Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2013-12-26 17:39:18

piotrek30
Nowy na forum

Mini Bio Luxury 20kw smoli i kopci

Witam Was serdecznie,

Jestem posiadaczem mini Bio Lux 20 kw. Mam jeden problem, piec ma swojego dziwnego focha, ,kopci i spaliny są bardzo ciemne, w środku komora jest pełna sadzy bo piec nie ma według lambdy tlenu - wyświetla się 0 , jak otworzę komorę to tlen wzrasta do 20 %, zamknę i powoli się wypala i spada do 0 %. Dodam że wczoraj wszystko było ok tlen przy pełnej mocy oscylował w granicach 3 - 18% i piec nie osmalał się w środku. Podobna sytuacja była jak serwisant go odpalał to powiedział że w kotłowni jest mało tlenu i dlatego, ale moim zdaniem to bzdura bo kotłownia ma napowietrzenie rurą 110 dodatkowo w drzwiach i oknie jest nawietrznik, a i drzwi otworzyłem na maxa do testu żeby przekonać się czy to problem z tlenem w pomieszczeniu. Potem piec nagle zaczął pracować dobrze i chodził przez jakieś 6 dni bez problemu aż do dziś.

Dodam że nie użytkuję go codziennie bo dogrzewam niedocieplony i niewykończony jeszcze dom. .

Proszę o jakieś wskazówki co mam zrobić .

#2 2013-12-27 00:55:53

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Re: Mini Bio Luxury 20kw smoli i kopci

Może sprawdź ciąg kominowy. Albo nie wiem, może robi się jakieś podciśnienie przez wiatr w kominie albo w pomieszczeniu/kotłowni. Strażak na kominie jakby się zablokował w złą stronę powinno przy wietrze być podobnie. Ja to bym na początku wezwał kominiarza i to takiego doświadczonego bo 0% (zakładam, że sonda i ogólnie automatyka jest sprawna) tlenu w spalinach oznacza nic innego jak czad więc radziłbym uważać.

Ostatnio edytowany przez marecki (2013-12-27 01:02:39)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#3 2013-12-27 11:34:01

wtatko
Udziela się
Od: Turek

sugeruję zmniejszyć podawanie ewentualnie zwiększyć powietrze - po prostu skorygować ustawienia, też swego czasu miałem problem z kopceniem i to tylko przez to że monter nie do końca znal się na ustawianiu parametrów

przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących smile
i wszystkie możliwe bajery do obsługi z sieci wink

#4 2013-12-27 20:33:42

piotrek30
Nowy na forum

Dziś po włączeniu pieca o dziwo wszystko było ok, ale do czasu. Na początku gdy pracował do 13 kw, tlen był na poziomie 4-8% , dym z komina szedł bialutki - śmiem powiedzieć przezroczysty. Komin ma ciąg bardzo dobry, dziś kolega który jest kominiarzem sprawdzał.

Po osiągnięciu 18 Kw i 20 kw czyli pełnej mocy , tlen spadł do 0 %, czekałem chwilkę na odczyt lambdy no i się narobiło, piec puścił ogromnego czarnego bąka , przez wszystkie swoje możliwe szczeliny nawet przez wyczystkę komina .

Zadzwoniłem do serwisanta , ten oczywiście zasugerował komin - ja na to nie możliwe komin ma ciąg jak diabeł.  Po kilku minutach dyskusji i rozważaniach serwisant podpowiedział żebym zmienił nastawy Pow MIN i MAX. Zrobiłem powietrze na MIN 40 ( chociaż przy niskiej mocy nie było problemu ) , oraz ustawiłem Pow MAX na 65 ( fabrycznie miałem 40 ). Problem zniknął , labmda sama sobie ustawia tlen, ale dziwne jest to że wentylator sam przy wysokiej mocy nie zwiększa sobie obrotów tak żeby nie zabrakło mu tlenu, wydaje mi się że coś jest uwalone w piecu bo teraz czy ma 18 czy 19 czy 20 KW chodzi na POW 65.

