Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2013-04-09 09:26:35

giede
Zaczyna się udzielać

Problem z nastawami w małym domku

Tydzień temu dołożyłem palnik Platinum Bio do kotła olejowego.
Domek mały z użytkowym poddaszem. Parter ma jakieś 64 m2 z czego pokój dzienny 16m2 ma grzejnik, a reszta podłogówka. W górnej kondygnacji w pokojach są grzejniki, w łazience podłogówka.

nastawy jakie zrobił serwisant to:
Powietrze min 20
Powietrze max 60
Podawanie max 13
Moc min 30
Moc max 100
Typ modulacji FL2
Próg foto 20
Start pompy c.o. 50
Temperatura kotła 50
Histereza 5

i pozostawił pompę c.o. na trybie test, bo nie umiał ustawić tak sterownika by pompa sama działała -taki serwisant. Mam czujnik pokojowy, ale tryb czasowy nie chciał działać,

Z dużą pomocą kolegi z forum udało mi się ttrochę pomieszać i ustawiłam
Stała pompa - NIE
Praca kotła -automatyczna

a, sam stwierdziłem, że ustawię:
Start pompy c.o. 45

no i czasówka wystartowała, ale kocioł działa tak, że co chwilę się wyłącza i w trybie czyszczenia i rozpalania dmuchawa wychładza wodę kotłową do 30 stopni (czasami 27). zanim ponownie popłynie gorąca woda w grzejnikach -mija wieczność. Kocioł bardzo szybko się wychładza więc palnik jak zgaśnie to za chwilę już się rozpala, (tzn od 45 stopni zaczyna pracę, a zaczyna grzać jak woda w kotle ma już 27-30 stopni). Teraz jak są ogromne zyski od słońca, czujnik pokojowy pokazuje wysoką temp. to palnik się nie załącza, ale serwisant stwierdził, że nie trzeba czujnika temperatury cwu i teraz jak palnik się nie włączy przez cały dzień to stygnie mi woda w bojlerze i muszę sztucznie zadać temp. wyższą od aktualnej by palnik mógł się włączyć i zagrzać wodę użytkową -masakra jakaś. Bojler ma około 40-70 litrów i jest w kotle otoczony płaszczem wody kotłowej.

Teraz jak są ogromne zyski od słońca tryb automatyczny się sprawdza -nie licząc cwu-ale w nocy wieje mi trochę z okna połaciowego (prosto w twarz), więc pomimo zachowania temperatury w pokoju dziennym (tam gdzie mam czujnik pokojowy) w sypialni robi się lodówka. Chciałem ustawić pracę ciągłą na noc, ale jak to robię to pomimo temperatury kotła 55-60 stopni pompa c.o. nie startuje bo temp. w pokoju dziennym jest powyżej zadanej i wszystko idzie w komin, a nie na grzejniki. Wyłączyłem więc czujnik pokojowy w sterowniku, ale wtedy pompa c.o. wogóle nie startuje (nie wiadomo dlaczego).

Teraz radzę sobie tak, że w nocy ustawiam temperaturę zadaną o 2 stopnie wyższą niż w ciągu dnia (a powinno być na odwrót) skręcam termostat na grzejniku w pokoju dziennym, tak by w pokoju dziennym  temperatura nigdy nie osiągnęła zadanej i w ten sposób mam w miarę ciepło w sypialni -choć co chwilę grzejnik w sypialni jest zimny i znowu gorący -masakra.

Nie mam spieków, wszystko się ładnie spala, ale wydaje mi się, że bardzo dużo pali -jeszcze nie wiem ile dokładnie, bo nie wypaliłem jeszcze całego zasobnika. Ma może ktoś jakieś pomysły na nastawy, bo na serwisanta nie mam co liczyć.

Dzięki

#2 2013-04-09 12:52:49

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Re: Problem z nastawami w małym domku

Skąd taka duża dawka podawania? Dla powierzchni jaką posiadasz podejrzewam ,że palnik powinien być max 16 kW . Z Twojego opisu wynika ,że podawanie max masz ustawione tak jak do 24 kW. Jaka wartość paliwa masz wpisane w parametrze ilość paliwa test. Wartość tą wpisujemy po dokładnym zważeniu paliwa,które podawane jest w ciągłej pracy przez godzinę. Kolejną wartości do prawidłowego ustawienia palnika jest wartość opałowa. Wartość opalowa powinna być napisana na worku od pelletu. Wprowadzenie tych parametrów pozwoli Tobie ustawić odpowiednia moc na palniku. Dmuchawa ustawiana jest indywidualnie do każdego palnika . Powietrze mini około 8-10  powietrze max 16-21 lub 50-65.
Jeżeli na palniku nie masz żadnych spieków ,a pellet spalany jest na popiół to nie można mówić tu o dużym spalaniu tylko o zapotrzebowaniu na ciepło. Proponuję zamontowanie czujnika cwu. zapewne zmniejszy Twoje zużycie pelleu.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy
Palniki na pelety- KOSTRZEWA

Ostatnio edytowany przez doradca kostrzewa (2013-04-09 13:08:39)

#3 2013-04-09 17:12:21

Dante
Często się udziela
Od: Kutno

Podaj wartość paliwo test?
jakim pelletem palisz w kotle?
Jaka moc masz palinka oraz którą wersję długą czy krótką?
Postaram się ci pomóc z ustawieniami palnika ale muszę znać na dzień dobry te parametry.

