Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2013-11-17 09:54:22

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

MINI bio luxury, pierwszy odpał, dom 209m

Kilka spostrzeżeń po, na razie, kilkudniowej pracy mini bio lux. Początkowe obawy, że 10kW to za mało okazały się uzasadnione. Dom 209m, sciany nośna 24cm + 10cm styropian i 12 osłonowa, podobnie fundament, strych 10cm styropian. Wygrzanie z temp 12'C trochę mu zajęło, szczegolnie, ze na zewnatrz nocami jest na minusie, palnik chodził 90-100%.

Natomiast po 2-3 dniach jest już ok. temperatura jest taka, że można chodzić, jak to się mówi w krótkim rekawku ;-) Piec moduluje w okolicach 45-60%, zużycie około 1,2 1,3kg/h  (przynajmnie tak informuje sterownik). Wilgotność ścian podłogi jest b.duza. Dlatego na razie muszę palić i wietrzyć. Wiekszy piec np. 20kW nie potrafiłby pracować z mocą 4,5 - 5kW, trzeba by kombinować z jakimś buforem. Do zestawu mam też kominek z płaszczem, w razie syberyjskich mrozów po -50, no i oczywiście w razie awarii czy czyszczenia pieca. Instalacja jest zdublowana i połączona, można palić w kominku albo pelletem. Mogę też zrobić dual power czyli dwa na raz. Aha, dół to tylko podlogówka, góra tylko grzejniki.

Do pieca nie podłączałem żadnych czujnikow, ani pokojowych ani pogodowych. Jest tylko standardowa sonda lambda i czujnik temp. CWU. Nie mam zamiaru mieszkać w kotłowni i to "stroić". Na grzejniki założę termostaty, podłogówkę wysteruje zaworem regulującym w kotłowni. Ta modulacja to niezły wynalazek, i chyba ta ceramika w wersji lux sporo pomaga. Po wygaszeniu przez ponad ponad pół godziny lepiej się tej ceramiki nie dotykać. Zdecydowanie ceramika daje dużą bezwładność kotła.

Czego mi brakuje? Chyba narazie podświetlenia na stałe np. o jasności 50%, bo wyświetlacz wygasa i człowiek musi wstawać i właczać te TV, co grozi np. rozlaniem piwa ;-) No i chyba, co jest powązane z tym pierwszym, gdzies w rogu na głównym ekranie z tem. pieca, nawet małą czcionką informacj o palniku (stan) np. moc (w zestawie firma kostrzewa nie dała pilota do wyświetlacza). Z powaznieszych braków: jakiejś przesłony, czy zamykającej natychmiast przepustnicy na "wlocie" pelletu. Zauważyłem, przy okazji zasypanie pieca marnej jakości pelletu z piaskiem (duzy spiek blokujacy kompletnie palnik), że na granicy przegrzania palnika i błedu, zaczynają się cofać drobne iskierki do wlotu pelletu czyli tej rurki. W zbiorniku paliwa można było wyczuć spaliny. To musi zostać poprawione, mam nadzieje, ze ktoś z firmy ta informacje przeczyta.

Poza tym, chyba piec bezobsługowy, w kotłowni czysto, nie to co przy ekogroszku.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#2 2013-11-17 10:37:08

GT
Udziela się

Re: MINI bio luxury, pierwszy odpał, dom 209m

Jeżeli masz za wysoka temp palnika i spiek to możliwe przeważnie są dwie opcje albo zbyt małe nastawy powietrza albo złej jakości pellet, zakładając, że palnik jest sprawny.

#3 2013-11-17 12:01:37

marecki
Często się udziela

Spieki to zły pellet. Opisałem to krótko w innym wątku. Na barlinku 3 dzień i czyściutko.

Aha przy okazji dopiszę braki w piecu bo o jednym zapomniałem. W czasach wszechobecnej elektroniki aż wstyd, że nie mozna pieca podłączyć pod internet czy GSM. Nawet jakiś prosty monitoring, podgląd przez WWW czy zwrotny SMS z parametrami. Gdy jesteś w pracy/terenie marzeniem było by wysłanie SMS na piec: "ustaw  temp. pieca na x'C bo przyjadą goście i tak będzie gorąco (od środka). Albo: "zagotuj wodę w CWU", bo przyjeżdża rodzinka z drugiej strony Polski i mozliwe, że zabraknie ciepłej wody. Opcja "wyłącz" palnik również by się przydała w przypadku wizyty teściowej.

