12,5 stopnia (nastawiona 19,5).

wsp korekcji 0 - temp kotła zadana z automatu = 55 st
wsp korekcji 1 - temp kotła zadana z automatu = 62 st
wsp korekcji 2 - temp kotła zadana z automatu = 69 st

Przy samym termistorze (pomiar na parterze) temp zmierzona 19,6 nastawa 20

wsp korekcji 0 - temp kotła zadana z automatu = 55 st
wsp korekcji 5 - temp kotła zadana z automatu = 58 st
wsp korekcji 10 - temp kotła zadana z automatu = 62 st

Także na pewno ma to wpływ na nastawę temperatury kotła.

Może Doradca nam wyjaśni jak  tak naprawdę działa ten parametr, bo instrukcja do końca jasna nie jest.

Powiedz mi jeszcze jak masz ustawiony parametr "temp zadana ręcznie" (ta którą podajesz w haśle)

edit:
Właśnie to sprawdziłem. Ja nie mam pogodówki i mam temp zadaną ręcznie ustawioną na 55 stopni. Z automatu sterownik taką temperaturę zadaje kotłowi. A jak trzeba to podbija do góry w zależności od pomiarów w pomieszczeniu i w zbiorniku CWU (w okresie grzania wody). Ustawiłem na 60 i kocioł od razu wskoczył na 60 stopni w trybie automatycznym.

Mniemam, że tu jest twój "pies" pogrzebany.

Ostatnio edytowany przez karcit (2014-01-16 01:15:46)

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#11 2014-01-16 09:00:44

Woor
Udziela się

Karcit, dzięki za komentarz, spróbuje się "pobawić" tym parametrem wieczorem. Dam znać, jak kocioł reaguje na to wszystko.

#12 2014-01-18 15:54:07

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Zacznij od parametru"Temp zadana ręcznie" - jak masz ustawione?

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#13 2014-01-20 08:35:47

Woor
Udziela się

Zmieniłem Tmax, i faktycznie piec skoczył mi na wyższe temperatury. Karcit, miałeś rację, zmieniając współczynnik korekcji temperatura kotła zadana automatem też się zmienia.

Jednak mimo wszystko ten tryb automatyczny nie jest do końca dopracowany. Opisuję, co u mnie się dzieje.
Temperatura w pokoju 18, zadana 22. Piec wystawia się na 65 stopni (bo tyle ustawiłem w Tmax). W menu Stan ogrzewania widzę, że sterownik na CO chce puścić te same 65 stopnie! (czyli zawór 4D otwarty na maksa). Chcę zauważyć, że mam włączony tryb pogodowy, i wg niego temp. CO musiałaby wynosić coś około 45 stopni. W miarę wygrzewania pomieszczenia, piec zaczął obniżać jak temperaturę CO, tak i temperaturę pieca. Dla eksperymentu podkręciłem czujnik temperatury wewnętrznej, tak żeby "udać", że mam te swoje 22 stopnie, to wtedy piec ustawił się znowu na 50 stopni.

Czemu tak się "doczepiłem" do tych 50 stopni? Bo ktoś kiedyś udowadniał, że piec na drewno/pelet musi pracować przy wyższych temp., żeby się "nie pocił", i przez to dłużej służył. Proszę mnie poprawić, jak nie mam racji.

Stopka forum