Pzd i dzięki za podpowiedzi .
Piotr

#5 2013-12-27 22:11:06

vader
Często się udziela

zobacz czy nie masz szybra za piecem przymkniętego

#6 2013-12-28 07:27:31

marecki
Często się udziela

Może kolego na początek napisz nam jakie masz ustawienia w serwisowym bo od tego w minibio powinno sie zaczynać wink podawanie wiatr tlen max min itd. A sonda w ogóle włączona? Powinna sterować po swojemu w pracy "modulacja". Przy rozpalaniu wygaszaniu i rozżarzaniu wentylator dziala nie zwracając uwagi na sondę. Przynajmniej jest tak u mnie.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#7 2013-12-28 08:02:13

1973bs
Zaczyna się udzielać

Coś za dużo tego podmuchu, czy na mniejszych nastawach wcale nie pracowało? Jeżeli to seria Lux, to ma nakładkę szamotową na palniku. Wyjmij ją i poobserwuj co się będzie działo. Na pewno będzie wszystko dobrze. Palniki z nakładkami potrzebują bardzo precyzyjnej nastawy (przede wszystkim dużo zmniejszone podawanie ale też małe dmuchawy) - to najczęściej umie zrobić bardzo doświadczony serwisant po dłuższej obserwacji pracy palnika

#8 2013-12-28 08:18:19

wtatko
Udziela się

piotrek30 napisał:

Dziś po włączeniu pieca o dziwo wszystko było ok, ale do czasu. Na początku gdy pracował do 13 kw, tlen był na poziomie 4-8% , dym z komina szedł bialutki - śmiem powiedzieć przezroczysty. Komin ma ciąg bardzo dobry, dziś kolega który jest kominiarzem sprawdzał.

Po osiągnięciu 18 Kw i 20 kw czyli pełnej mocy , tlen spadł do 0 %, czekałem chwilkę na odczyt lambdy no i się narobiło, piec puścił ogromnego czarnego bąka , przez wszystkie swoje możliwe szczeliny nawet przez wyczystkę komina .

Zadzwoniłem do serwisanta , ten oczywiście zasugerował komin - ja na to nie możliwe komin ma ciąg jak diabeł.  Po kilku minutach dyskusji i rozważaniach serwisant podpowiedział żebym zmienił nastawy Pow MIN i MAX. Zrobiłem powietrze na MIN 40 ( chociaż przy niskiej mocy nie było problemu ) , oraz ustawiłem Pow MAX na 65 ( fabrycznie miałem 40 ). Problem zniknął , labmda sama sobie ustawia tlen, ale dziwne jest to że wentylator sam przy wysokiej mocy nie zwiększa sobie obrotów tak żeby nie zabrakło mu tlenu, wydaje mi się że coś jest uwalone w piecu bo teraz czy ma 18 czy 19 czy 20 KW chodzi na POW 65.

Pzd i dzięki za podpowiedzi .
Piotr

według mojej wiedzy i informacji od serwisanta mojego palnika moduł sondy lambda reguluje dmuchawą w zakresie +/- 10% od nastaw zadanych. Sam swego czasu miałem chęć zainwestować w tenże moduł lambdy ale ta informacja mnie oddaliła od tego pomysłu, natomiast zainwestowałem w Analizator spalin ten z allegro i mam monitoring na bieżąco.
pozdrawiam wtatko

przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących smile

#9 2013-12-28 16:12:42

marecki
Często się udziela

1973bs napisał:

Coś za dużo tego podmuchu, czy na mniejszych nastawach wcale nie pracowało? Jeżeli to seria Lux, to ma nakładkę szamotową na palniku. Wyjmij ją i poobserwuj co się będzie działo. Na pewno będzie wszystko dobrze. Palniki z nakładkami potrzebują bardzo precyzyjnej nastawy (przede wszystkim dużo zmniejszone podawanie ale też małe dmuchawy) - to najczęściej umie zrobić bardzo doświadczony serwisant po dłuższej obserwacji pracy palnika

No to kolego ciekawe bo ja zaobserwowałem coś zupełnie odwrotnego z nakładką i powietrzem. I nadmienię, że o na dzien dzisiejszy zaglądam do kotłowni w zasadzie tylko w nadziei, że coś sie w końcu popsuje, zrobi spiek i bede mógł pomajsterkować. Dokładnie opisałem to nie raz. Co do serwisantów (z forum mozna wywnioskowac) to chyba ma zastosowanie czasami powiedzenie "jaka płaca taka praca". Chyba jak u prawie każdego prywaciarza, szybko szybko, kawa w "locie", robić po 12h od poniedziałku do soboty za marną stawkę, i z gpsem w d..... 4 literach. To oczywiscie moje przypuszczenia a nie fakty.