Ostatnio edytowany przez Dante (2013-04-09 17:19:38)

#4 2013-04-10 08:11:59

giede
Zaczyna się udzielać

No to jeszcze raz:

Palnik Platinum Bio 16kw wersja biała czyli krótka

Powietrze min 25 (serwisant w gwarancji wpisał 20)
Powietrze max 60
Podawanie max 13
Moc min 30
Moc max 100
Typ modulacji FL2
Próg foto 20
Ilość paliwa test 7,3
Wartość opałowa paliwa 4,9 (palę barlinkiem f1 o wartości opałowej 5,3)
Tlen min (20%) 12,0
Tlen Max (100%) 8,0
Dawka startowa paliwa 30s
Dmuchawa rozpalanie 20
Start pompy c.o. 45 (serwisant ustawił 50)
Temperatura kotła 50
Histereza 5

Dom jest bardzo dobrze ocieplony

Jaki czujnik temperatury CWU powinienem kupić? ten może być http://www.estyma.pl/sklep/oferta-500.html

i jak wyłączyć ten czujnik pokojowy tak aby pompa chodziła normalnie czyli włączałą się powyżej zadanej temp. min. i wyłączała poniżej tej wartości??? Aktualnie jak wyłączę czujnik pompa wogóle nie startuje.

#5 2013-04-10 11:21:27

giede
Zaczyna się udzielać

Serwisant za montaż czujnika pokojowego wziął 400zł i zamontował mi go w kotłowni (potem sam przeniosłem do pokoju, bo temp. w kotłowni sporo przewyższała maksymalne 30 stopni możliwe do ustawienia na sterowniku, przez co palnik się nie włączał), więc sondę cwu wolę sam zamontować smile
Wartość paliwo test jest chyba poprostu wpisana na "pałę", a nie zmierzona -jak to dokładnie się mierzy?
Jeżeli włączę tryb pracy: ręczny to przecież czasówka nie będzie działać -prawda?

W sypialni okno jest szczelne, ale delikatnie wieje z wywietrzników wentylacyjnych okna, nawet jak są one zamknięte, więc będę musiał może jakąś taśmą zakleić.

Przy powyższych ustawieniach sterownik nadal będzie mi wyłączał palnik jak temperatura dojdzie do zadanej na czujniku pokojowym?

Jak będę w domu wprowadzę nowe ustawienia.

Ostatnio edytowany przez giede (2013-04-10 11:23:30)

#6 2013-04-10 11:43:54

Dante
Często się udziela

400zł za co????????? czujnik pokojowy estymy kosztuje 40zł wiec za co reszta????????

#7 2013-04-10 12:03:22

giede
Zaczyna się udzielać

No właśnie, jak sobie pomyślę o tym, to mnie krew zalewa. Dopiero potem sprawdziłem, że kosztuje w granicach 50 zł. Ogólnie chciał 500, ale powiedziałem, że maksymalnie mogę dać 400 -wielce obrażony wyszedł.

#8 2013-04-10 13:28:29

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

No niezły gips, a miejsce montażu - rewelacja smile. Żeby musiał kuć bruzdę do salonu, zaszpachlować i pomalować, to można by tyle dać, ale to rozbój w biały dzień

Chyba się przebranżowię smile

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#9 2013-04-10 15:24:25

giede
Zaczyna się udzielać

Dante chyba usunąłeś post z nastawami sad

#10 2013-04-10 16:27:18

Dante
Często się udziela

tak przez przypadek już piszę jeszcze raz.
Więc od początku

Palnik
Podawanie max: 9
poweitrze min: 20 (ustawienia wstępne)
powietrze max: 50 (ustawienia wstępne)
moc min: 40
tryb pracy: FL2
dawka startowa paliwa: 20
dmuchawa: nie wiem ale wpisz 15

Kocioł
temp. zadana kotła: 55
temp min pomp: 45
tryb pracy:auto
histereza: 10

Ogrzewanie
temp min pomp: 35
temp maksymalna: 65
współczynnik korekcji: 5
tryb pracy: ręczny
Tco zadana ręcznie: 55
Czujnik pokojowy :???????

pompa wody CO na 3 bieg

#11 2013-04-10 20:46:17

giede
Zaczyna się udzielać

Te nastawy troszkę się różnią od poprzednich. Jak ustawię koscioł na tryb pracy auto to nie mogę równocześnie zmienić temp zadaną kotła, zresztą to wtedy chyba bez znaczenia...