Ok troche humorystycznie ale ogólnie troszkę elektroniki by się przydało.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#4 2013-11-17 14:09:39

rafwla
Często się udziela

Jak to nie można to kosztuje ale....http://www.youtube.com/watch?v=G1x50aFcJJU

#5 2013-11-17 16:56:37

marecki
Często się udziela

O widzisz dzięki, nawet nie pomyślałem żeby zajrzeć na stronę estymy. Szkoda, że nie ma go w zestawie, może przynajmniej w opcji byłby tańszy. Ktoś się orientuje czy bez problemu da się podłaczyć do minibio?

#6 2013-11-24 11:30:14

roy
Zaczyna się udzielać

Czesc Marecki,

We wtorek mam 1 odpalenie pieca, masz jakieś porady - sugestie ?
nie wiem dokładnie jak z czujnikami - kupiłem też te 3 czujniki - pogodówka na ścianę północną, czujnik temp wew. do pomieszczenia gdzie się najdłużej przebywa, a ten czerwony kabelek - czujnik co -  na wyjściu z pieca? - jaki kabelek dałeś - 3x1.5 wystarczy ?

Druga sprawa czy automatyka ma możliwość sterowania pompami? np cyrkulacyjną - bo mam taki pomysł aby ew. dołożyć czasowy programator aby cyrkulacja działała tylko rano i po południu,

Jak się piecyk sprawdza?
pzdr
PR.

#7 2013-11-24 12:27:41

marecki
Często się udziela

Pogodówek i tym podobnych czujników nie zakładałem bo po co (jest tylko do CWU to oczywiste), włączam piec, grzejniki reguluję zaworem 4 drożnym i ewentualnie temp. na piecu (obecnie 50'C). Podłogówka ma mieszacz więc też z regulacją nie ma problemu. Po 2 tygodniach niby mały piec ale "podniósł" chałupę (210m) z 10-11'C do 22-23, obecnie jest juz za ciepło i tylko przepalam w kominku z płaszczem. Dlaczego nie mam czujników i ich nie zamontuję? Chyba wchodząc do domu czuję czy jest ciepło czy nie i albo piec odpalam albo wygaszam. I to by było na tyle, piec jest w zasadzie bezobsługowy i wole ja decydować czy ma chodzić czy się sam włączać i wyłączać. Teraz jak se pomyslę, że mam mieszkac w kotłowni stroić to przestawiać itd.? Nie mam mowy. Piec ładnie moduluje z dawkowaniem i powietrzem na tyle dobrze, że utrzymuje mi na kotle zadana temp. Chcę mieć gorące grzejniki piec chodzi na 80-90%, chce utrzymać ciepło piec zwalnia do 30-50% juz poniżej 1kg/h pelletu.

Na początku piec pracował 70-100% przez parę dni obecnie 30-50% około a nocami jest juz 0 stopni. Jest jeszcze dużo wilgoci i narazie pale i co raz wietrze, nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych i uszczelek w drzwiach garażowych więc jest przewiewnie i część ciepła gdzieś se ucieka .

Piec się sprawdza zaje..... Jak trzeba pracował 24h. Trochę serwisant ustawił go za ostro( dawka 5,3, powietrze 20% - 9 i 100%- 20) . Zdjąłem mu z dawki i podkręciłem powietrza (4.8, 14, 32). Obserwując tlen z sondy i jasność płomienia można se to poustawiać. Jak masz wkładke szamotowa to poczytaj napisałem jak ją "usztywnić" bo jak się wysunie z palnika wszystko zaczyna się chrzanić, robi się spiek, przegrzewa palnik itd.

Kable wszedzie dałem 1mm, do pompek 3x1, do czujnika 2x1 ale jak bedziesz miał dłuższe po pare metrów może warto dać 1,5mm. Cyrkulację zrób se na jakimś prostym sterowniku czasowym podłączanym prosto do kontaktu. Szczerze to nie wiem czy w piecu ma tę funkcję.