Kolejna sprawa do wyjaśnienia to MOC. Panie i panowie moc w palniku platinium bio (a było na forum, było) to pojęcie wględne ;-) Zmieniając wartości PALIWO TEST,  i WARTOSC OPALOWA PALIWA, mozna se malować moc w zasadzie dowolnie na wyswietlaczu. Oczywiscie znikajace worki peletu w kotłowni to efekt wartosci PODAWANIE w opcji "stan palnika", zmieniajace sie w zaleznosci na zapotrzebowanie np w pracy MODULACJA  z fl2. Dlatego na wstepie problemow z w/w palnikiem trzeba podawac wartosci z menu serwisowego a potem odnosic sie do mocy.

p.s. I mam pytanie do kolegi "wtatko": jakie wartosci masz na analizatorze? Ile zostaje i tlenu w spalinach od do, i przy jakim podawaniu i wietrze oczywiscie smile

Ostatnio edytowany przez marecki (2013-12-28 16:14:26)

#10 2013-12-28 20:11:18

wtatko
Udziela się

kolego używam palnika pellas, w starym żeliwnym piecu olejowym Stamar Prymus.
co do wartości tlenu przedział od 3,5 do 7% tlenu - w zależności od mocy na jakiej pracuje palnik
a ustawienia mniej więcej mam takie
100% - 5,5 sek podawanie, 43%powietrza
50% - 4,5  38%
30% 3   28%
pozdrawiam wtatko
moc maksymalna wskazywana i w miarę wiarygodna to 13,7 kW (wystarczająca w moim domku)

Ostatnio edytowany przez wtatko (2013-12-28 20:12:59)

#11 2013-12-29 11:40:06

marecki
Często się udziela

wtatko napisał:

według mojej wiedzy i informacji od serwisanta mojego palnika moduł sondy lambda reguluje dmuchawą w zakresie +/- 10% od nastaw zadanych. Sam swego czasu miałem chęć zainwestować w tenże moduł lambdy ale ta informacja mnie oddaliła od tego pomysłu, natomiast zainwestowałem w Analizator spalin ten z allegro i mam monitoring na bieżąco.
pozdrawiam wtatko

Palnik pellas mówisz... Czyli w/w nie bardzo pasuje do palnika platinium bio, o którym tu rozmawiamy wink

#12 2013-12-29 20:11:04

wtatko
Udziela się

stawiam dobre piwo jeżeli nie jest podobna zasada działania, pytanie do Doradcy Kostrzewy niech się wypowie w sprawie modułu Lambda.
A jeżeli byłoby tak fajnie (pełen zakres sterowania powietrzem - bo w końcu stąd tlen do spalania) to palnik w/w Piotrek30 by nie zakopcił
pozdrawiam

#13 2013-12-29 21:38:56

piotrek30
Nowy na forum

Witam serdecznie, dzięki za duża aktywność. Opowiem o moich spostrzeżeniach.

Jeśli chodzi o sondę lambda to jest ona włączona, ale ciekawą rzeczą jest to że jak nie jest włączona  ( wyłączę ją sam ) to nie widzę różnicy w zachowaniu pieca, może jestem za mało z nim obyty dlatego że nie mieszkam jeszcze w moim domu ale tak to widzę. Dziś bawiłem się trochę maszyną i zrobiłem taki test :