#12 2013-04-10 22:40:31

Dante
Często się udziela

możesz zmienić temp zadaną kotła bo nawet ja ją zmieniłem

#13 2013-04-11 15:30:08

giede
Zaczyna się udzielać

Temperaturę zadaną mogę zmienić przed przejściem na tryb auto.

Nastawy wprowadzone, teraz przede mną ważenie pelletu, aby wpisać odpowiednią wartość w ilość paliwa test.

Choć na chłopski rozum wydaje mi się, że wszystkie żmijki powinny chodzić z tą samą prędkością, więc co za tym idzie podawać taką samą ilość paliwa.

#14 2013-04-11 17:09:31

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Tak, ale podawanie nie zależy tylko od prędkości obrotowej jak to nazwałeś "żmijek" Zależy od średnicy pelletu, długości pojedyńczej glizdy, od kąta pochylenia podajnikam zapewne wilgotności, zapylenia i czort wie czego jeszcze. W każdym razie za każdym razem wychodzi trochę inaczej a różnice to nawet 0,5 kg /min i więcej.

Co do temperatury to w menu ogrzewanie -> serwis masz parametr temp zadana ręcznie i tam możesz ją zmienić kiedy kocioł jest w trybie auto.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#15 2013-04-13 09:29:58

Dante
Często się udziela

napisz czy coś się zmieniło ze spalaniem

#16 2013-04-15 08:55:55

giede
Zaczyna się udzielać

Sorki, że nie odpisywałem, ale grypa mnie dopadła. Z ogromną, bezinteresowną pomocą innego instalatora kostrzewy, chyba udało mi się ustawić dobrze palnik. Aktualnie jest ustawiony na max moc 14 KW. W międzyczasie kupiłem sondę cwu i ją zamontowałem. Teraz spala mało, a w słoneczne dni nie boję się o wodę w kranach. Tylko musze jeszcze zobaczyć czy wszystko się ładnie spala, ale puki co nie mam siły odkręcić palnika i wyczyścić kocioł. Jak dojdę do siebie to spiszę nastawy i się nimi podzielę.
Moglibyście mi jeszcze napisać jaka jest różnica przy priorytecie cwu i jak najlepiej ustawić cwu (chyba 70 L). Aktualnie mam tak:

od 6 do 9 i od 18 do 21 grzania na 63c histereza 5 delta 10
w pozostałych godzinach 15c tak by się kocioł nie włączał.

zastanawiam się czy nie ustawić na jedno grzanie od 14 do 16-17 na 70c

może macie jakieś inne pomysły.

#17 2013-04-15 10:50:45

mayhem
Udziela się

giede podaj jakie masz parametry teraz ustawione

#18 2013-04-15 11:03:19

mayhem
Udziela się

ja bede palił w lecie drewnem zeby ogrzać cwu bo pelletem sie nie opłaca

#19 2013-11-15 13:25:35

giede
Zaczyna się udzielać

Dawno mnie tu nie było, ale już nieco wiem o moim palniku smile od 3 kwietnia do 21 września spaliłem 600 kg pelletu. 21 września włączyłem ogrzewanie i do 12 listopada spaliłem około 580 kg. Póki co wiem, że latem bardziej opłacało się grzać wodę olejem. No i już miałem wymienianą grzałkę sad

Temperatura w pomieszczeniach około 23-23,5 stopni. Grzanie od 14tej do 24tej i od 3ciej do 6tej.
Niestety pompa od podłogówki podłączona na stałe bardzo wychładzała mi wodę w kotle, gdy palnik nie pracował więc wpiąłem do gniazdka włącznik czasowy, który włącza ją tylko w godzinach 14-23. Nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo gdzieś znów wyczytałem, że ta pompa powinna stale pracować by mieszać wodę w podłogówce przez co nie będzie cieplejszych i zimniejszych miejsc na podłodze i cieplejsza woda wraca do kotła. Może ktoś wie coś na ten temat?

Moje aktualne ustawienia to:
Podawanie 9
Powietrze max 20
Powietrze min 8

Wydaje mi się, że wszystko ładnie się spala (bez spieków), choć też wydaje mi się, że kocioł dość wolno się nagrzewa. Przy pracy na 100% sterownik wskazuje 3,3 kg spalania i 15,7 KW.

Jak czytam to forum to się zastanawiam dlaczego jednym proponuje się ustawienie powietrza między 7-8 a 20-21, innym zaś między 20 a 50, przy podobnym podawaniu i tej samej wersji palnika. Od czego to zależy?