#8 2013-11-24 13:00:29

roy
Zaczyna się udzielać

a na 4-droznym masz silownik? on jest jakoś zgrany z piecem? czy ręcznie regulujesz?
pzdr
PR

#9 2013-11-24 13:01:30

marecki
Często się udziela

Na razie ręcznie ale pomyslę nad nim w nast roku.

#10 2013-11-24 13:04:58

roy
Zaczyna się udzielać

ja już kupiłem z siłownikiem - dzisiaj i jutro mi kończą kotłownie, ale gość z elektryką nie za bardzo...
Jak gadałem z serwisantem Kostrzewy - on podłaczy do pieca czujniki - ale co z resztą, pogoogluje troszkę, bo nie wiem jak to jest z te regulacją siłownikiem..
pzdr
PR

#11 2013-11-24 13:08:57

marecki
Często się udziela

Powyprowadzaj mu tylko kable z pompek i zostaw z zapasem przy sterowniku (brązowy L, niebieski N i żółto zielony zero). Reszte koles podłączy i ustawi, to jego obowiązek.

#12 2014-02-11 12:06:38

artursz
Nowy na forum

Witam wszystkich.
Jestem świeżym użytkownikiem kotła MiniBio 20kW lux i niestety mam problem, z którym nie bardzo mogę sobie poradzić. Otóż, każdorazowo gdy piec wygasza się temperatura na kotle wzrasta do wartości pow 90C, co powoduje wybicie zabezpieczenia i ponowne rozpalenie nie jest wówczas możliwe bez fizycznego wciśnięcia bezpiecznika (błąd: brak ognia/opału). Zmiana temperatury maksymalnej kotła na niższą nawet na 50C nie zmienia sytuacji. Nie wiem czy problem tkwi w ustawieniach czy też jest to sprawa dla serwisu.
Pozdrawiam

#13 2014-02-11 12:56:56

vader
Często się udziela

jak masz na gwarancji to sie nie zastanawiaj tylko zadzwon do nich

#14 2014-02-11 13:24:07

rafo30
Zaczyna się udzielać
Od: Wrocław

Witam: miałem podobny problem przy wygaszaniu pieca podajnik od zasobnika ciągle pracował i podawał paliwo co spowodowało zagotowania wody Itp.,szybki mail do serwisu i wymienili sterownik na nowy.Żeby się sytuacja nie powtórzyła zamontowalem czujnik przylgowy przy piecu na zasilaniu wody do rozdzielaczy i przez niego połączyłem silnik od podajnika na tak zwane wsówki i ustawiłem nanim   80stopni i teraz jak się zawiesi lub cholera wie jeszcze to powyżej 80 stopni wyłączy mi ten podajnik wink. Dodam jeszcze ze rurę od pieca do komina lepiej jest dobrze zamocować do ściany bo w razie kichniecia pieca potrafi odpaść mialem też taki przypadek i dlatego jeszcze zamontowalem czujkę dymu która mi odlącza piec wrazie powstania dymu wink

Ostatnio edytowany przez rafo30 (2014-02-11 13:29:00)

Piec minibio 10kW długi palnik jeden z pierwszych na rynku
Dom 99m2 -ściany 16cm styropian/24cm ytong-podłoga 12cm styropian/poddasze 50cm wełna ;-)

#15 2017-09-21 18:16:42

marecki
Często się udziela

Fajnie jest sobie przeczytać historyczny swój post smile Wpis robię głównie dla nowych userów, jedynie informacyjne, na zasadzie bloga a nie dyskusji.

Co mogę powiedzieć o MiniBio 10 lux przy 5 sezonie, czy zakup był warty? Jak najbardziej!!! W sumie to trochę śmieje się z niektórych znajomych co palą głównie zmielonym mechanicznie węglem, czyli tzw. "ekogroszkiem". Cieszę się, że groszkowca nie mam w domu, cieszy się również moja kieszeń, na piwo zostaje mi zdecydowanie więcej kasiory. Podobno groszkowcy palą najtaniej, gówno prawda.