- ustawiłem Pmax na 80% wiatraka i co się wydarzyło? A no nic w momencie osiągnięcia maksymalnej mocy palnika  czyli bardzo szybko bo w domu jest dość zimno , wiatr był cały czas na maxa, nawet jak piec osiągał zadaną temperaturę 70 stopni i spadała moc o kilka KW to wiatr nawalał na MAXA , stąd moje spostrzeżenie, że ta sonda to tylko chwyt marketingowy za który bulimy kupę forsy a KOSTRZEWA jest zadowolona bo kupuję sondkę MADE IN GERMANY za 200 zł a nas kasuje 2 KPLN więcej niż za wersję normalną MINI BIO. Jeśli jest jednak inaczej to proszę o udowodnienie że ta sonda rzeczywiście pracuję i jej praca coś wnosi , tu konkretnie moje 20% oszczędności w spalaniu paliwa. :-)

Oczywiście piec jest super, nie mam nic do niego, ale ta sonda to jakiś wałek .

pzd serdecznie,

#14 2013-12-29 21:47:59

marecki
Często się udziela

No a analizator spalin to przecież nic innego jak sonda lambda, nieprawdaż? Tu jest troche wygodniej po prostu. Mimo ze mam ustawione min 14 max 36 podawanie 4,6 (MB10lux), z sondą działa to na stanie palnika od 6 do 22 czyli w/w wartości komputer jakoś koryguje po swojemu. I często na początku pracy przy chwilowym podawaniu "2.0" wiatr działa na 20 żeby po 2h zrobić np. 11. Ale to różnie zależnie od wewnetrznych obliczeń, raz jest np. 9 potem 13 itd. Serwisant ustawił mi 5,3 - 9 i 18, wiatr działał (wszystko zapisywałem żeby sie nie pogubić) od 2 do 12 i był spiek i był ciemny nalot. Tlenu zostawało czasami 5-7%. Metodą prób i błędów zwiekszałem min i max do momentu aż spadał pellet z palnika i tym samym zmniejszała się b.mocno jasność palnika a tlenu zostawało 17-19% (na stanie palnika żar).

Piotrek masz coś zwalone, jesli włączone FL2 w serwisowym i w stanie masz modulacje i po godzinie pracy nie zmniejsza sie wartośc wiatru to nie wiem. Napisz nam, o co prosiłem, jakie masz podawanie. Jakie wartości tlenu pokazuje w czasie pracy wyświetlacz po np. godzinie pracy?

p.s. Aha byłbym zapomniał. Symulacje mocy palnika robiłem przykręcając mocno zawór 4 drozny tak zeby palnik chodził np. na 30% albo odkręcając go, wymuszając palnik na pracę non stop 100%. I każda zmiana wartości to 6-12h pracy i obserwacja.
A tu http://www.youtube.com/watch?v=LcUja5Lu … e=youtu.be filmik jeszcze z fazy testów.

Ostatnio edytowany przez marecki (2013-12-29 23:02:45)

#15 2014-01-01 19:25:43

piotrek30
Nowy na forum

Marecki załączam film z pracy pieca, nie wiem dlaczego obraz filmu jest odwrócony ale zauważyłem to dopiero po załadowaniu na Youtube. Na samym końcu filmu widać jak zmniejszyłem mu Pmax i od razu tlen spadł drastycznie , widać też że sam nie wchodzi na wyższe obroty niż te które mu dałem , nawet jak brakuje O2 .

Kolejna rzecz którą pokazałem na filmie to jakaś paranoja , przed wczoraj zauważyłem że włącza się POMPA CO nawet jak piec jest wyłączony ( podłączony do prądu ) ale nie pali. Do tego oprócz pompy zawór 4 drożny otwiera się na maxa nawet jak piec jest wyłączony. Jak piec włączę to pompa i tak chodzi i zawór się otwiera nie pozwalając nagrzać się kotłowi. Pompy mam ustawione żeby się włączały powyżej 45 stopni , nie wiem czy coś namieszałem ale przechodzę przez wszystkie ustawienia i wydaje mi się że jest ok . Wcześniej chodziło wszystko dobrze, załączały się pompy dopiero jak osiągnęły zadaną temperaturę, zawór 4 drożny też chodził tak jak trzeba, a teraz coś się pofiksowało. Film trochę długi ale może coś tam zobaczysz. Przepraszam , że jest odwrócony ale telefon trzymałem podczas nagrywania normalnie .