Może powinienem podnieść powietrze, ale co to zmieni?

Dante, według twojego wzoru wyszło mi podawanie dużo mniejsze, ale boję się tak ustawić bo zmniejszył bym moc palnika i kocioł nagrzewałby się chyba jeszcze wolniej -po za tym nie mam pojęcia o co kaman z tym powietrzem i jak je wtedy ustawić.

#20 2013-11-15 14:19:50

Dante
Często się udziela

giede napisał:

Dante, według twojego wzoru wyszło mi podawanie dużo mniejsze,

a ile ci wyszło???

podawanie zależy od wersji palnika 16/24/32kW oraz wartości ilość paliwo test i mocy jaką chcemy osiągnąć na danym palniku
ilość powietrza zależy od wersji palnika jego mocy 16/24/32kW oraz zainstalowanej wersji oprogramowania w sterowniku i zadanej mocy palnika
niestety to wszystko jest zależne od siebie i ściśle powiązane.

ustaw podawanie na 8,8
powietrze max 100% 32
powietrze min 20%  9

te ustawienia są dla 100% mocy palnika czyli 16kW i dla nowego softu w sterowniku

jeżeli to jest nowy dom to w projekcie powinno być napisane jakie jest jego zapotrzebowanie na ciepło
w rozdziale charakterystyka energetyczna obiektu albo coś podobnego

Ostatnio edytowany przez Dante (2013-11-15 15:23:53)

#21 2013-11-16 13:58:44

giede
Zaczyna się udzielać

Wprowadziłem te ustawienia, ale nie wiem co one by miały zmienić. W charakterystyce energetycznej budynku jest tylko energia początkowa i końcowa budynku, które zmieniają się m.in. w zależności od rodzaju paliwa opałowego i wskazują bardziej na ekologię. W świadectwie charakterystyki nie ma mowy o zapotrzebowaniu budynku na ciepło tzn. moc jaką trzeba dostarczyć aby wyrównać straty cieplne.  Poza tym ustawienie KW palnika wg. zapotrzebowania cieplnego budynku skutkuje jego ciągłą pracą i sprawdza się jedynie w mrozy. Przy aktualnej pogodzie chodzi o to by kocioł jak najszybciej dogrzał dom i się wyłączył, a do tego lepiej gdy jest ustawiona wyższa moc palnika. Ustawianie kotła względem zapotrzebowania cieplnego ma sens wyłącznie przy korkach na ekogroszek, których charakterystyką jest praca ciągła, a nie przy palnikach, które same się wygaszają i rozpalają. Jak przyjdą mrozy ustawię moc palnika na bardzo małą, by praca niwelowała tylko straty, wtedy nie powinien sie wygaszać i powinien pracować 24h/doba. Natomiast przy tak małych stratach przy aktualnej pogodzie piec powinien jak najszybciej dogrzać dom i mieć jak najdłuższe przestoje (szkoda że brak histerezy na temperature pokojową). Takie jest moje zdanie na optymalne oszczędności.

#22 2013-11-16 14:27:49

waldek69
Udziela się
Od: Sieradz

giede - 600 kg na grzanie wody, to ok 400 zł. Sądzisz, że 100 litrów oleju starczy na 6 miesięcy grzania wody? Lepiej już grzałkę wrzucić do bojlera i czasówkę ustawić. W zeszłym roku w firmie (4 kondygnacje 180m2, grzanie PEC) założyłem na grzejnikach elektroniczne zawory termostatyczne - sprawdziły się. Oszczędności ok 20-30% w rachunkach. W tm roku zamontuję w domu.

#23 2013-11-16 14:40:25

giede
Zaczyna się udzielać

600 kg to ponad 600 zł. Palę barlinkiem f1. To już 150l oleju. Tymi elektronicznymi zaworami możesz ustawiać w określonych godzinach inne temperatury na grzejniku?

#24 2013-11-18 03:04:51

waldek69
Udziela się
Od: Sieradz

Ustawiasz na głowicach dwie temperatury i programujesz godziny w jakich ma być niższa a w jakich wyższa. Wody nie musisz latem grzać barlinkiem. Wystarczy coś taniego. Znajomy wrzucił grzałkę do CWU i też wychodzi lepiej niż olej, ok. 80 zł miesięcznie. Ja palę obecnie goldem i odstawiłem barlinek, który kupiłem na próbę. Po zmniejszeniu podawania na 4, zniknęły spieki i jest czysty popiół.

Ostatnio edytowany przez waldek69 (2013-11-18 03:05:51)

#25 2013-11-19 13:17:46

giede
Zaczyna się udzielać

Jakie masz powietrze przy podawaniu max 4 i jaką moc max osiąga palnik?

Stopka forum