Kotłownię mam połączoną z garażem, odkurzacz kominkowy rozprawia się popiołem w mgnieniu oka, nawet rozsypanym na podłodze. Popiół ma konsystencje miękkiego puchu prawie nie brudzi i jest nawozem, można go sypać do ogródka. Nie ma najmniejszego sensu porównywać czystości, wynoszenie popiołu, czy zasypywanie paliwem z "groszkowcem", to jest zupełne przeciwieństwo. Same worki z peletem pachną lasem/żywicą smile

Palnik "platinium bio" potrzebuje dobrego peletu a przynajmniej takiego bez mechanicznych zanieczyszczeń. Z piachem w pelecie sobie ten palnik nie poradzi. Niestety ja taki kupiłem i naprawdę męczarnia niesamowita. Polega ona na tym, że trzeba codziennie zbierać duży spiek z palnika. I zły/zanieczyszczony pelet grozi pożarem kotłowni. Tzn tak naprawdę zalegający spiek to powoduje.

Sam wymiennik ma nie tak strasznie dużo miejsca ale codziennie też czyścić go nie trzeba, raz na tydzień w sezonie grzewczym dla spokojności, ale jak zrobimy to co 2 tyg dużego problemu nie będzie. W lato na grzaniu wody raz na 2 mieś. Faktem jest jednak, że kocioł ten ze względu na konstrukcje jako takiego popielnika nie ma. Zresztą zależy to też od samego pelletu.

Żeby cieszyć się z MB trzeba go sobie poustawiać i spersonalizować do swoich wymagań i ogólnie domu. Raczej jest mało prawdopodobne, że serwisant zrobi to w 100% dobrze, jego rola to uruchomienie kotła. Na tym forum jest masę możliwych problemów z rozwiązaniami nie tylko pieca ale i samej kotłowni czy instalacji, ale trzeba poszukać. Samo ustawienie kotła nie polega tylko na ustawieniu funkcji w menu (a jest ich sporo). Komin, napowietrzanie kotłowni, instalacja rurek zaworów i pompek, no i.... słynna nakładka ceramiczna, bez której ten palnik nie działa jak powinien.

Co można jeszcze dodać? Sporym problemem jest też uszczelka palnika i zużywający się suchy w środku (nie nasmarowany) motoreduktor. Sam duży szamot z kotła wyjąłem, uważam, że w trybie jakim palę (palenie ręczne automatem) jest zbędny. Sonda lambda stanowi główne element informacyjny, przyda się tym co będą potrafili z niej skorzystać, naprawdę bardzo ale to bardzo pomocny element. Da się palić bez niej ale łatwo, szybko i  precyzyjnie dostroić palnik już nie. Chodzi oczywiście o pozostałość tlenu w spalinach w kotłach na paliwo stałe.

Aha. w 2013 roku pisałem, że piec jest za mały. Nic z tego, jest taki jak potrzeba, z perspektywy czasu działa idealnie tak jak chciałem. Owszem, podnosi temp. w domu powoli ale cóż, taka jest bezwładność domu z grubego muru i dwoma żelbetonowymi stropami plus duża i gruba podłogówka. Pisząc prościej, temp w domu b.powoli spada jak MB nie działa, ale i sam MB podziałać musi dłużej żeby z powrotem te 1-2'C "odzyskać".

To na razie tyle. Zobaczymy co za kolejne parę lat napiszę smile

#16 2017-09-21 18:30:44

Andrzej47op
Często się udziela

Marecki... Fajny opis. Brawo Ty smile

Poczekaj jak " fiona"  pod osłoną  nocy zaloguje się tu i Ci zacznie cytowanie.

A co do popiołu, który zbiera się w wymienniku... Zrobiłem sobie taki wsad do wymiennika i do niego wpada   popiół. Nie leży on na samym  wymienniku, a jest ok centymetra oddalony... Nie zauważyłem, by kocioł inaczej się nagrzewal niż był bez tego wsadu. Fajna sprawa, bo wyciągasz cały wkład z popiołem, a to co już zostaje, to nawet odkurzacz kominkowy nie ma co robić.

Ostatnio edytowany przez Andrzej47op (2017-09-21 19:02:02)

Super mini bio z popielnikiem big_smile

#17 2017-09-21 18:40:18

besix
Często się udziela

a co do całości to bardzo podoba mi się podejście mareckiego i nawet jak ta fiona w osobie dareckiego cos bedzie chciała zmienić to nie zepsuje mojego wrażenia z opisu mareckiego ! Dzieki marecki tez kiedyś paliłem węglem i wiem jak to pachnie smile

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

Stopka forum