pzd
Piotr

http://www.youtube.com/watch?v=NaFdKEJPA2U

#16 2014-01-02 12:59:36

marecki
Często się udziela

Wiesz co, ustaw mu podawanie na np. 7. Albo do celów testowych wpisz ustawienie ode mnie. Wszak palnik jest identyko, różnice sa tylko między 10 a 20 większym kotłem i pojemnością wodną. Podawanie 4,6, wiatry min 14 max 36, moc min 30 max 100, próg 10, tlen min (20%) 14, max (100%) 8.0. Nie zaszkodzi przetestować bo u mnie działa jak na razie znakomicie. Jak na w/w tlen spadnie do 0 to dzwoniłbym do serwisu, i pokazałbym ten film lub inne jak masz.

#17 2014-01-02 20:21:12

piotrek30
Nowy na forum

Dzięki za wskazówki co do ustawień. Dziś dowiedziałem się że w moim nowym piecu padnięty jest moduł sterujący. Fajna zabawka za 12 kPLN :-)a

#18 2014-01-03 10:29:40

marecki
Często się udziela

Czyli mam rozumieć usterkę stwierdził serwisant?

#19 2014-01-03 18:40:57

piotrek30
Nowy na forum

Tak telefoniczne .

#20 2014-01-05 18:22:28

Leszek69
Nowy na forum

Witam
Myśle ze serwisant nie ma racji bo mam identyczny problem ze swoim piecem jak Piotrek30 tzn przy mocy max czyli 20kW wartość tlenu spada do zera.

Moje ustawienia :

Powietrze Min (20%) 12
Powietrze Max (100%) 50
Podawanie Max (100%) 11.0
Moc min FL2 20
Moc max FL2 100
Typ modulacji FL2
Próg foto 10
Ilość paliwa test 9,3
Wartość opałowa 4,5
Sterowanie Lambda TAK
Tlen min 20% 14,0
Tlen max 100% 8,0
Dawka startowa paliwa 25s
Moc dmuchawy rozpalania 30

Ostatnio edytowany przez Leszek69 (2014-01-05 18:37:33)

#21 2014-01-05 23:54:24

marecki
Często się udziela

Leszek ja bym zmniejszył podawanie na 8 np. a powietrze min powiedzmy 22, max 50. Jakim peletem palisz? Chodzi o wartość opałową paliwa.

#22 2014-01-06 01:23:18

Leszek69
Nowy na forum

Niestety nie znam wartosci opalowej poniewaz pelet kupuje od lokalnego dostawcy polecony od wielu moich znajomych ktorzy spalaja go w piecach roznych producentow i chwala
Co do ustawien powietrze skoryguje do tych o ktorych mowisz a co do podawania jesli zmienie ten parametr moc pieca ulegnie obnizeniu wiec nie wiem czy jest sens

#23 2014-01-06 03:34:58

marecki
Często się udziela

Parametrami paliwo test i wartość opałowa paliwa ustalisz tylko koncowy wynik na wyswietlaczu w kW. Nie mają one znaczenia przy spalaniu. Pisałem o tym wczesniej, pisali o tym również moi przedmowcy w innych postach o wiele wczesniej wink W zasadzie najwazniejsze jest podawanie i watr (tlen). Mozesz sprobowac wprowadzic nizsze wartości bo na moje oko za duzo peletu na ruszcie i za mało wiatru miales. I odczekac z godzine dwie oczywiscie.

#24 2014-01-06 11:06:03

Leszek69
Nowy na forum

Tak wiem ze te parametry nie wplywaja na spalanie a pisalem o podawaniu.
Zmienilem min dawke powietrza na 20 max zostawilem tak jak bylo czyli na 50
Co do podawania tez narazie nic nie zmieniam zobacze co bedzie po zmianie powietrza
Jak u Was z jasnoscia plomienia bo u mnie niesamowicie skacze od 160 do 210 ?

Ostatnio edytowany przez Leszek69 (2014-01-06 11:07:10)

#25 2014-01-06 12:34:21

marecki
Często się udziela

Jaką masz chałupę (metraż, ocieplenie itd.), że potrzebujesz takiego podawania (kW) aż na 11?

Stopka forum